Do MPK prišiel návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Pripravuje sa novela zákona o podpore OZE. O biopalivách a skleníkových plynoch

Ministerstvo hospodárstva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie.

biopalivá

LP/2017/129 Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

Návrh sa predkladá na základe bodu B.6. uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 73 z 24. februára 2016.

Cieľom návrhu zákona je transponovať smernicu 2015/652, ktorou sa stanovujú metodiky výpočtu a požiadavky na predkladanie správ a smernicu 2015/1513, ktorou sa mení smernica 98/70/ES týkajúca sa kvality benzínu a naftových palív a smernica 2009/28/ES o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie. Zároveň sa spresňujú niektoré doterajšie ustanovenia zákona č. 309/2009 Z. z. na základe požiadaviek aplikačnej praxe.

Cieľom smernice 2015/1513 je urýchliť využívanie biopaliv tzv. druhej generácie, teda biopalív využívajúcich suroviny z biomasy, ktoré nemajú vysokú ekonomickú hodnotu pri inom použití ako biopalivo.

Tieto pokročilé biopalivá zaručujú vysoké úspory emisií skleníkových plynov s malým  rizikom spôsobenia nepriamej zmeny vo využívaní pôdy a nesúťažia priamo o poľnohospodársku pôdu určenú pre trhy s potravinami a krmivom.

Cieľom smernice 2015/652 je ustanoviť metodiku výpočtu úspor emisií skleníkových plynov počas životného cyklu pohonných látok a požiadavky na predkladanie ročných správ o týchto dosahovaných úsporách.

Účinnosť sa navrhuje od 1. augusta 2017.

Medzirezortné pripomienkové konanie možno pripomienkovať do 16. marca a môžete ho sledovať tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dorazil tanker s ropou pre Slovensko. Matka Slovnaftu ju vyťažila v Azerbadžane

Dorazil tanker s ropou pre Slovensko. Matka Slovnaftu ju vyťažila v Azerbadžane

Bratislavská rafinéria pokračuje v diverzifikácii svojich dodávok.

Andrej Juris: Sme tam, kde sme boli pred rokom. Treba vyriešiť ceny elektriny na rok 2024

Andrej Juris: Sme tam, kde sme boli pred rokom. Treba vyriešiť ceny elektriny na rok 2024

Zostávajú posledné dni, vládne zásahy do cien elektriny treba dotiahnuť do konca marca, upozornil dnes šéf ÚRSO na pôde NR SR.

ČSEF: Energetika v permanentnej zmene - kríza, jadro a zdieľanie

ČSEF: Energetika v permanentnej zmene - kríza, jadro a zdieľanie

Platforma Česko-Slovenské energetické fórum spoločne s významnými českými a slovenskými energetickými spoločnosťami organizuje piaty ročník odbornej konferencie.