Bratislava - Vstup ruského Rosatomu do projektu výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach je podľa SDKÚ-DS netransparentný.
Miliardy eur
Opozičná strana očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) jasné vyjadrenie, ako bude garantovať výhodnosť takéhoto postupu. Podľa podpredsedu SDKÚ - DS Ivana Štefanca vstup výrobcu jadrových zariadení fakticky znemožní tender na značnú časť investície do novej elektrárne, odhadovanej na 4 až 6 miliárd eur.
SDKÚ-DS vyzýva preto Róberta Fica, aby vysvetlil, v akom štádiu je vstup ruského Rosatomu do pripravovaného projektu jadrovej elektrárne V3 v Jaslovských Bohuniciach. Premiér aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD) by podľa Štefanca mali v prípade projektu prípravy novej jadrovej elektrárne, v ktorom má navyše štát väčšinu, verejnosť aktívne informovať o takýchto krokoch.
Neštandardný výber
„Už výber spoločnosti ČEZ za partnera SR v roku 2009 bol neštandardný, bez riadneho tendra, hoci záujem prejavili viaceré ďalšie spoločnosti. Výber ďalšieho partnera bez tendra nebude, podobne ako ten pôvodný, v prospech SR," domnieva sa podpredseda opozičnej strany. „Silno pochybujem, že Rosatom, ktorý sám cez svoje dcérske spoločnosti vyrába reaktory typu VVER, pustí do tendra konkurenčnú Arevu, či Westinghouse," upozornil Štefanec.
Z konkurencie rôznych výrobcov pritom podľa neho práve v tomto období ťaží susedná Česká republika, a to v tendri na dodávku technológií do pripravovanej jadrovej elektrárne v Temelíne.
Česká spoločnosť ČEZ tento týždeň cez hovorkyňu Barboru Půlpánovú oznámila, že ČEZ Bohunice, spolu so spoločnosťou JAVYS, a firmou Rosatom podpísali memorandum, ktoré tretej strane vytvára podmienky pre poskytnutie potrebných informácií o aktuálnom stave prípravy projektu nového jadrového zdroja v oblasti Jaslovských Bohuníc, na základe ktorých si prípadný partner ujasní, či má o účasť v tomto projekte záujem.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.