V Košiciach pribudla ďalšia umelecká trafostanica | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

V Košiciach pribudla ďalšia umelecká trafostanica

Po sídlisku KVP prišlo na rad Staré mesto. V poradí už druhá transformačná stanica Východoslovenskej distribučnej (VSD) sa stala pomyselným plátnom pre domácich mladých umelcov.

Druhá umelecká trafostanica v Košiciach

Foto: VSD

Po približne dvoch mesiacoch nápadov a samotnej tvorby, sú na svete štyri akrylom stvárnené veľkoplošné podoby elektroenergetiky. „Za obeť“ padol aj najbližší výmenník tepla.

Odbor elektroenergetiky je veľmi špecifickým odvetvím, ktorý už len svojou terminológiou je vzdialený bežnému hovorovému jazyku. Preto laická verejnosť častokrát ani nevie, čo všetko predstavuje, na akých princípoch a fyzikálnych javoch funguje. Pritom elektrina je dnes v domácnosti už nezastupiteľná.

VSD sa teda rozhodla, že abstraktné a odborné termíny sa bude snažiť pretlmočiť verejnosti dostupnejšou formou. Napríklad prostredníctvom umeleckých odkazov na technických objektoch elektroenergetickej infraštruktúry. No a čo už je viditeľnejšie, ako trafostanica.

Fasádu tej na rozhraní Škultétyho a Floriánskej ulici v Košiciach vzali do parády štyria študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach.

Na staromestskej trafostanici nechali svoj autorský výtvarný podpis Miroslava Uhliarová, Jakub Rendoš, Emília Vargová a Ema Halapiová

„V tomto prípade sa nám spoločne podarilo spojiť 2 projekty. Jeden medzinárodný, roots and shoots, ktorý je založený na projektovom vyučovaní. Motivuje mladých ľudí, aby sa zaujímali o svoje okolie, dokázali sa zhodnúť na tom, čo a ako chcú zmeniť, a aj to s pomocou miestnych organizácií zrealizovali.

Druhým je lokálny projekt pre východné Slovensko z dielne VSD, v rámci ktorého podporuje umeleckú premenu svojich technických objektov.

Pochopenie a pomoc sme našli aj na samospráve košického Starého mesta. A tak sme si mohli vziať na mušku práve trafostanicu, ktorá ponúka veľký priestor na vizuálnu zmenu, ale tiež obsahový odkaz,“ vysvetlila odborná pedagogička školy Elena Čániová. Výsledkom sú umelecky poňaté elektroenergetické pojmy ako svetlo, energia a podobne.

Podľa Čániovej vzbudila myšlienka premeny trafostaníc aj u ďalších žiakov veľký záujem. „V poskytovaní našich priestorov chceme určite pokračovať. Projekt v sebe spája osvetu, skrášľovanie životného priestoru, podporu komunity ale aj zmysluplné trávenie času mladých,“ hodnotí prvé pokusy v Košiciach riaditeľ divízie Sieťový obchod vo VSD Jaroslav Hrušč.

Pripomeňme, že koncom leta VSD verejnosti predstavila prvú takto obmenenú trafostanicu v Drocárovom parku na sídlisku KVP.


Východoslovenská distribučná je komunikačným partnerom denníka Energie-portal.sk.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pár jednoduchých zlepšovákov pomôže znížiť spotrebu energie v domácnosti

Pár jednoduchých zlepšovákov pomôže znížiť spotrebu energie v domácnosti

Digitálne termostaty, tepelne spínacie zásuvky či úsporné osvetlenie môžu byť výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť.

Prehľad a automatizácia. Nové ERP sa firme oplatí časovo aj finančne

Prehľad a automatizácia. Nové ERP sa firme oplatí časovo aj finančne

Spoločnosť ENGIE Services a.s. bude využívať najmodernejšie cloudové ERP riešenie.

Viessmann Share ponúka zákazníkom nezávislosť na rastúcich cenách energií

Viessmann Share ponúka zákazníkom nezávislosť na rastúcich cenách energií

Dodávateľ technológií a dodávateľ elektriny prichádzajú na trh so službou energetickej komunity, kde si zákazník nastaví vlastnú úsporu energií.