VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo

Slovnaft tento rok zaplatí za elektrinu, plyn a povolenky o 85 miliónov eur viac

Okrem rastúcich vstupných nákladov predstavujú dlhodobejší problém navrhované opatrenia pre znižovanie emisií, hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Marek Senkovič.

Slovnaft zaplatí za elektrinu, plyn a povolenky o 85 mil. eur viac tento rok

Foto: Energie-portal.sk

Hospodárenie priemyselných podnikov ovplyvňuje v ostatných mesiacoch rastúca cena všetkých vstupov. S touto situáciou sa musí vyrovnávať aj spoločnosť Slovnaft, avšak to nie je jediný problém. Tým dlhodobejším sú dôsledky vyplývajúce z navrhovaných opatrení Európskej komisie.

“Nielen Slovnaft má nepríjemné leto, a nie je to iba kvôli rastúcej cene elektriny, plynu a povoleniek na historické úrovne. Iba v týchto troch položkách nás to bude stáť zhruba o 100 mil. dolárov (85 mil. eur) viac na nákladoch v tomto roku. Nejako to prežijeme, ak to nebude trvať dlho,” upozornil Marek Senkovič, generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, počas konferencie “Priemysel na odchode?”, ktorú organizoval Inštitút pre ekonomické a spoločenské analýzy (INESS).

Ešte oveľa väčšie problémy, ktoré môžu podľa neho položiť na lopatky viaceré podniky, prinesú opatrenia vyplývajúce z návrhu Európskej komisie “Fit for 55” so snahou o ešte väčšie znižovanie emisií v celej ekonomike. “Predstavuje obrovskú transformáciu energetiky, využívania nových produktov, spotreby starých produktov.”

Kompenzácie vs. investície

Priemyslu sa výrazne zvýšia prevádzkové náklady, napríklad aj v dôsledku zvýšených daní na motorové palivá. Postupne sa zredukuje množstvo voľných povoleniek, ich cena ako aj cena energií ešte viac vzrastie. “To vyvolá obrovský tlak na firmy realizovať mamutie investície v tisíckach miliárd dolárov, aby napríklad vyrábali zelený vodík, kupovali zelenú elektrinu, či investovali do zeefektívňovania procesov.”

Dny teplárenství a energetiky 2024

Podľa Senkoviča nie je pravda, že by slovenské podniky iba pýtali kompenzačné dotácie, ale neprichádzali s vlastnými nápadmi zefektívňovania. Chcú sa podieľať na energetickej transformácii a investujú vlastné peniaze. “Najmä tie tradičné, s väzbami na toto územie, zamestnávajúce priamo alebo nepriamo desiatky tisíc ľudí. Nie je to iba Slovnaft.”

 
 

Zostáva vám 58% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Využívanie fotovoltiky v bytovkách je obmedzené, pomôžu spoločenstvá

Využívanie fotovoltiky v bytovkách je obmedzené, pomôžu spoločenstvá

Vlastníci bytov môžu inštalovať fotovoltické systémy pre využitie v spoločných priestoroch a pripraviť sa tak na nové podmienky.

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Zo Slovenska každý mesiac smerujú do Ruska stovky miliónov eur. Hlavnú časť tvoria dovozy surovín.

Stanovujme ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré naozaj dokážeme dosiahnúť, upozorňujú energetici

Stanovujme ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré naozaj dokážeme dosiahnúť, upozorňujú energetici

Je lepšie latku nastaviť nižšie, ale dosiahnuť viac, ako hľadať dôvody, prečo sa cieľ nesplnil, zaznelo v diskusii na konferencii Vykurovanie 2024.