Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Regulačný „sandbox“ má urýchliť zavádzanie inovácií v energetike

Regulované subjekty budú na „pieskovisku“ testovať nové riešenia s prínosom pre odberateľov.

Regulačný “sandbox” má urýchliť zavádzanie inovácií v energetike

Foto: Depositphotos

Energetický trh na Slovensku čaká v nasledujúcom období viacero noviniek. Jednou z nich je spustenie tzv. regulačného „pieskoviska“ alebo „sandboxu,“ ktoré pripravuje regulačný úrad. O čo ide? Je to nástroj, ktorého cieľom má byť pomôcť vstupu inovácií do energetiky.

Priestor pre inovácie sa otvára implementáciou nových eurosmerníc, výsledkom čoho majú byť noví hráči aj riešenia na trhu. Tieto by mali byť najskôr otestované v akomsi chránenom prostredí, kde sa budú vyhodnocovať parametre a nastavenia pre budúcnosť.

Regulačný sandbox, ktorý pripravuje ÚRSO, sa má aplikovať nielen na celú energetiku (elektrina, plyn, teplo), ale aj na vodohospodárstvo. Význam tohto nástroja spočíva v tom, že sa vytvorí vopred definované prostredie. Regulovaný subjekt tak môže vyskúšať nové riešenia v spolupráci s inými partnermi, ako sú napríklad vysoké školy, start-upy, či technologické subjekty. Napríklad využitie batérií, či fotovoltiky na optimalizáciu spotreby jednotlivého odberateľa alebo energetických komunít.

Testovanie nových riešení v praxi

„Chceme to však realizovať spôsobom, aby to nebola inovácia pre inováciu. Aby akékoľvek testované riešenie prinieslo hodnotu pre koncového zákazníka. Napríklad novú službu s úsporou nákladov na energie, či vodu,” predstavil koncept sandboxu Andrej Juris, predseda ÚRSO, na online konferencii SmartNRG Forum.

Úlohou sandboxu má byť vyskúšanie praktickej realizácie nových riešení v nových podmienkach. „Akým spôsobom nastaviť parametre regulácie, napríklad dynamické tarify, pravidlá flexibility, či agregáciu. Aby to všetko dávalo zmysel a prinášalo hodnotu pre koncových zákazníkov- domácnosti, firmy a veľkých odberateľov.”

Predstava je, že záujemcovia o účasť v sandboxe zadefinujú nevyhovujúce parametre súčasnej regulácie z pohľadu novej služby, produktu. Môže ísť napríklad o výšku pripojovacieho poplatku, či jeho (ne)aplikáciu pre dané zariadenia. Otestuje sa nastavenie v nových podmienkach a posúdi prínos pre odberateľa.

Druhým spôsobom realizácie sandboxu je prenastavenie cenovej regulácie alebo pravidiel trhu, zabraňujúce poskytovaniu niektorých riešení. Regulátor teda vytvorí na základe vopred schválených parametrov, a po určitú dobu, priestor na testovanie v chránenom prostredí. Získané dáta a poznatky následne zverejní pre poučenie všetkých subjektov na trhu.

„V súčasnosti finalizujeme prípravu nultého ročníka sandboxu. Radi by sme ho predstavili odbornej verejnosti v najbližších týždňoch. Naša predbežná predstava je, že testovanie potrvá jeden rok,” približuje A. Juris.

Verejná konzultácia k návrhu má podľa regulátora prebiehať jeden až dva mesiace, pričom po jej vyhodnotení by sa nástroj mohol spustiť na jeseň a realizácia projektov by začala na prelome rokov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

Rebríček najziskovejších firiem opäť vedie energetika. Poradie sa však poriadne premiešalo

Rebríček najziskovejších firiem opäť vedie energetika. Poradie sa však poriadne premiešalo

Najziskovejšie firmy v slovenskej energetike vlani zarobili stovky miliónov eur.

X
X
X
X