SEPS prvýkrát uskutočnila tzv. štart z tmy so zahraničným partnerom. Do skúšky sa zapojili aj košická tepláreň a Východoslovenská distribučná.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá je na Slovensku prevádzkovateľom prenosovej sústavy, v piatok 14. júna 2024 zrealizovala prvú skúšku tzv. štartu z tmy v spolupráci so zahraničným partnerom.
Skúška bola reakciou na fiktívny blackout, teda situáciu, pri ktorej došlo k masívnemu výpadku elektriny. Pred tromi rokmi takáto situácia v susednom Poľsku hrozila aj reálne, Slovensko vtedy susedovi poskytlo „havarijnú výpomoc.“
Obnovu sústavy po masívnom výpadku elektriny SEPS testovala podaním napätia zo susednej od poľského prevádzkovateľa prenosovej sústavy Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE).
Na slovenskej strane išlo o simuláciu obnovy dodávky elektriny po jej prerušení vo východoslovenskom regióne. „Na teste sa zúčastnili MH Teplárenský holding, a.s. – závod Košice a Východoslovenská distribučná, a. s. (VSD) spolu s odberateľmi z distribučnej sústavy,“ priblížila dnes (17. júna) SEPS v tlačovej správe.
Ako prebiehal „štart z tmy“
Prvým krokom počas skúšky bolo, že všetci zapojení hráči v ranných hodinách potvrdili pripravenosť. Následne sa začali prípravné práce, manipulácie v rozvodniach a na vydelených zariadeniach. Po uvoľnení zariadení potrebných pre vykonanie skúšky vytvorili trasu pre podanie napätia k vyčleneným odberom zaradeným do skúšky.
Podanie napätia prebehlo z poľskej rozvodne Krosno, zásobovanie elektrinou a nábeh vybraných spotrebičov prebehol úspešne a v plnom plánovanom rozsahu. Spoločnosť VSD v rámci skúšky pripojila približne 14 000 odberných miest a košický závod MH Teplárenského holdingu (bývala Tepláreň Košice - TEKO) pripojil pohony a rôzne spotrebiče vlastnej spotreby dôležité pre nábeh svojho najväčšieho generátora.
„Počas skúšky boli dodržané všetky parametre prevádzkovej bezpečnosti a neboli ohrozené poškodením žiadne zariadenia,“ zdôrazňuje SEPS.
Vyskúšajú to aj naopak
Priebeh celej skúšky podrobne monitorovali, aby tak dodatočne overili svoju teoretickú prípravu a očakávania. SEPS konštatuje, že teraz bude potrebné porovnať simulované hodnoty veličín s tými nameranými, vyhodnotiť efektívnosť spôsobu komunikácie zainteresovaných osôb či efektívnosť a prevádzkovú bezpečnosť manipulačných postupov.
„Skúška štartu z tmy zrealizovaná v spolupráci s poľskými kolegami bola prvou s medzinárodnou spoluprácou. Skúšky obnovy sústavy však SEPS vykonáva pravidelne od roku 2014. Pri každej jednej sa preukázalo jej opodstatnenie, pretože priniesla dôležité informácie, ktoré by sa nedali získať „za stolom,“ uviedol Martin Magáth, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.
Recipročne je „v blízkej budúcnosti“ plánujú aj skúšku obnovy na poľskej strane, pri ktorej bude s podporou slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy SEPS rozbehnutý generátor tepelnej elektrárne Połaniec.
Čo SEPS hovorí o blackoutoch
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.