Eversheds Sutherland
DTE
SPP - Distribúcia

Pred 35 rokmi v Československu hrozil blackout. Prispeli k tomu extrémne mrazy

Teploty hlboko pod nulou spôsobili problémy v distribúcii aj výrobe elektriny. Ukázalo sa, že československá energetika nebola na extrémne počasie pripravená.

elektrické vedenie

Foto: Skupina ČEZ

V januári a februári roku 1985 časť odberateľov elektriny v Československu pocítila výpadky dodávok elektriny. Energetici chceli havarijnými odstávkami predísť rozsiahlemu výpadku energetického systému, tzv. blackoutu. Postihnutými boli aj domácnosti.

Energetickú sústavu ohrozovali prudké mrazy prekračujúce hranicu 25 stupňov pod nulou, ktoré spôsobili problémy v elektrárňach aj v distribúcii elektriny.

Podľa vtedajšieho zamestnanca Severočeskej energetiky Milana Finka námraza vážila 18 až 20 kíl na meter vedenia. „Museli sme vypínať jednotlivé úseky vedenia a rozvodne v mestách. Na dve hodiny sa bez elektriny ocitla jedna časť mesta, na ďalšie dve hodiny iná. Obmedzenie sa netýkalo nemocníc a národných výborov,“ povedal M. Fink.

Foto: ČEZ

Spotrebu zvýšilo elektrické vykurovanie

Silné mrazy viedli tiež k extrémne vysokým požiadavkám na odber elektrickej energie domácností aj podnikov. Dôvodom bolo vykurovanie elektrinou.

Byty a kancelárske priestory mali v tom čase vykurovanie dimenzované na minimálnu vonkajšiu teplotu -12 ° C. Dimenzovať vykurovacie systémy na nižšiu vonkajšiu teplotu by bolo príliš nákladné.

Podľa údajov ČEZ bolo v elektrických zdrojoch vykurovania v rámci českej časti štátu inštalovaných zhruba 7 000 MW, z toho 4 000 MW v domácnostiach. Tieto spotrebiče predstavovali málo predvídateľnú a kontrolovateľnú záťaž.

Mrazy boli navyše také silné, že sa kúrilo aj v priestoroch, ktoré si to za normálnych podmienok nevyžadovali, napríklad v skladoch potravín a v niektorých poľnohospodárskych objektoch.

Foto: ČEZ

„Vtedajšie Československo dokázalo pokryť zaťaženie maximálne 12 000 MW. Nebezpečenstvo blackoutu sa ešte zvýšilo kvôli poruchám na uhoľných elektrárňach a problémom so zásobovaním uhlím,“ uviedla hovorkyňa Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Jeden z vtedajších zamestnancov elektrárne Tušimice, Martin Novák, absolvoval dve nočné smeny pri bubne kotla, v ktorom strážil hladinu vody.

„Plaváky a potrubia zamŕzali. Všade horeli koksáky. Okrem koksu sme pálili všetko, čo horelo, len aby sme udržali v kotolni nejakú teplotu. Prakticky všetko drevo, čo sme našli, išlo do kotla. Neštandardne sme zahrievali aj potrubie. Rúrky sme obalili handrami, tie sa poliali naftou a zapálili,“ spomína M. Novák.

Foto: ČEZ

Zariadenie elektrárne však podľa neho nebolo možné ustrážiť, množstvo armatúry a čerpadiel popraskalo. „Boli sme ako v kvapľovej jaskyni a až s odmäkom sme prichádzali na to, kde je aká diera či prasklina.“

Explózia odstavila elektráreň

Prechod mrazivej vlny spôsobil v niektorých hodinách výpadok až 2 000 MW výkonu elektrární. V dokončenej elektrárni Dukovany sa ešte len pripravoval prvý blok na spustenie a stavba elektrárne Temelín bola vo fáze príprav. Výroba elektriny v Česku tak závisela najmä na uhoľných elektrárňach. Na Slovensku v tom čase už bola v prevádzke prvá jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

Mimoriadne vážna situácia nastala v českej elektrárni Mělník III., ktorého najväčší výrobný blok mal výrobný výkon 500 MW. Kvôli explózii transformátora museli elektráreň úplne odstaviť.

Foto: ČEZ

„Vzniknutý požiar transformátora síce hasiči zlikvidovali, ale všetko bolo v dezolátnom stave. Trvalo 21 dní, než sa podarilo odstrániť následky havárie a výrobný blok znovu sprevádzkovať,“ opisuje začiatok roka 1985 Jiří Pelák.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Klimatický vedec: Modely alarmistov sú iba hračky a výsmechom Mickey Mousa reálnemu svetu

Klimatický vedec: Modely alarmistov sú iba hračky a výsmechom Mickey Mousa reálnemu svetu

Oceánograf a meteorológ Motomaka Nakamura tvrdí, že vplyv ľudstvom produkovaného CO2 na klímu nemožno určiť na základe súčasných vedomostí a dostupnej technológie.

Komentár. Ako s nami Fico opäť vybabral

Komentár. Ako s nami Fico opäť vybabral

SPP znásilňujú švindliari, dobrodruhovia, podvodníci, gágaji, táraji a prďúsi.

Stĺpček. Kotlebov návrh je absurdný, zoštátňovanie lacnejšie energie neprinesie

Stĺpček. Kotlebov návrh je absurdný, zoštátňovanie lacnejšie energie neprinesie

Štát má v energetike silné postavenie už dnes – a ceny energií vďaka tomu nižšie nie sú. Kričať na tribúnach o zoštátňovaní je ale bez pochýb jednoduchšie ako pracovať na reálnych riešeniach.