INNOGY
VSDS
INNOGY

Silová elektrina na Slovensku je štvrtá najlacnejšia v EÚ. Cenu predražujú poplatky

Dane a poplatky tvoria v priemere 41 % z ceny elektriny pre európske domácnosti.

Silová elektrina na Slovensku je štvrtá najlacnejšia v EÚ. Cenu predražujú poplatky

Foto: Energie-portal.sk

Ceny elektrickej energie aj plynu pre domácnosti na Slovensku sú desiate najnižšie v Európskej únii. Ako vyplýva zo štatistiky Eurostatu, cena elektriny pre domácnosti v Európe sa vlani zvýšila medziročne o 1,3 % a dosiahla 21,6 eur/100 kWh. Cena plynu vzrástla k polroku 2019 v priemere o 1,7 % a dosiahla 7,2 eur/100 kWh.

Rozptyl cien elektriny v EÚ sa pohybuje od 10 eur (Bulharsko) po 30 eur/100 kWh v Dánsku, Belgicku a Nemecku. Najvyšší rast ceny elektriny zaznamenali domácnosti v Holandsku, Litve, Česku a Rumunsku (10 – 20 %). Najväčší pokles sa prejavil v Dánsku, Grécku, či Portugalsku (5-6 %).

Najvyššie ceny elektriny v EÚ (vyjadrené v euro) platia domácnosti v Dánsku, Nemecku a Belgicku. Najmenej v Bulharsku, Maďarsku a Litve. Dôležitejším ukazovateľom pri porovnávaní krajín sú však ceny zohľadňujúce kúpnu silu obyvateľstva. V takomto rebríčku už niektoré západoeurópske krajiny vyznievajú priaznivejšie ako východ Európy.

Najprijateľnejšie ceny elektriny majú vo Fínsku, Luxembursku, Malte, Francúzsku, Švédsku. Nasledujú Estónsko, Maďarsko a Holandsko. Naopak, najviac pociťujú vysoké ceny elektriny obyvatelia Rumunska, Nemecka, Španielska, ale aj Česka. Slovensku patrí jedenásta najvyššia priečka.

Ceny plynu

Priemerná cena plynu pre domácnosti bola vlani najnižšia v Rumunsku a Maďarsku (3,3 eur/100 kWh). Na Slovensku platili domácnosti v priemere 4,8 eur. Najvyššie ceny plynu majú vo Švédsku, Španielsku a Holandsku (10-12 eur).

Ceny plynu vzhľadom k nákladom domácností na ostatné tovary a služby sú najnižšie v Luxembursku, Lotyšsku, Belgicku a Nemecku. Najväčšiu položku predstavuje plyn pre obyvateľov Španielska, Švédska a Talianska.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Mr.Z.26.06.2020 (05:48)
    To je fajn, ale k tomu by sme mohli mať najvyššie platy. Za seba teda teraz nemôžem nič moc proti cenám za energie povedať, pretože po prechode ku slovakia energy sa nám uľavilo, ale aj tak by mohlo byť vždycky lepšie.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Domácnosti, ktoré využívajú zemný plyn aj na vykurovanie, podľa prepočtov ÚRSO môžu ušetriť 125 eur ročne.

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

Expanzia a digitalizácia sietí na celom svete si počas nasledujúcej dekády bude vyžadovať podľa odhadu Medzinárodnej energetickej agentúry vyše 400 miliárd dolárov ročne.

Európska komisia chce zrýchliť renovácie budov, sľubuje prísnejšie normy a „zelené hypotéky“

Európska komisia chce zrýchliť renovácie budov, sľubuje prísnejšie normy a „zelené hypotéky“

Do 10 rokov by malo prejsť renováciou 35 miliónov budov v EÚ. Pre existujúce budovy chce Komisia postupne zaviesť povinné minimálne normy energetickej hospodárnosti.