Eversheds Sutherland
DTE
INNOGY

Pred 35 rokmi v Československu hrozil blackout. Prispeli k tomu extrémne mrazy

Teploty hlboko pod nulou spôsobili problémy v distribúcii aj výrobe elektriny. Ukázalo sa, že československá energetika nebola na extrémne počasie pripravená.

elektrické vedenie

Foto: Skupina ČEZ

V januári a februári roku 1985 časť odberateľov elektriny v Československu pocítila výpadky dodávok elektriny. Energetici chceli havarijnými odstávkami predísť rozsiahlemu výpadku energetického systému, tzv. blackoutu. Postihnutými boli aj domácnosti.

Energetickú sústavu ohrozovali prudké mrazy prekračujúce hranicu 25 stupňov pod nulou, ktoré spôsobili problémy v elektrárňach aj v distribúcii elektriny.

Podľa vtedajšieho zamestnanca Severočeskej energetiky Milana Finka námraza vážila 18 až 20 kíl na meter vedenia. „Museli sme vypínať jednotlivé úseky vedenia a rozvodne v mestách. Na dve hodiny sa bez elektriny ocitla jedna časť mesta, na ďalšie dve hodiny iná. Obmedzenie sa netýkalo nemocníc a národných výborov,“ povedal M. Fink.

Foto: ČEZ

Spotrebu zvýšilo elektrické vykurovanie

Silné mrazy viedli tiež k extrémne vysokým požiadavkám na odber elektrickej energie domácností aj podnikov. Dôvodom bolo vykurovanie elektrinou.

Byty a kancelárske priestory mali v tom čase vykurovanie dimenzované na minimálnu vonkajšiu teplotu -12 ° C. Dimenzovať vykurovacie systémy na nižšiu vonkajšiu teplotu by bolo príliš nákladné.

Podľa údajov ČEZ bolo v elektrických zdrojoch vykurovania v rámci českej časti štátu inštalovaných zhruba 7 000 MW, z toho 4 000 MW v domácnostiach. Tieto spotrebiče predstavovali málo predvídateľnú a kontrolovateľnú záťaž.

Mrazy boli navyše také silné, že sa kúrilo aj v priestoroch, ktoré si to za normálnych podmienok nevyžadovali, napríklad v skladoch potravín a v niektorých poľnohospodárskych objektoch.

Foto: ČEZ

„Vtedajšie Československo dokázalo pokryť zaťaženie maximálne 12 000 MW. Nebezpečenstvo blackoutu sa ešte zvýšilo kvôli poruchám na uhoľných elektrárňach a problémom so zásobovaním uhlím,“ uviedla hovorkyňa Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Jeden z vtedajších zamestnancov elektrárne Tušimice, Martin Novák, absolvoval dve nočné smeny pri bubne kotla, v ktorom strážil hladinu vody.

„Plaváky a potrubia zamŕzali. Všade horeli koksáky. Okrem koksu sme pálili všetko, čo horelo, len aby sme udržali v kotolni nejakú teplotu. Prakticky všetko drevo, čo sme našli, išlo do kotla. Neštandardne sme zahrievali aj potrubie. Rúrky sme obalili handrami, tie sa poliali naftou a zapálili,“ spomína M. Novák.

Foto: ČEZ

Zariadenie elektrárne však podľa neho nebolo možné ustrážiť, množstvo armatúry a čerpadiel popraskalo. „Boli sme ako v kvapľovej jaskyni a až s odmäkom sme prichádzali na to, kde je aká diera či prasklina.“

Explózia odstavila elektráreň

Prechod mrazivej vlny spôsobil v niektorých hodinách výpadok až 2 000 MW výkonu elektrární. V dokončenej elektrárni Dukovany sa ešte len pripravoval prvý blok na spustenie a stavba elektrárne Temelín bola vo fáze príprav. Výroba elektriny v Česku tak závisela najmä na uhoľných elektrárňach. Na Slovensku v tom čase už bola v prevádzke prvá jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

Mimoriadne vážna situácia nastala v českej elektrárni Mělník III., ktorého najväčší výrobný blok mal výrobný výkon 500 MW. Kvôli explózii transformátora museli elektráreň úplne odstaviť.

Foto: ČEZ

„Vzniknutý požiar transformátora síce hasiči zlikvidovali, ale všetko bolo v dezolátnom stave. Trvalo 21 dní, než sa podarilo odstrániť následky havárie a výrobný blok znovu sprevádzkovať,“ opisuje začiatok roka 1985 Jiří Pelák.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zákon o podpore OZE poškodil niektorých výrobcov. Treba to napraviť

Zákon o podpore OZE poškodil niektorých výrobcov. Treba to napraviť

Akokoľvek boli niektoré dotácie prehnané, tak sa netýkali všetkých výrobcov. Prísnou sankciou zániku podpory o ne môžu prísť.

Anketa. Ako hodnotíte programové vyhlásenie vlády v oblasti energetiky?

Anketa. Ako hodnotíte programové vyhlásenie vlády v oblasti energetiky?

Nezávislé fungovanie ÚRSO, postupná deregulácia cien energií, dokončenie Mochoviec či ukončenie uhoľných dotácií. Čo hovoria na priority novej vlády odborníci z oblasti energetiky?

Tepelné čerpadlá a rekuperácia znížia spotrebu energie na vykurovanie až o 70 %

Tepelné čerpadlá a rekuperácia znížia spotrebu energie na vykurovanie až o 70 %

Od roku 2021 začne aj na Slovensku platiť legislatíva, ktorá bude od nových budov vyžadovať energetickú triedu A0. Tá sa podľa expertov nedá dosiahnuť bez vlastnej výroby energie.