Veľké fotovoltické elektrárne sa budú podľa expertov rozvíjať iba za určitých podmienok.
Fotovoltické elektrárne vyrobili vlani 7,3 % celkového množstva elektriny v Európe a rok 2022 predstavuje vôbec najväčší absolútny nárast produkcie zo slnka v histórii.
Rekordné čísla vo fotovoltike dosiahlo až dvadsať krajín. Jeden z najväčších prírastkov zaznamenalo Poľsko, no inštalovaná kapacita FV zdrojov stúpla významne aj v Česku. Slovensko patrí už dlhodobo na chvost v produkcii elektriny zo slnka (podiel 2,6 %), podobne ako oveľa severnejšie Švédsko.
Zástupcovia odvetvia obnoviteľných zdrojov dlhodobo upozorňujú na pomalé tempo rastu zelených elektrární u nás. Tým sa nesplnia nielen čísla potrebné pre dosiahnutie tzv. “uhlíkovej neutrality”, ale ani cieľovej úrovne v energeticko-klimatickom pláne.
„Ak nedôjde k vytvoreniu lepších investičných podmienok a odstraňovaniu stále pretrvávajúcich bariér rozvoja OZE, tak v roku 2030 dosiahneme z potrebných 6 090 MW inštalovanej kapacity iba približne polovicu, a aj to iba vďaka už jestvujúcim vodným elektrárňam,“ upozorňuje analýza.
V článku sa dozviete:
- akú inštalovanú kapacitu by mala predstavovať fotovoltika na Slovensku, aby sa dosiahla deklarovaná uhlíková neutralita,
- aká kapacita pribudla vlani a prečo realita zaostáva za plánmi,
- čo si o budúcnosti veľkej fotovoltiky myslí energetický poradca,
- prečo sa rozmach veľkých fotovoltických elektrární zrejme už nebude opakovať,
- ako sa na investície do fotovoltiky budú pozerať banky a prečo sa zmenia finančné modely,
- prečo sú podľa experta plány na ukladanie energie z fotovoltiky do vodíka príliš smelé,
- aký vplyv majú záporné ceny elektriny na rozvoj fotovoltiky,
- prečo sa podľa riaditeľa SAPI budú naďalej stavať veľké FVE, no za určitých podmienok.
Pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 by inštalovaná kapacita fotovoltiky mala predstavovať 7,5 GW. Tomu však nezodpovedá energeticko-klimatický plán, kde nastavené čísla indikujú zhruba polovičnú kapacitu. Realita je však ešte skromnejšia a pri súčasnom tempe by vraj kapacita FVE nedosiahla ani 1 GW.
Z plánu obnovy a odolnosti sa ujde investičná podpora aj fotovoltickým projektom, väčšina však pôjde na lokálne zdroje, teda vlastnú výrobu a spotrebu elektriny na mieste, nie dodávku produkcie do siete.
“Plán obnovy a odolnosti má podporiť výstavbu nových kapacít OZE v rozsahu minimálne 120 MW. V prípade, že by všetko išlo na podporu fotovoltických projektov, sa tento cieľ dá relatívne bez problémov dosiahnuť do roku 2026,“ myslí si Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE.
Zostáva vám 63% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.