Regulačný „sandbox“ má urýchliť zavádzanie inovácií v energetike | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Regulačný „sandbox“ má urýchliť zavádzanie inovácií v energetike

Regulované subjekty budú na „pieskovisku“ testovať nové riešenia s prínosom pre odberateľov.

Regulačný “sandbox” má urýchliť zavádzanie inovácií v energetike

Foto: Depositphotos

Energetický trh na Slovensku čaká v nasledujúcom období viacero noviniek. Jednou z nich je spustenie tzv. regulačného „pieskoviska“ alebo „sandboxu,“ ktoré pripravuje regulačný úrad. O čo ide? Je to nástroj, ktorého cieľom má byť pomôcť vstupu inovácií do energetiky.

Priestor pre inovácie sa otvára implementáciou nových eurosmerníc, výsledkom čoho majú byť noví hráči aj riešenia na trhu. Tieto by mali byť najskôr otestované v akomsi chránenom prostredí, kde sa budú vyhodnocovať parametre a nastavenia pre budúcnosť.

Regulačný sandbox, ktorý pripravuje ÚRSO, sa má aplikovať nielen na celú energetiku (elektrina, plyn, teplo), ale aj na vodohospodárstvo. Význam tohto nástroja spočíva v tom, že sa vytvorí vopred definované prostredie. Regulovaný subjekt tak môže vyskúšať nové riešenia v spolupráci s inými partnermi, ako sú napríklad vysoké školy, start-upy, či technologické subjekty. Napríklad využitie batérií, či fotovoltiky na optimalizáciu spotreby jednotlivého odberateľa alebo energetických komunít.

Testovanie nových riešení v praxi

„Chceme to však realizovať spôsobom, aby to nebola inovácia pre inováciu. Aby akékoľvek testované riešenie prinieslo hodnotu pre koncového zákazníka. Napríklad novú službu s úsporou nákladov na energie, či vodu,” predstavil koncept sandboxu Andrej Juris, predseda ÚRSO, na online konferencii SmartNRG Forum.

Úlohou sandboxu má byť vyskúšanie praktickej realizácie nových riešení v nových podmienkach. „Akým spôsobom nastaviť parametre regulácie, napríklad dynamické tarify, pravidlá flexibility, či agregáciu. Aby to všetko dávalo zmysel a prinášalo hodnotu pre koncových zákazníkov- domácnosti, firmy a veľkých odberateľov.”

Predstava je, že záujemcovia o účasť v sandboxe zadefinujú nevyhovujúce parametre súčasnej regulácie z pohľadu novej služby, produktu. Môže ísť napríklad o výšku pripojovacieho poplatku, či jeho (ne)aplikáciu pre dané zariadenia. Otestuje sa nastavenie v nových podmienkach a posúdi prínos pre odberateľa.

Druhým spôsobom realizácie sandboxu je prenastavenie cenovej regulácie alebo pravidiel trhu, zabraňujúce poskytovaniu niektorých riešení. Regulátor teda vytvorí na základe vopred schválených parametrov, a po určitú dobu, priestor na testovanie v chránenom prostredí. Získané dáta a poznatky následne zverejní pre poučenie všetkých subjektov na trhu.

„V súčasnosti finalizujeme prípravu nultého ročníka sandboxu. Radi by sme ho predstavili odbornej verejnosti v najbližších týždňoch. Naša predbežná predstava je, že testovanie potrvá jeden rok,” približuje A. Juris.

Verejná konzultácia k návrhu má podľa regulátora prebiehať jeden až dva mesiace, pričom po jej vyhodnotení by sa nástroj mohol spustiť na jeseň a realizácia projektov by začala na prelome rokov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Predaj naftových a benzínových áut bude zákazaný. S výnimkou e-palív

Brusel ustúpil tlaku Nemecka, ktoré požadovalo výnimku pre vozidlá so syntetickými palivami.

Svetová kapacita OZE vlani rekordne vzrástla. Najviac sa darilo fotovoltike, geotermu len minimálne

Svetová kapacita OZE vlani rekordne vzrástla. Najviac sa darilo fotovoltike, geotermu len minimálne

Lídrom v pridávaní nových kapacít bola Čína.