Siedma trafostanica VSD je na nepoznanie (FOTO) | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Siedma trafostanica VSD je na nepoznanie (FOTO)

Trafostanica na Baltickej ulici v Košiciach sa dočkala umeleckej úpravy. Zmenená fasáda je výsledkom partnerstva Východoslovenskej distribučnej (VSD), mesta Košice, MČ Košice - Nad jazerom a neziskovej organizácie Active Life.

trafostanica

Trafostanica na Baltickej ulici v Košiciach / Foto: VSD

VSD už tretí rok dáva k dispozícii svoje technické objekty domácim umelcom a komunitným aktivitám, aby boli využité na svoje výtvarné počiny. A fádne fasády premenili podľa vlastného cítenia na veľkoplošné grafické odkazy.

VSD túto premenu podporuje aj finančne, jedinou podmienkou je súvis medzi elektroenergetikou a samotným odkazom. 

„Stále totiž pretrváva slabšia orientácia bežných ľudí mimo odboru, či už mladých alebo starších, v tejto neľahkej problematike a my by sme chceli nenásilnou formou ich užívateľské povedomie posilniť. Všeobecne význam a možnosti využitia elektriny rastú, a pravdepodobne sa to nezmení ani v budúcnosti, preto sa chceme o svoje vedomosti podeliť. Zároveň jedným z fenoménov doby sú aj rôzne nekalé praktiky na trhu (nielen) s elektrinou. Spotrebiteľ vybavený všeobecným energetickým prehľadom už nebude takým ľahkým terčom, ako to dnes mnohokrát vidíme,“ vysvetlila Jana Palková, členka predstavenstva a finančná riaditeľka VSD.

Jana Palková | Foto: VSD

Zároveň pripomenula, že napriek špecifickej odbornosti a zložitosti elektroenergetiky sa v tomto odvetví dá nájsť veľa paralel s bežným životom a javmi, s ktorými sa dennodenne stretávame. „Dôkazom toho sú úžasné kresby, ktoré vytvorili umelci – neenergetici a verím, že takto budú ľahšie vysvetliteľné a zrozumiteľné aj ostatným,“ dodala J. Palková.

Bežte si po energiu

Trafostanicu na Baltickej ulici si vzala na mušku organizácia Active Life, ktorá sa venuje športovým, charitatívnym i spoločenským podujatiam, ako aj komunitným projektom. A prečo práve tento objekt im padol do oka?

„Vedľa je bežecký chodník, na ktorom sa každodenne aj s našou bežeckou komunitou realizujeme. Elektrina je nielen formou ale aj výrazným symbolom energie, ktorú sa snažíme vkladať do našich aktivít pri zlepšovaní života Košičanov. Motivovať ich do dobrých skutkov pre seba v podobe fyzickej aktivity a zároveň v prospech ostatných cez naše charitatívne bežecké podujatia. Preto symbolicky časť fasády tvorí nápis Energia pre všetkých,“ vysvetlil Tomáš Gáll, zakladateľ projektu Active Life.

Foto: VSD

Foto: Active Life

Graffiti nie sú náhodný výstrelok

Čo sa týka samotného grafického spracovania a realizácie, z veľkého elektroenergetického slovníka VSD si špička domáceho graffiti umenia a vedúci Graffiti školy Martin Marko zvolil pojem Poruchy v distribučnej sústave, ktoré veľmi trefne zobrazil ako chyby v „sieti“. Druhým výtvarne poňatým pojmom sú Kompaktné žiarivky a LED technológia.

„Obidva pojmy sú aktuálne a na spracovanie mimoriadne zaujímavé,“ vysvetlil autor premeny trafostanice na Baltickej M. Marko.

Ako zároveň prezradil, že graffiti nebolo náhodným impulzívnym výtvarným počinom. „Najprv nápad, skice. Potom kompletný farebný návrh. Do kompozície výtvarného diela som sa snažil zakomponovať aj popisné tabule. Samotná realizácia spočívala v malej oprave fasády, jej penetrácie a natretí celého objektu do základnej bielej farby. Ďalej prenos motívu z návrhu na fasádu. Nasledovalo niekoľkotýždňové maľovanie a nakoniec pripevnenie tabúľ na fasádu.“

Foto: VSD

Mesto Košice vizuálne úpravy víta a podporuje. „Teší nás, že sa vďaka nadšeniu mladých Košičanov podarilo v našom meste spríjemniť a zatraktívniť ďalšiu takúto na prvý pohľad fádnu stavbu. Pozitívne vnímame aj vzdelávaciu funkciu týchto umeleckých výtvorov. Aj tí, ktorí mali z fyziky najradšej prestávku, sa môžu takouto náučnou formou dozvedieť, ako funguje výroba a distribúcia elektrickej energie,“ povedal košický primátor Jaroslav Polaček.

„Pozitívne vnímame aj to, že autor jedného z obrazov sa inšpiroval aj LED technológiami. Práve v týchto dňoch prebieha verejné obstarávanie na projekt Smart City Košice, kde okrem iného plánujeme nakúpiť 632 nových LED svietidiel, ktoré vymenia technologicky zastarané lampy nášho verejného osvetlenia,“ uzavrel.


Spoločnosť VSD je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pýtajú si hotovosť za revízne správy. Energetici varujú pred podomovými podvodníkmi

Pýtajú si hotovosť za revízne správy. Energetici varujú pred podomovými podvodníkmi

Podvodníci ľudí nahovárajú na objednanie a okamžité zaplatenie revíznej správy pre domovú elektroinštaláciu.

Pozvánka na konferenciu: SAPI Energy Conference 2023

Pozvánka na konferenciu: SAPI Energy Conference 2023

13. ročník odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou sa aj tento rok zaradí medzi najväčšie podujatia venované rozvoju OZE v strednej Európe.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2023

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2023

22. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Budúcnosť vetrania, klimatizácie a chladenia" sa uskutoční v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.