VSE
VSE
Belimo

Darujú energetické zariadenia. SEPS pomáha Ukrajine pri obnove energetiky

Zariadenia poskytnuté štátnou spoločnosťou SEPS pomôžu obnoviť prevádzku elektrických staníc v rôznych regiónoch Ukrajiny.

energetická infraštruktúra

Foto: Depositphotos

V snahe obnoviť a zachovať narušené dodávky elektrickej energie v krajine, sa ukrajinský prevádzkovateľ prenosovej sústavy Ukrenergo obrátil so žiadosťou o pomoc na svojich susedov vrátane Slovenska. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) preto daruje svojmu susedovi energetické zariadenia na obnovu poškodenej energetickej infraštruktúry v nákupnej hodnote jeden milión eur. Nadviazala tak na doterajšiu pomoc, ktorú Ukrajine poskytuje od začiatku konfliktu.

Ukrajina už viac ako rok čelí agresii a útokom cielene zameraným na ich prenosovú sústavu, ktoré majú za následok zničenie viac ako 60 % energetickej infraštruktúry. Koncom roka 2022 sa spoločnosť Ukrenergo obrátila na SEPS s prosbou o technickú pomoc pri obnove zničených vysokonapäťových zariadení. Spolu so žiadosťou o pomoc zaslala zoznam zariadení, ktoré najviac potrebuje.

SEPS na základe tohto zoznamu vykonala inventúru majetku a identifikovala zariadenia, ktoré je možné ukrajinskému prevádzkovateľovi prenosovej sústavy darovať. Ide o zariadenia mimo prevádzky, ktoré už nevyužíva, stále však môžu poslúžiť ako náhradné diely pre elektrické stanice na Ukrajine.

Celková nákupná hodnota darovaného majetku je jeden milión eur a bude doručená v ôsmich kamiónoch. Prvé dva kamióny pomoci opustia územie Slovenska už dnes, zvyšné sa na cestu vydajú v najbližších dňoch. Tieto zariadenia pomôžu obnoviť prevádzku elektrických staníc v rôznych regiónoch Ukrajiny.

„Uvedomujeme si, v akej ťažkej situácii sa obyvatelia Ukrajiny nachádzajú, preto sa im snažíme maximálne vychádzať v ústrety. Aj tento raz sme hneď po obdržaní žiadosti o pomoc pri obnove energetickej infraštruktúry začali zisťovať, aké sú naše možnosti. Som rád, že sa nám podarilo v rámci nášho majetku nájsť zariadenia, ktoré Ukrajina dokáže zužitkovať,“ hovorí Peter Dovhun, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.

„Pre Ukrajinu je nesmierne dôležité získať dostatočné množstvo zariadení, ktoré sú potrebné na opravu sietí a elektrární. Len tak dokážeme našim obyvateľom zabezpečiť dostatok elektrickej energie pre bežné fungovanie a zároveň sa pripraviť na ďalšiu zimu. Ďakujeme nášmu partnerovi, spoločnosti SEPS, za neustálu podporu, ktorú nám poskytuje od samého začiatku ruskej invázie a obzvlášť za tento dar. Obsah týchto kamiónov poslúži na obnovu poškodených energetických zariadení v sieti a pomôže nám zachovať svetlo pre milióny Ukrajincov,” uvádza Volodymyr Kudrytskyi, CEO spoločnosti Ukrenergo.

„Pomoc susedom je samozrejmá. Musíme urobiť všetko pre to, aby žili čo najbezpečnejšie, lebo ich bezpečnosť je aj našou bezpečnosťou. A ak tomu tak práve nie je, je našou povinnosťou napomôcť, aby sa tak stalo čo najskôr. Dobrý život a bezpečie Slovákov priamo súvisí s dobrým životom a bezpečím jeho susedov, vrátane Ukrajiny. Som rád, že manažéri SEPS konajú v absolútnom súlade s touto myšlienkou,“ uzatvára Marcel Klimek, štátny tajomník Ministerstva financií SR.

SEPS sa usiluje svojmu ukrajinskému susedovi byť čo najviac nápomocná už od začiatku vypuknutia konfliktu. Spoločne s prevádzkovateľmi prenosových sústav združenými v ENTSO-E po vypuknutí konfliktu zareagovala na žiadosť ukrajinskej strany a pristúpila k jej núdzovému synchrónnemu pripojeniu ku kontinentálnej Európe.

Zamestnankyniam a rodinným príslušníkom zamestnancov z partnerskej Ukrenergo ihneď poskytla na svoje náklady ubytovanie a zázemie v ubytovacích zariadeniach, ktoré umožňujú dlhodobý pobyt hostí. Do dnešného dňa túto formu pomoci poskytuje desiatim ľuďom z Ukrajiny.


Spoločnosť SEPS je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozdajú dotácie na výrobu vodíka. Ministerstvo spúšťa výzvu z Plánu obnovy

Rozdajú dotácie na výrobu vodíka. Ministerstvo spúšťa výzvu z Plánu obnovy

Výzva nabrala viac ako ročný sklz, štát ju plánoval otvoriť už v apríli 2023.

Spotreba plynu v EÚ sa prepadla o 20 %, je najnižšia od roku 1995

Spotreba plynu v EÚ sa prepadla o 20 %, je najnižšia od roku 1995

Dôvodom je menšia potreba plynu na vykurovanie, ale aj spomalenie priemyslu a nižšia výroba plynových elektrární.

Musia vrátiť státisíce eur. ÚRSO vyhodnotil, ako energofirmy plnia štandardy

Musia vrátiť státisíce eur. ÚRSO vyhodnotil, ako energofirmy plnia štandardy

Najviac nedostatkov regulátor našiel v distribúcii elektriny.