Slnko v našej zemepisnej šírke má ročné využitie maximálne okolo 11%, vietor 26 %, píše Andrej Hanzel.
Slovo „komplementárny“ sa v energetike nevyskytovalo. Jeho používanie je spojené s využívaním obnoviteľných zdrojov. Obnoviteľné zdroje sú sprevádzané veľkou intermitentnosťou, čo je ich veľmi nepríjemná vlastnosť. Sú však analytici, ktorí sa snažia nájsť komplementaritu medzi veternými a fotovoltickými elektrárňami, čo by malo znížiť ich intermitentnosť.
Slovník Slovenského jazyka vysvetľuje slovo „komplementárny“ ako dopĺňajúci sa (napríklad komplementárne farby; komplementárne častice; geom. komplementárne uhly). Pojem „komplementarita“ vo fyzike zaviedol dánsky fyzik Niels Bohr.
V energetike sa slovo „komplementarita“ začalo používať až v posledných rokoch. Na Energie-portal.sk k tejto téme 24. januára vyšiel článok Navrhujú komplementárnu výstavbu solárnych a veterných parkov. OZE sa môžu dopĺňať. Dovolím si naň reagovať.
Je to chiméra
Na začiatku uvádzam, že ťažko sa dá slovo komplementarita používať v plnom zmysle pre dve intermitentné technológie, z ktorých slnko v našej zemepisnej šírke má ročné využitie maximálne cca 11% a vietor vo vnútrozemí má koeficient využitia maximálneho výkonu na úrovni 26%.
MIT vo svojej práci, ktorá sa spomína v uvedenom článku, uvádza komplementaritu slnka a vetra pri podrobnom hodnotení dát na území s perimetrom 30 km. Ťažko sa kritizuje práca tak známej organizácie, akou je MIT. Predsa sa trochu pustím do MIT.
Územie, kde má zmysel hodnotiť vhodnosť rôznych technológií, má veľkosť najmenej regulačnej oblasti resp. „vymedzeného územia,“ alebo v inom vyjadrení je to územie, ktoré znamená zväčša hranice štátu. Toto je územie, na ktorom musí prevádzkovateľ prenosovej sústavy regulovať výkon a frekvenciu.
Na grafe sú znázornené údaje prevádzkovateľa sústavy APG, kde sú porovnávané slnko vietor na území Rakúska v decembri roku 2023. Je tam zakrúžkovaná hodnota , ktorá zdanlivo spĺňa komplementaritu.
Spracovanie: Andrej Hanzel | Zdroj dát: APG
Graf v detailnejšej mierke v daný deň ukazuje priam ukážkovú komplementaritu.
Spracovanie: Andrej Hanzel | Zdroj dát: APG
Ostatné hodnoty – nielen za december – už ale ukazujú, že žiadna komplementarita medzi slnkom a vetrom neexistuje.
Záver? Skúsme sa pozerať na technológie, podľa ich technologických možností, ktoré sa dajú využiť v energetike. Nehľadajme také vlastnosti, ktoré neexistujú, mysliac si, že nikto si neporovná dáta s reálnymi hodnotami.
Andrej Hanzel
Autor je energetický expert
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.