Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Prečerpávacie vodné elektrárne v SR a ČR stabilizujú sústavu. Vďaka tomu zlomili rekord

[ČEZ, 15. 1. 2014, aktualizované 21. 7. 2015] Na Slovensku sú vybudované dve prečerpávacie elektrárne.

Prečerpávacie vodné elektrárne v SR a ČR stabilizujú sústavu. Vďaka tomu zlomili rekord

  • Téma |  21.07.2015 |  redakcia

Trojica prečerpávacích vodných elektrární skupiny ČEZ vyrobila v roku 2013 rekordnú takmer jednu miliardu kWh elektriny a pokryla tak spotrebu 280 tisíc domácností.

Historický zápis ide predovšetkým na vrub zvýšeného využívania prečerpávacích zdrojov pri stabilizácii sústavy, ktorá je často zaťažovaná produkciou zo zahraničných i domácich ťažko predikovatelných obnoviteľných zdrojov.

Historicky najvyššou celkovou produkciou vo výške 0,98 miliardy kWh elektriny sa v roku 2013 do štatistík zapísali prečerpávacie vodné elektrárne Dalešice, Dlouhé Stráně I a Štěchovice II, prevádzkované v rámci spoločnosti ČEZ.

V medziročnom porovnaní ide o 25 % nárast výroby. "Na rekordných štatistikách sa prejavil hlavne fakt, že prečerpávacie elektrárne sú v rámci celej energetickej sústavy ČR stále častejšie nasadzované k vykrývaniu výroby, resp. nevýroby z nepredikovateľných obnoviteľných zdrojov," povedal Petr Maralík, riaditeľ Vodných elektrární ČEZ.

Medzi prečerpávacím elektrárňami ČEZ dominovali Dlouhé Stráně I (v grafe označené ako EDS), ktoré vlani vyrobili 0,48 miliardy kWh. Nasledovali Dalešice (EDA) s 0,45 miliardami kWh a Štěchovice II (EŠT2) s 0,05 miliardami kWh.

Vzhľadom k priebežnému zvyšovaniu kapacít obnoviteľných zdrojov v blízkom zahraničí (najmä v Nemecku), ale aj v Českej republike – a k potrebe vykrývať ich kolísavú produkciu - bude dôležitosť prečerpávacích elektrární v tuzemskej energetickej sústave v budúcnosti naďalej stúpať. (Zdroj: ČEZ)

Čítajte tiež:

-> České prečerpávacie elektrárne v prvom polroku opäť zlomili rekord
Štatistiky prečerpávacích elektrání za rok 2014. Trojica prečerpávacích vodných elektrární ČEZ opäť prekonala svoju produkciou v 1. polroku rekordný zápis z vlaňajška. V prvých šiestich mesiacoch totiž vyrobili elektrárne Dalešice, Dlouhé Stráně a Štechovice II celkovo 664,3 miliónov kWh elektriny, čo znamená 17 % medziročný rast a pokrytie spotreby pol milióna domácností.

Prečerpávacie elektrárne na Slovensku

Liptovská Mara

Prečerpávacia vodná elektráreň Liptovská Mara je umiestnená pri druhej „vrcholovej“ nádrži v hornej časti povodia Váhu, ktorá má rovnaké funkcie ako nádrž Orava. V elektrárni sú dva klasické agregáty s Kaplanovou turbínou a dva prečerpávacie s diagonálnou reverzibilnou turbínou (systém Dériaz). VE tým okrem využitia prirodzených prietokov Váhu využíva na výrobu elektriny aj vodu prečerpanú do hornej nádrže v dobe prebytku elektriny v sústave.

Parametre:

Výkon inštalovaný: 198 MW
Tok: Váh
Typ turbíny: 2x Kaplan + 2x Dériaz
Prietok: 2x140 + 2x130 m3.s-1
Počet turbo agregátov: 4
Rok uvedenia do prevádzky: 1975
Priemerná ročná výroba: 134,5 GWh

Čierny Váh

Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh je našou najväčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou a svojim inštalovaným výkonom aj najväčšou vodnou elektrárňou. Horná nádrž, umiestnená v nadmorskej výške 1160 m nemá vlastný prítok. Elektráreň poskytuje najmä podporné služby pre elektrizačnú sústavu, vrátane záskoku za najväčší inštalovaný blok v nej.

Parametre:

Výkon inštalovaný: 735,16 MW
Tok: Čierny Váh
Typ turbíny: 6x Francis + 1x Kaplan
Prietok: 6x 30 + 1x 8 m3.s-1
Počet turbo agregátov: 7
Rok uvedenia do prevádzky: 1981
Priemerná ročná výroba: 370,8 GWh

(Zdroj: Slovenské elektrárne)

Čo dokážu prečerpávacie elektrárne?

Prečerpávacie vodné elektrárne plnia v elektrizačnej sústave funkciu statickú, dynamickú a kompenzačné.

1. Statická funkcia - v dobe prebytku elektrickej energie v sieti (predovšetkým v noci) sa voda čerpá z dolnej nádrže do hornej a v špičkách, v dobe nedostatku elektriny, sa v turbínovom režime vyrába elektrická energia.

2. Dynamická funkcia - poskytujú pre sústavu podpornú službu ako rýchlo štartujúci rezerva. Prečerpávacie elektrárne sú schopné nabehnúť na plný výkon počas 1 - 2 minút.

3. Kompenzačná funkcia - slúži na reguláciu napätia v sústave.

Viac o prečerpávacích vodných zdrojoch Skupiny ČEZ v ČR

Vedeli ste, že...

  • prečerpávacia vodná elektráreň Dlouhé Stráne - jeden z "divov sveta" - disponuje najväčšou reverznou vodnou turbínou v Európe – s inštalovaným výkonom 325 MW?

  • horná nádrž PVE Dlouhé Stráne leží v nadmorskej výške 1350 m a má celkový objem 2,72 miliónov m3?

  • prečerpávacia vodná elektráreň Štěchovice z roku 1947, ktorá do roku 1991 vyrobila celkom 1,65 miliardy kWh prevažne špičkovej energie, bola v rokoch 1992-96 komplexne zmodernizovaná?

  • Dalešickou prečerpávacou vodnou elektrárňou z roku 1978 pretiekla za 35 rokov jej spoľahlivej prevádzky voda o objeme 55 nádrží Dalešickej priehrady?

  • hrádza Dalešická priehrade vysoká 102 metrov je najvyššou funkčnou sypanou hrádzou v Európe?

  • prvým prečerpávacím vodným zdrojom na našom území bola v roku 1930 elektráreň Čierne jazero, ktorá je dodnes funkčná ako malá vodná elektráreň?

(Zdroj: ČEZ)


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Uvažujete, či budú slnečné kolektory výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť či firmu? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena slnečných kolektorov závisí a za akých podmienok sa investícia oplatí.

X
X
X
X