Enesco
TESLA
Belimo 2

Prešla novela zákona o ovzduší

Bratislava - Okruh povinností prevádzkovateľov veľkých spaľovacích zariadení sa od novembra rozšíri.

Prešla novela zákona o ovzduší

Po novom by sa totiž pri svojej činnosti mali viacej sústrediť na znižovanie množstva emisií. Zmenu prináša novela zákona o ovzduší, ktorú dnes sto hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Novela, ktorá preberá vybrané časti európskej smernice o priemyselných emisiách, sa dotkne hlavne najvýznamnejších zdrojov znečisťovania ovzdušia, ako sú veľké spaľovacie zariadenia, spaľovne odpadov a zariadenia na spoluspaľovanie odpadov.

Väčšina nových povinností prevádzkovateľov zdrojov sa týka mimoriadnych situácií, keď nie je zabezpečená prevádzka zdroja podľa určených a ustanovených požiadaviek. Prevádzkovatelia budú napríklad informovať verejnosť o znečisťovaní ovzdušia zo stacionárneho zdroja a o opatreniach vykonávaných na obmedzenie tohto znečisťovania. Ak sa prevádzkovatelia zdrojov rozhodnú uplatňovať niektorú z výnimiek, ktoré umožňujú prechodné opatrenia, potom budú povinní plniť, monitorovať a preukazovať podmienky vyplývajúce z týchto prechodných opatrení.

Envirorezort predpokladá, že schválený návrh zákona môže mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Vďaka nemu by sa totiž mohli príjmy Environmentálneho fondu zvýšiť zhruba o desať tisíc eur ročne. Tie by sa mohli vybrať na pokutách za neplnenie nových povinností.

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 4. - 10. 5. 2026

Monitoring energetiky | 4. - 10. 5. 2026

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Monitoring energetiky | 27. 4. - 3. 5. 2026

Monitoring energetiky | 27. 4. - 3. 5. 2026

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Spojené arabské emiráty po takmer 60 rokoch opúšťajú OPEC

Spojené arabské emiráty po takmer 60 rokoch opúšťajú OPEC

Ropný kartel stráca jedného z najväčších producentov ropy.

X
X
X
X