Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

SEPS: Uvoľnenie ďalších kapacít pre OZE je možné pod jednou podmienkou

Ak budeme spoločne hľadať riešenia, môžeme vyjsť v ústrety požiadavkám trhu, uviedol M. Riegel zo SEPS-u na diskusii EE Club.

SEPS: Uvoľnenie ďalších kapacít pre OZE je možné pod jednou podmienkou

Foto: Energie-portal.sk

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy dbá predovšetkým na bezpečnosť a spoľahlivosť prenosu elektriny, určuje a prideľuje prenosovú kapacitu a zabezpečuje podporné služby.

O tom, ako tieto úlohy navzájom súvisia, aké výzvy čakajú Slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu v najbližšom období, či aké riešenia sú na trhu, no nemôžu sa zatiaľ naplno realizovať, sa hovorilo na diskusii EE Club, ktorú minulý týždeň organizoval Energie-portal.sk.

Záznam celého podujatia si môžete pozrieť vo videu. 

V článku sa dozviete:

 • v čom je výhoda energetického mixu na Slovensku z pohľadu prevádzkovateľa prenosovej sústavy,
 • bude za flexibilitu zodpovedať SEPS alebo distribučné sústavy? Alebo obe úrovne?
 • ako vníma prenosovka možné uvoľňovanie ďalších kapacít pre pripájanie obnoviteľných zdrojov energie a od čoho to bude závisieť,
 • aké riešenia flexibility sú k dispozícii na trhu a prečo ich často nie je možné na Slovensku naplno využívať.

Výhodný energetický mix

Podiel elektriny vyrobenej z jadra na Slovensku je druhý najvyšší v Európe. Z pohľadu prevádzkovateľa prenosovej sústavy je takýto energetický mix výhodnejší, ako keby rovnaké percento tvorili napríklad obnoviteľné zdroje. Veľká časť produkcie je predikovateľná.

„Slovenský mix je z pohľadu SEPS aj v porovnaní s celosvetovým priemerom OZE v mixe výhodný, pretože je pomerne stabilný. Atómové elektrárne sú dokonca schopné poskytovať v určitom rozsahu aj podporné služby, hoci s jadrom by sa veľmi nemalo ´hrať´,“ uviedol Martin Riegel, vrchný riaditeľ Úseku rozvoja, investícií a obstarávania spoločnosti SEPS.

Pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy, ktorý má zabezpečovať hlavne jej bezpečnosť a spoľahlivosť, je jadro so stabilným výkonom najlepší zdroj. Fungovanie systému ilustruje na vani s vodou, kde cez prívodné a odvádzacie ventily prevádzkovateľ udržuje presnú hladinu.

To je najľahšie pomocou zdrojov so stabilnou produkciou, akými sú atómové elektrárne. „Vieme, aký bude prítok o minútu, hodinu, deň, týždeň. Na plánované odstávky jadrových elektrární sa vieme pripraviť.“

Päť prívodných kohútikov zo sto tvoria obnoviteľné zdroje. „Tieto nefungujú pravidelne a nedokážeme ich ovládať. Našou úlohou je však udržať výšku vody vo vani, pričom k dispozícii je iba desať kohútikov vo forme podporných služieb. Pritom neregulujeme iba frekvenciu, ale aj napätie.“

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy je limitovaný jej priepustnosťou a flexibilitou. Prvý parameter hovorí, koľko elektriny môže sieť uniesť. Druhý vyjadruje to, koľko zdrojov možno pripojiť bez nutnosti pridávania ďalších podporných služieb.

Čo bude regulovať prenosovka a čo distribútor

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. peter.taus@tuke.sk21.02.2022 (12:15)
  V dnešnej dobe stále hľadáme odpovede? Vo svete fungujúce systémy nevieme uplatniť na našich trhoch? Panebože, dokedy sa budeme hrať na analýzy a možnosti? Prečo v modernom svete je možné inštalovať lokálny zdroj s akumuláciou alebo aj bez nej a sieť to zvláda? Prečo je potrebné riešiť rezervované kapacity v podnikoch, ktoré chcú inštalovať OZE len pre vlastnú spotrebu? Prečo je problém nastaviť zodpovednosť za odchýlku pre užívateľa lokálneho zdroja? Vo svete to nastavené je, tak to implementujme aj u nás. A bez nekonečných diskusií o tom, či a ako sa to dá a prečo sa to nedá. Dnešné technológie umožňujú vyrovnanú spotrebu z OZE vhodným nastavením profilu spotreby a výroby, v kombinácii s akumuláciou a úpravou spotrebného profilu je možné predikovať tieto parametre veľmi úspešne. Alebo má SEPS presné plány spotreby všetkých podnikov? Každý podnik má výkyvy v spotrebe, či už víkendové, či náhodné. Vhodné zapojenie OZE dokáže tieto výkyvy dokonca eliminovať! Firmy majú eminentný záujem o inštaláciu OZE aj z vlastných zdrojov a takýto postup nás znova len posúva na spodok rebríčka krajín idúcich s dobou.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Oceliarne, rafinéria, cementárne. Ktoré podniky na Slovensku vlani vypustili najviac emisií (+grafy)

Poradie najväčších producentov emisií sa premiešalo. Pozreli sme sa, aké hodnoty firmy nahlásili za rok 2023.

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Vplyvy veterných elektrární na okolie sú známe. Treba iba zjednotiť požiadavky, tvrdí EIA expert

Ak k jednému zámeru veternej elektrárne prídu tri pripomienky od verejnosti a k druhému až 200, ministerstvo by malo zvážiť, čo prenesie do rozsahu hodnotenia, myslí si Peter Socháň.

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Ako rozvíjať veterné elektrárne? V severskej krajine nešli cez „go-to” zóny

Príkladom pre Slovensko pri výstavbe veterných parkov môže byť Fínsko, kde pripájajú tisíc megawattov nových zdrojov ročne.