O postup do finále medzinárodnej súťaže startupov zabojujú štyri slovenské firmy. Vo vlaňajšom ročníku súťaže firma zo Slovenska zvíťazila.
Slovenské startupy v oblasti energetiky a životného prostredia sa aj v tomto roku zapojili do medzinárodnej súťaže PowerUp! fondu EIT InnoEnergy. Súťaž otvára príležitosť na investície v miliónoch eur do inovatívnych podnikov a víťazné spoločnosti získajú financovanie ďalšieho vývoja a možnosť rásť na medzinárodných trhoch.
Spomedzi prihlásených startupov bude tento rok súťažiť o národný titul rekordných 360 startupov v 24 krajinách strednej a východnej Európy. V októbrovom medzinárodnom finále budú môcť získať finančné ceny až do výšky 65 000 eur.
„Verím, že jeden zo slovenských projektov skončí aj na popredných priečkach medzinárodného finále, ktoré sa uskutoční na jeseň v poľskom Krakove a nadviaže tak na úspech slovenského finalistu Danubia Nanotech, ktorý vyhral medzinárodné finále v roku 2019,“ uviedla Kristína Korčeková, Senior Consultant v konzultačnej spoločnosti Civitta Slovakia, ktorá je partnerom slovenského finále PowerUp!
Danubia Nanotech v minulom roku v súťaži zvíťazila so svojím grafénovým teplotným senzorom, ktorý môže poslúžiť, napríklad, pre batériové články v elektromobiloch. Na Energie-portal.sk sme o firme a jej inovatívnej technológií písali podrobnejšie v tomto článku.
Slovenské finále súťaže sa uskutoční v utorok 12. mája o 16:00 a bude prebiehať online. Záujemcovia o sledovanie finále sa môžu zadarmo zaregistrovať. O postup do medzinárodného finále súťaže PowerUp! zabojujú tieto štyri slovenské projekty:
Biotron
Biotron Labs vyvíja platformu Mobilyze, ktorá pomáha klientom robiť lepšie rozhodnutia v súvislosti so zlepšovaním mobility. Preto pomáha sieťam nabíjačiek pre elektromobily nájsť vhodné miesta na ich umiestnenie na základe reálneho a očakávaného dopytu.
Firma spolupracuje aj s mestami a regiónmi, ktoré vďaka Mobilyze vedia vyhodnocovať presuny obyvateľstva, navrhovať politiky a vyhodnocovať ich dopad s minimálnym oneskorením.
e-Vision
Spoločnosť E-Vision Systems vyvíja technológiu na regeneráciu olovených batérií. Ide o neinvazívny spôsob obnovy stratenej kapacity olovených batérií. Technický princíp je založený na elektrochemickej metóde vysielania elektrických impulzov určitej frekvencie, tvaru a intenzity do batérie.
Pôsobením vírivých prúdov dokáže vyčistiť a zrevitalizovať vnútorné prostredie batérie, čím sa obnoví jej kapacita. Ide o ekologickú, časovo a finančne efektívnu alternatívu voči plnej recyklácii batérií.
Benefity sú ako finančné – úspora na odloženej potrebe nákupu nových batérií, tak aj environmentálne – udržaním existujúcich batérií v prevádzke sa zníži potreba výroby nových.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.