Enesco

Malá firma musí platiť za elektrinu násobne viac ako vlani. Hoci má minimálnu spotrebu

Dodávateľ elektriny zvýšil sadzbu pre podnik, ktorý spotrebou spadá medzi regulované subjekty.

Malá firma musí platiť za elektrinu násobne viac ako vlani. Hoci má minimálnu spotrebu
Foto: Energie-portal.sk

Hoci vyššie ceny elektriny zasahujú najmä neregulovaných odberateľov, výrazná zmena sadzieb sa v niektorých prípadoch v tomto roku nevyhýba ani firmám spadajúcich do kategórie regulované. Môže za to cenové rozhodnutie regulačného úradu, ktoré umožňuje dodávateľovi za istých okolností považovať odberateľa za neregulovaný subjekt.

To je aj prípad menšej telekomunikačnej firmy, prevádzkujúcej vysielače na strednom Slovensku. S ročnou spotrebou elektriny na úrovni pod 3 000 kWh patrí do kategórie subjektov, na ktoré sa vzťahuje cenová regulácia. Tú stráca po prekročení hranice 30-tisíc kWh za všetky odberné miesta. Regulovaná sadzba elektriny pre firmu predstavuje  90 eur/MWh.

Na veľké prekvapenie firmy však pred pár dňami prišlo od dodávateľskej spoločnosti Stredoslovenská energetika oznámenie, že sadzba sa viac ako zdvojnásobí na 250 eur. Dôvodom má byť to, že firma počas roku 2020 zriadila nové odberné miesto. Ak toto miesto existuje iba pár mesiacov, teda odber nebol po celý rok, firma sa, bez ohľadu na spotrebu, prestáva považovať za regulovaný subjekt. Tak znie cenové rozhodnutie. 

V článku sa dozviete:

  • či legislatíva umožňuje dodávateľovi zaradiť za určitých okolností malý podnik medzi neregulované subjekty,
  • prečo predstaviteľ dotknutej firmy považuje takýto postup za nezmysel,
  • ako reaguje na sťažnosť dodávateľ elektriny, spoločnosť SSE,
  • či ide o nový problém a prečo v súčasnosti zasahuje odberateľov viac ako doteraz,
  • ako problém vníma regulátor.

“Ale v roku 2020 nás nikto neupozornil, že zriadením nového odberného miesta budeme o dva roky platiť o 150% vyššiu čiastku za energie. Považujem to za obchodnú praktiku hodnú podomového predajcu,” sťažuje sa pre Energie-portal.sk konateľ spoločnosti.

Obrátil sa aj na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, “Vraj mám podať podnet. Podal som, ale čas beží a preddavky treba platiť. Viete, čo je to pre firmu 150% zvýšenie ceny energií? Pre malú firmu? Prečo? Lebo v roku 2020 pohla s odberným miestom? Zriadila alebo zrušila? A čo iné firmy, ktoré majú spotrebu 10-tisíc kWh ročne a majú platiť o 150 % viac, lebo v roku 2020 pridali odberné miesto?”

Predplatné denníka ENERGIE-PORTAL

Zostáva vám 50% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(1)