INNOGY
INNOGY
INNOGY

Priority akčného plánu pre Hornú Nitru už stanovili, transformáciu regiónu prerokuje aj vláda

Predstavitelia členských krajín EÚ hovorili s eurokomisármi M. Šefčovičom a C. Cretu o tom, ako postupuje príprava transformácie vybraných uhoľných regiónoch v rámci EÚ, vrátane hornej Nitry.

ťažba uhlia

Foto: Dreamstime

O tom, ako pokračuje príprava na transformáciu vybraných uhoľných regiónoch v rámci EÚ, vrátane hornej Nitry, hovorili v Bruseli účastníci konferencii Európska únia v pohybe – kohézna politika pre podporu regiónov  v transformácii. 

Slovensko na podujatí zastupoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz, zúčastnili sa jej aj viceprezident pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a komisárka pre regionálny rozvoj Corina Cretu. Horná Nitra patrí medzi územia, ktorých sa týka pilotný projekt Európskej komisie Platforma pre uhoľné regióny v procese transformácie.

Štátny tajomník V. Ferencz partnerov informoval, že „v spolupráci so zástupcami samosprávy, štátnej správy, expertmi z EÚ ako aj odborníkmi z mimovládneho sektora, boli stanovené priority Akčného plánu transformácie regiónu horná Nitra".

Sú nimi tvorba udržateľných pracovných príležitostí, dostupnosť, rozvoj a stabilizácia kvalifikovanej pracovnej sily, sanácia environmentálnych záťaží, ako aj riešenie zdravotných dopadov ťažby uhlia. Jednotlivými prioritami sa zaoberajú expertné pracovné skupiny a na základe ich práce vznikne samotný návrh Akčného plánu, ktorý bude predložený na schválenie vláde. 

„Ešte predtým ale bude predstavený verejnosti, ktorá ho bude môcť pripomienkovať,“ dodal V. Ferencz. Štátny tajomník rezortu hospodárstva zdôraznil, že „pre Slovensko je neprípustné, aby ľudia na hornej Nitry  po útlme baníctva nemali perspektívu a verí, že pilotný projekt pomôže nájsť riešenia."

70 miliárd eur pre uhoľné regióny

V 41 regiónoch 12 členských štátov sa aktívne ťaží uhlie a v tomto odvetví je priamo zamestnaných približne 185 000 občanov. Posledných pár desaťročí však produkcia a spotreba uhlia v EÚ klesá.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Sólymos v Katoviciach: Ciele Parížskej dohody nedosiahneme bez kompromisov

Sólymos v Katoviciach: Ciele Parížskej dohody nedosiahneme bez kompromisov

Minulý týždeň sa v poľských Katoviciach začala 24. konferencia o zmene klímy, známa aj ako COP 24. Slovensko na nej zastupuje minister životného prostredia László Sólymos.

Šéfom českých teplárov sa stal Tomáš Drápela. Mirek Topolánek skončil

Šéfom českých teplárov sa stal Tomáš Drápela. Mirek Topolánek skončil

Novým predsedom výkonnej rady Teplárenského združenia Českej republiky sa stal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Plzeňská teplárenská, a.s. Tomáš Drápela.

Finančné riaditeľstvo ocenilo SSD za najväčší nárast dane z príjmu

Finančné riaditeľstvo ocenilo SSD za najväčší nárast dane z príjmu

Stredoslovenská distribučná dostala ocenenie od Finančného riaditeľstva SR. Zaznamenala najväčší nárast dane z príjmu v rámci celého Slovenska.