Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Rekonštrukcia rodinného domu na aktívny štandard šetrí peňaženku aj prostredie

Spoločnosť Velux chce projektom RenovActive dokázať finančnú realizovateľnosť rekonštrukcie typického rodinného domu na Slovensku v aktívnom štandarde.

Rekonštrukcia rodinného domu na aktívny štandard šetrí peňaženku aj prostredie

Foto: Velux

Hučkovci zo Šale zdedili dom tzv. štvorcového typu zo 70. rokov minulého storočia po starých rodičoch. Dlhšie zvažovali, ako začať s jeho rekonštrukciou. „Odjakživa bolo naším snom bývať v rodinnom dome s nízkou spotrebou energií a s veľkou záhradou, kde by sme sa mohli venovať záhradkárčeniu a pestovaniu plodín,“ hovorí Jozef Hučko.

Zareagovali na výzvu spoločnosti VELUX a stali sa ambasádormi rekonštrukcie v aktívnom štandarde RenovActive Slovensko. Tento projekt má Slovákov inšpirovať, ako môžu svoj dom renovovať finančne optimálnym spôsobom. Pričom na konci celého procesu získajú dom v aktívnom štandarde, ktorý zohľadňuje parametre v troch zásadných kategóriách: kvalita bývania, vplyv na životné prostredie a náklady na prevádzku.

Spoločnosť VELUX sa na celosvetovej úrovni angažuje v oblasti znižovania energetickej náročnosti budov. Dlhodobo tiež upozorňuje, že okrem minimalizácie spotreby energie sa treba zamerať aj na dosiahnutie komfortu pre užívateľov budov.

Slováci nie sú spokojní so svojím bývaním

Výber Slovenska ako krajiny pre realizáciu projektu RenovActive nebol náhodný. Výsledky medzinárodnej štúdie s názvom Healthy Home Barometer 2017 ukázali, že každý šiesty Slovák nie je spokojný so svojím bývaním. Slovákov trápia nedostatočné svetelné podmienky, či nadmerná vlhkosť spôsobujúca plesne. Až 21 % slovenských domácností nie je ekonomicky schopných vykúriť dom alebo byt na komfortnú teplotu.

Nedostatočná je aj rýchlosť renovačného procesu na Slovensku. Podľa dostupných štatistík sa na Slovensku nachádza 800 000 rodinných domov, z ktorých je zrenovovaných len 35 %. Projekt RenovActive Slovensko má ambíciu prispieť k naštartovaniu renovačných procesov.

Renovácia domu za rozumné peniaze

Záujem o čerpanie hypoték svedčí o tom, že Slováci chcú bývať v novom. Iniciatíva spoločnosti VELUX preto poukazuje na skutočnosť, že zmysluplne možno využiť aj existujúci bytový fond. Podľa odborníkov je najväčším problémom rekonštrukcií skutočnosť, že ľudia nevedia, kde začať. „Rodinný dom, v akom bývajú Hučkovci, možno nájsť takmer v každej slovenskej obci. Vzorová renovácia má majiteľom rodinných domov ukázať, že zdravé a príjemné vnútorné prostredie pre modernú rodinu možno získať za rozumné peniaze a bez dramatických stavebných zásahov,“ vysvetľuje Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.

Návrh rekonštrukcie vzišiel z architektonickej výzvy, do ktorej sa zapojili viaceré slovenské architektonické ateliéry. Architekti predstavili svoju predstavu o opakovateľnej cenovo dostupnú renováciu typického rodinného domu do aktívneho štandardu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prekvapenie: Znižujú atómové elektrárne emisie CO2?

Prekvapenie: Znižujú atómové elektrárne emisie CO2?

Obnoviteľné zdroje energie vs. jadro. Štúdia skúmala vplyv OZE a jadrovej energie na znižovanie uhlíkových emisií a ich vzájomný vzťah v energetickom mixe.

TOP 10 najčítanejších článkov o energetike v roku 2020

TOP 10 najčítanejších článkov o energetike v roku 2020

Medzi najpopulárnejšími témami vlani dominovali koronavírus, kauzy, zmeny na ÚRSO, ale aj ceny energií.

Ktoré technológie uskladňovania elektriny sú najekologickejšie a potrebujú najmenej zdrojov?

Ktoré technológie uskladňovania elektriny sú najekologickejšie a potrebujú najmenej zdrojov?

Štúdia porovnáva uhlíkovú a materiálovú stopu ôsmich rozvíjajúcich sa riešení akumulácie elektrickej energie.