Hoci investori si zarezervovali väčšinu z limitov pre pripájanie nových zelených elektrární, ministerstvo od nich eviduje iba dve žiadosti o vydanie príslušného osvedčenia, priblížil Karol Galek.
Pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) naráža na nový problém. Najviac ho pociťujú investori, ktorí chcú inštalovať lokálne zdroje na strednom Slovensku, začína sa však už prejavovať aj inde. Ministerstvo hospodárstva a prevádzkovateľ prenosovej sústavy o probléme vedia a sľubujú nápravu.
Vyplynulo to z panelovej diskusie EE Club, ktorú denník Energie-portal.sk zorganizoval 10. februára v bratislavskej Novej Cvernovke.
V diskusii sa stretli štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek, konzultant pre OZE a produktový manažér pre fotovoltické systémy spoločnosti Viessmann Daniel Hrčka, vrchný riaditeľ Úseku rozvoja, investícií a obstarávania spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) Martin Riegel a advokátka z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland Mária Sadloňová.
Záznam podujatia si môžete pozrieť vo videu.
V článku sa dozviete:
- čo bráni pripájaniu nových lokálnych zdrojov na strednom Slovensku,
- ako problém vznikol,
- v čom sa líši prístup distribučných spoločností,
- ako na problém reaguje SEPS a ministerstvo,
- kedy oznámia uvoľnenie nových kapacít na OZE,
- aký záujem investorov eviduje ministerstvo.
Hrčka: Záujemcovia o pripojenie musia čakať
„Situácia na trhu je v dôsledku vysokých cien energií veľmi horúca,“ priblížil D. Hrčka zo spoločnosti Viessmann. „Sme zaplavení žiadosťami o návrhy fotovoltických riešení. Je to momentálne najlacnejšie riešenie, ako dosiahnuť rýchle úspory v spotrebe elektrickej energie.“
Od januára tohto roku však nové inštalácie podľa jeho slov čelia novému problému. „Na strednom Slovensku všetkým zakázali pripájať do siete lokálne zdroje,“ podotkol D. Hrčka.
Diskusia EE Club 10. februára 2022 v Bratislave | Foto: Energie-portal.sk
Problém je spôsobený tým, že prevádzkovateľ miestnej distribučnej sústavy „započítava“ lokálne zdroje do celkových limitov, ktoré boli vyčlenené v rámci vlaňajšieho uvoľnenia stop-stavu.
„Stredoslovenská distribučná momentálne nepovoľuje žiadne nové inštalácie lokálnych zdrojov. Ten istý problém sa zároveň najnovšie prejavuje už aj na západnom Slovensku,“ priblížil D. Hrčka.
„Niekto si vyrezervoval kapacitu na celý rok. Tým pádom všetci ostatní záujemcovia o pripájanie nových zdrojov musia rok čakať,“ vysvetlil.
Na rovnaký problém v nedávnom rozhovore pre Energie-portal.sk poukázal tiež riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.
„Či už ide o malé zdroje v domácnostiach, lokálne zdroje komerčných alebo priemyselných samospotrebiteľov alebo veľké zdroje pripojené do siete, noví výrobcovia sa chcú pripájať. V praxi však narážajú na rovnaký problém, aký sme tu mali do apríla minulého roka. Na Slovensku stále de facto platí stop stav,“ povedal J. Karaba.
Riegel: Je za tým formálna chyba
Zostáva vám 46% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.