Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Skončil sa plynový tender Gazprom Export

Prvý tender plynu zorganizovaný spoločnosťami Gazprom a Gazprom Export v trvaní od 7. do 10. septembra sa ukončil. Vyskúšal sa predovšetkým nový spôsob predaja, ktorý nahrádza doterajší systém dlhodobých zmlúv.

Skončil sa plynový tender Gazprom Export

Spoločnosť celkovo podpísala viac ako 40 dohôd s 15 klientmi s celkovým objemom plynu viac ako 1 miliarda metrov kubických, čo predstavuje viac ako jednu tretinu objemu navrhovaného spoločnosťou na začiatku.

Ceny tendra boli vyššie v porovnaní s cenami dlhodobých kontraktov v strednej a severnej Európe, vrátane Nemecka, ktoré sa odvíjajú od cien ropy a týkajú sa nadchádzajúcej zimy (október 2015 – marec 2015). Navyše, tendrové ceny boli vyššie ako trhové ceny a ceny európskych distribútorov.

Výsledky tendra podľa Gzpromu potvrdili, že model tvorby cien spoločnosti Gazprom založený na kombinácii cien odvíjajúcich sa od cien ropy a trhových regionálnych cien (tzv. hybridná tvorba) je správny.

Sme spokojní s výsledkami tendra. Podarilo sa nám predať viac plynu na našej najvýznamnejšej trase smerom na Nemecko, získali sme dodatočnú tržbu a hodnotné skúsenosti,“ povedal Alexander Medvedev, zástupca predsedu Výboru pre manažment.

Gazprom úspešne dosiahol cieľ vyskúšať nový mechanizmus predaja na európskom trhu. Teraz vyhodnotíme výsledky a uvidíme, či ho budeme používať pravidelne aj v rámci iných trás dodávok a s inými produktmi,“ povedala Elena Burmistrova, riaditeľka spoločnosti Gazprom Export.

POZADIE

Gazprom Export vyhlásil 31. 7. 2015 tender na 32 miliárd metrov kubických dodávaný počas zimného obdobia 2015/2016. Dňa 14. augusta 2015 bol ukončený proces predkvalifikačných prihlášok do tendra. V tomto procese sa úspešne kvalifikovalo 39 firiem.

Každý deň sa uskutočňovali tri kolá výziev. V každom kole získali účastníci informácie ohľadom počtu lotov dostupných v súčasnom kole a minimálnu cenu. Počas 30 minútových sedení sa od prítomných očakávali ponuky zahŕňajúce ceny, požadovaný objem (počet lotov) a vybraný produkt (A, B alebo C).

Tender A

  • 48 lotov 60 MWh/h každý na doručovacom mieste v Greifswald NEL, s možnosťou voľby centra Gaspol Point VP, počas dodávkového obdobia od 1.10.2015 do 31.3.2016

Tender B

  • 57 lotov 60 MWh/h každý na doručovacom mieste v Olbernhau II s možnosťou kupcov nakúpiť vstupné kapacity k CZ prepravnej sieti plynu od Gazprom Export počas dodávkového obdobia od 1.10. 2015 do 31.3.2016

Tender C

  • 22 lotov 60 MWh/h každý na doručovacom mieste vynímajúc Greifwasld OPAL. Priľahlá OPAL kapacita, s výstupným bodom v Brandove, môže byť nakúpená od operátora sietí na dodávkové obdobie od 1.10.2015 do 31.3.2016

Zdroj: Gazprom Export / redakcia


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čo bude znamenať zákaz používania kotlov 1.,2. a 3. emisnej triedy?

Čo bude znamenať zákaz používania kotlov 1.,2. a 3. emisnej triedy?

Envirorezort chce od roku 2030 zakázať najviac znečisťujúce kotly.

EPH spustil najväčšie batériové úložisko v Nemecku

EPH spustil najväčšie batériové úložisko v Nemecku

Batéria s kapacitou 53 MWh bude poskytovať podporné služby pre sústavu.

Eustream v roku 2020 prepravil o 17 % menej zemného plynu

Eustream v roku 2020 prepravil o 17 % menej zemného plynu

Väčšinu plynu eustream prepravil v smere do Rakúska.