INNOGY
VSDS
INNOGY

Šesť z 10 kľúčových výrobcov elektromobilov je v Číne. Poznáte svetovú jednotku?

Ani americká Tesla, ani nemecký Volkswagen. Najväčší výrobca elektromobilov na svete je na európskom či americkom trhu takmer neznámy. Svoje elektromobily však predáva v krajine s najväčším dopytom po elektrických vozidlách.

čínske elektromobily

Foto: Fotolia

Elektromobily podľa nedávnej analýzy agentúry Bloomberg trhajú rekordy. V treťom kvartáli vlaňajška ich predaj rástol viac ako 20-percentným tempom a medziročne ich predaj narástol o takmer dve tretiny. Suverénne najväčším trhom pre elektrické vozidlá je pritom podľa Bloombergu Čína.

Z najnovšej správy o vývoji elektromobility, ktorú zverejnila Medzinárodná energetická agentúra (IEA), vyplýva, že z milióna nových elektromobilov zaregistrovaných v roku 2016 pribudla približne jedna tretina v Číne. A Číňania na trhu elektromobility nedominujú len v predaji.

Kým Tesla Elona Muska sa teší obrovskej mediálnej pozornosti a verejnosť v Európe či USA sleduje najmä elektrické novinky značiek ako Volkswagen, Nissan či BMW, podľa porovnania portálu CleanTechnica.com je šesť z desiatich najväčších výrobcov elektromobilov v Číne.

Výrobcovia elektromobilov v Číne

BYD

Spoločnosť BYD (Build Your Dreams) pôsobí na čínskom trhu od roku 2003 a okrem výroby automobilov sa zameriava i na obnoviteľné zdroje energie a IT biznis.

„BYD sa považuje za najväčšieho producenta batériových elektromobilov na svete,“ uvádza portál Masable.com. „Spoločnosť využíva sofistikované technológie a robustnú medzinárodnú R&D platformu, aby plne využila príležitosti na trhu energetických inovácií. Firma má stovky tisíc zamestnancov v 30 priemyselných parkoch po celom svete.“

SAIC

Táto štátna spoločnosť má vo svojom portfóliu viacero plne elektrických a hybridných vozidiel. V Číne spolupracuje okrem iného s automobilkami Volkswagen a General Motors. V roku 2016 automobilka predala zhruba 6,5 milióna vozidiel.

FAW Group

Najstarší výrobca aut v Číne patrí v krajine stále k najväčším automobilkám. Partnermi spoločnosti na trhu s elektromobilmi a hybridmi sú Audi a Toyota. Automobilka produkuje taktiež autobusy a ťažké nákladné vozidlá.

Geely

Čínska korporácia, ktorá vlastní automobilku Volvo, sa zaviazala, že od roku 2019 budú jej nové modely výlučne na elektrický a hybridný pohon. Samotná Geely už v súčasnosti má vo svojom portfóliu batériový elektromobil i plug-in hybrid. 

BAIC Motor

Automobilka BAIC je parterom Daimleru, s ktorým na čínskom trhu spoločne investujú do elektromobilov 735 miliónov dolárov. Riaditeľ BAIC na jeseň minulého roka zaujal predpoveďou, že predaj elektromobilov v Číne prevýši v roku 2018 hranicu jedného milióna.

Dongfeng

Automobilka, ktorú založili len v roku 2001, sa prebojovala do zoznamu „Šampiónov rastu“ magazínu Forbes a v súčasnosti pri výrobe vozidiel zamestnáva 150 000 ľudí. Pri predaji elektromobilov v Číne spolupracuje s automobilkou Renault-Nissan.

Výrobcovia elektromobilov mimo Číny

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marek Paál z SPP-d: Plynový kotol je najlacnejšie a zároveň ekologické riešenie

Marek Paál z SPP-d: Plynový kotol je najlacnejšie a zároveň ekologické riešenie

Veľký potenciál pre zníženie používania uhlia pri vykurovaní je stále zhruba v 30-tisíc domácnostiach na Slovensku. Bez dotácií to však nepôjde.

Uvoľnenie obmedzenia pripájania nových zdrojov elektriny

Uvoľnenie obmedzenia pripájania nových zdrojov elektriny

Článok Annamárie Tóthovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v májovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/05.

L. Židek: Správcovia lesov predajú drevo tomu, kto dá viac. Poberateľom dotácií

L. Židek: Správcovia lesov predajú drevo tomu, kto dá viac. Poberateľom dotácií

Je plytvanie zdrojmi, ak sa nevysušené drevo rovno spaľuje v energetických zariadeniach, tvrdí výrobca peliet.