SEPS: Uvoľnenie ďalších kapacít pre OZE je možné pod jednou podmienkou | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
VSE

SEPS: Uvoľnenie ďalších kapacít pre OZE je možné pod jednou podmienkou

Ak budeme spoločne hľadať riešenia, môžeme vyjsť v ústrety požiadavkám trhu, uviedol M. Riegel zo SEPS-u na diskusii EE Club.

SEPS: Uvoľnenie ďalších kapacít pre OZE je možné pod jednou podmienkou

Foto: Energie-portal.sk

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy dbá predovšetkým na bezpečnosť a spoľahlivosť prenosu elektriny, určuje a prideľuje prenosovú kapacitu a zabezpečuje podporné služby.

O tom, ako tieto úlohy navzájom súvisia, aké výzvy čakajú Slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu v najbližšom období, či aké riešenia sú na trhu, no nemôžu sa zatiaľ naplno realizovať, sa hovorilo na diskusii EE Club, ktorú minulý týždeň organizoval Energie-portal.sk.

Záznam celého podujatia si môžete pozrieť vo videu. 

V článku sa dozviete:

 • v čom je výhoda energetického mixu na Slovensku z pohľadu prevádzkovateľa prenosovej sústavy,
 • bude za flexibilitu zodpovedať SEPS alebo distribučné sústavy? Alebo obe úrovne?
 • ako vníma prenosovka možné uvoľňovanie ďalších kapacít pre pripájanie obnoviteľných zdrojov energie a od čoho to bude závisieť,
 • aké riešenia flexibility sú k dispozícii na trhu a prečo ich často nie je možné na Slovensku naplno využívať.

Výhodný energetický mix

Podiel elektriny vyrobenej z jadra na Slovensku je druhý najvyšší v Európe. Z pohľadu prevádzkovateľa prenosovej sústavy je takýto energetický mix výhodnejší, ako keby rovnaké percento tvorili napríklad obnoviteľné zdroje. Veľká časť produkcie je predikovateľná.

„Slovenský mix je z pohľadu SEPS aj v porovnaní s celosvetovým priemerom OZE v mixe výhodný, pretože je pomerne stabilný. Atómové elektrárne sú dokonca schopné poskytovať v určitom rozsahu aj podporné služby, hoci s jadrom by sa veľmi nemalo ´hrať´,“ uviedol Martin Riegel, vrchný riaditeľ Úseku rozvoja, investícií a obstarávania spoločnosti SEPS.

Pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy, ktorý má zabezpečovať hlavne jej bezpečnosť a spoľahlivosť, je jadro so stabilným výkonom najlepší zdroj. Fungovanie systému ilustruje na vani s vodou, kde cez prívodné a odvádzacie ventily prevádzkovateľ udržuje presnú hladinu.

To je najľahšie pomocou zdrojov so stabilnou produkciou, akými sú atómové elektrárne. „Vieme, aký bude prítok o minútu, hodinu, deň, týždeň. Na plánované odstávky jadrových elektrární sa vieme pripraviť.“

Päť prívodných kohútikov zo sto tvoria obnoviteľné zdroje. „Tieto nefungujú pravidelne a nedokážeme ich ovládať. Našou úlohou je však udržať výšku vody vo vani, pričom k dispozícii je iba desať kohútikov vo forme podporných služieb. Pritom neregulujeme iba frekvenciu, ale aj napätie.“

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy je limitovaný jej priepustnosťou a flexibilitou. Prvý parameter hovorí, koľko elektriny môže sieť uniesť. Druhý vyjadruje to, koľko zdrojov možno pripojiť bez nutnosti pridávania ďalších podporných služieb.

Čo bude regulovať prenosovka a čo distribútor

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. peter.taus@tuke.sk21.02.2022 (12:15)
  V dnešnej dobe stále hľadáme odpovede? Vo svete fungujúce systémy nevieme uplatniť na našich trhoch? Panebože, dokedy sa budeme hrať na analýzy a možnosti? Prečo v modernom svete je možné inštalovať lokálny zdroj s akumuláciou alebo aj bez nej a sieť to zvláda? Prečo je potrebné riešiť rezervované kapacity v podnikoch, ktoré chcú inštalovať OZE len pre vlastnú spotrebu? Prečo je problém nastaviť zodpovednosť za odchýlku pre užívateľa lokálneho zdroja? Vo svete to nastavené je, tak to implementujme aj u nás. A bez nekonečných diskusií o tom, či a ako sa to dá a prečo sa to nedá. Dnešné technológie umožňujú vyrovnanú spotrebu z OZE vhodným nastavením profilu spotreby a výroby, v kombinácii s akumuláciou a úpravou spotrebného profilu je možné predikovať tieto parametre veľmi úspešne. Alebo má SEPS presné plány spotreby všetkých podnikov? Každý podnik má výkyvy v spotrebe, či už víkendové, či náhodné. Vhodné zapojenie OZE dokáže tieto výkyvy dokonca eliminovať! Firmy majú eminentný záujem o inštaláciu OZE aj z vlastných zdrojov a takýto postup nás znova len posúva na spodok rebríčka krajín idúcich s dobou.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

MH SR: Energetickú krízu riešime, tu je 15 konkrétnych krokov

MH SR: Energetickú krízu riešime, tu je 15 konkrétnych krokov

Opatrenia, ktoré predstavil rezort hospodárstva, sa týkajú troch oblastí.

Zelené úvery pre energetiku nebudú vždy návratné. No v súlade s politikou Green Deal

Zelené úvery pre energetiku nebudú vždy návratné. No v súlade s politikou Green Deal

Ľahký prístup k finančným zdrojom budú mať iba ekologicky udržateľné projekty. Úvery s verejnými zárukami umožnia podporu aj rizikovým investíciam.

Tepelné čerpadlá a teplárenstvo nie sú nepriatelia, myslí si energetik

Tepelné čerpadlá a teplárenstvo nie sú nepriatelia, myslí si energetik

Prečo vyrábame teplo tak ako vyrábame, keď môžeme využiť energiu dostupnú všade okolo nás – vo vzduchu, vode, v spalinách, pýta sa T. Caha zo spoločnosti SAKO Brno.