Na novom cezhraničnom profile medzi Slovenskom a Poľskom bude prebiehať implicitné prideľovanie kapacít. Úplnou novinkou bude možnosť čiastočného rozpojenia trhov.
Integrácia denných trhov s elektrinou v Európe napreduje. Cieľovou víziou je projekt Core Flow Based Market Coupling, ktorý sa bude zakladať na fyzikálnych tokoch.
Do jeho realizácie však má prepojenie slovenského denného trhu s dennými trhmi EÚ umožniť „prechodný“ projekt Interim Coupling, na ktorom začali v roku 2018 pracovať prevádzkovatelia prenosových sústav a organizátori trhu s elektrinou z krajín regiónu 4M MC, kam okrem Slovenska patrí tiež Česká republika, Maďarsko a Rumunsko.
Interim Coupling (známy tiež ako projekt „DE-AT-PL-4M MC“) v decembri 2019 vstúpil do implementačnej fázy a aktuálne ho čaká testovacia fáza. Spoločné testy s účastníkmi trhu by sa mali zrealizovať v čase od 31. mája do 7. júna 2021 a prevádzkové spustenie projektu je plánované na štvrtok 17. júna.
Po takmer troch rokoch od spustenia projektu sa tak Interim Coupling dostáva do svojej záverečnej fázy. Slovensko v projekte zastupujú Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a jej dcérska spoločnosť Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE). Zmeny na dennom trhu, ktoré so sebou prinesie Interim Coupling v praxi, predstavitelia OKTE prezentovali na odbornom webinári 12. mája 2021. Prinášame vám z neho to najdôležitejšie.
Likvidita trhu vzrastie
Slovenská obchodná oblasť je aktuálne súčasťou prepojeného trhu 4M MC. V tomto spoločnom priestore s Českom, Maďarskom a Rumunskom je slovenský denný trh integrovaný od 19. novembra 2014.
„V rámci rozvoja denného trhu bol 4M MC spustený v roku 2014 a odvtedy sme pripravovali samotné prepojenie týchto štyroch obchodných oblastí na veľkú oblasť v rámci Európy,“ vysvetlil na úvod Martin Chochol, administrátor trhu z Odboru prevádzky a rozvoja trhov OKTE.
Projekt Interim Coupling bol spustený v roku 2018 na základe požiadavky regulačných úradov a jeho cieľom je prepojenie oblasti 4M MC s Nemeckom, Rakúskom a Poľskom na základe výpočtu kapacít. Projekt má poskytnúť efektívnejšiu alokáciu cezhraničných kapacít a zvýšiť celkovú likviditu trhu.
„Metódou, ktorú sme použili v rámci Interim Couplingu, je metóda cezhraničných kapacít ATC (available transmission capacity – pozn. red.). Hlavným cieľom celého projektu je zahrnúť všetky bidding zóny do jednotného celoeurópskeho denného trhu, samozrejme v súlade s nariadením Európskej komisie, kde sa stretnete s názvoslovím Single Day-ahead Coupling,“ doplnil M. Chochol.
Čo Interim Coupling zmení?
Pri prevádzke denného trhu prináša Interim Coupling z pohľadu účastníkov trhu viacero zásadných zmien.
„V prvom rade ide o nový slovensko-poľský cezhraničný profil, na ktorom bude prebiehať implicitné prideľovanie kapacít,“ vysvetlila Ľubica Krajčovič, analytička rozvoja trhov z Odboru prevádzky a rozvoja trhov OKTE.
Zostáva vám 33% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.