Ukrajina v tomto roku očakávala príjmy z exportu elektriny na úrovni okolo 1,5 miliardy eur.
Ruské útoky na Ukrajine sa v uplynulých dňoch a týždňoch do veľkej miery zameriavajú na energetickú sústavu. Rakety a bezpilotné drony ničia rôzne časti ukrajinskej kritickej infraštruktúry vrátane elektrární, teplární, elektrických staníc či dôležitých vedení a energetických uzlov.
Podľa údajov ukrajinskej vlády, na ktoré sa vo svojom nedávnom texte odvoláva Amnesty International, Rusko do 20. októbra 2022 zničilo približne 40 % ukrajinských energetických zariadení.
„Bombardovaním kritickej civilnej infraštruktúry Ukrajiny, vrátane energetických zariadení, má ruská armáda jasný zámer podkopať priemyselnú výrobu, narušiť dopravu, zasiať strach a zúfalstvo a pripraviť civilistov na Ukrajine o teplo, elektrinu a vodu, keďže sa blíži zima,“ hovorí Marie Struthers, riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu.
Slovenská prenosová sústava je s ukrajinskou infraštruktúrou prepojená fyzicky aj obchodne, pričom v septembri došlo k navýšeniu obchodných kapacít. Čo znamenajú aktuálne ruské útoky z pohľadu slovenskej elektroenergetiky? Pýtali sme sa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS).
V článku sa dozviete:
- ako je slovenská prenosová sústava prepojená s ukrajinskou,
- aký je aktuálny stav obchodných výmen,
- či končil všetok doterajší export elektriny z Ukrajiny na Slovensku,
- ako ukrajinský prevádzkovateľ prenosovej sústavy informuje svojich partnerov za hranicami.
Obchodovanie prebieha cez denné aukcie
Spomedzi všetkých susedných krajín má Slovensko najviac elektroenergetických prepojení s Českou republikou a Maďarskom. Práve Maďarska sa týkal aj zatiaľ posledný veľký projekt nového prepojenia, ktoré spustili vlani na jar.
Ako znázorňuje nasledujúca mapa, s Ukrajinou Slovensko spája jediné elektrické vedenie. „Slovenská prenosová sústava je fyzicky prepojená s ukrajinskou prenosovou sústavou spoločným cezhraničným vedením na napäťovej úrovni 400 kV – V440 Veľké Kapušany – Mukačevo,“ priblížila v reakcii na našu otázku hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová.
Slovensko-ukrajinské prepojenie zvýraznené modrou | Zdroj: SEPS | Úprava: redakcia
Obchodovanie s elektrickou energiou medzi Ukrajinou a štátmi EÚ sa stalo horúcou témou najmä po začiatku ruskej agresie, kedy na Ukrajine významne poklesol dopyt po elektrine. „Po vypuknutí vojny klesol dopyt o 35 %. Z toho 80 % je zapríčinené veľkými podnikmi a firmami, ktoré tu nemôžu ďalej fungovať,“ vysvetľoval na septembrovej konferencii Andrij Nemyrovsky zo spoločnosti Ukrenergo, ktorá je prevádzkovateľom prenosovej sústavy u našich východných susedov.
Zostáva vám 52% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.