Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

České prečerpávacie elektrárne v prvom polroku opäť zlomili rekord

Trojica prečerpávacích vodných elektrární ČEZ opäť prekonala svoju produkciou v 1. polroku rekordný zápis z vlaňajška. V prvých šiestich mesiacoch totiž vyrobili elektrárne Dalešice, Dlouhé Stráně a Štechovice II celkovo 664,3 miliónov kWh elektriny, čo znamená 17 % medziročný rast a pokrytie spotreby pol milióna domácností.

České prečerpávacie elektrárne v prvom polroku opäť zlomili rekord

ČEZ

Podobne ako v posledných rokoch je príčinou okrem iného aj zvýšené využívanie prečerpávacích zdrojov pri stabilizácii energetickej sústavy ČR, ktorá je často zaťažovaná produkciou zo zahraničných i domácich ťažko predikovatelných obnoviteľných zdrojov.

Historicky najvyšší polročnú produkciu vo výške 664,3 miliónov kWh hlásia prečerpávacie vodné elektrárne Dalešice, Dlouhé Stráně I a Štechovice II prevádzkované v rámci spoločnosti ČEZ. "V medziročnom porovnaní ide o 17 % nárast výroby," povedal Petr Maralík, riaditeľ Vodných elektrární ČEZ. Za rekordnými štatistikami posledných rokov opakovane stojí mimo iného aj fakt, že prečerpávacie elektrárne sú v rámci celej energetickej sústavy ČR stále častejšie nasadzované k vykrývaniu výroby, resp. nevýroby z nepredikovatelných obnoviteľných zdrojov.

Čítajte tiež:

-> Elektráreň Dlouhé Stráne prekonala ďalší rekord vo výrobe elektriny | 15. 1. 2014
V minulom roku (2013) vyrobila prečerpávacia vodná elektráreň Dlouhé Stráně rekordné množstvo elektrickej energie. Prekonala tak doterajší rekordný výrobu z predminulého roka.

-> Prečerpávacie vodné elektrárne v Česku stabilizujú sústavu. Vlani vďaka tomu zlomili rekord
Trojica prečerpávacích vodných elektrární skupiny ČEZ vyrobila v roku 2013 rekordnú takmer jednu miliardu kWh elektriny a pokryla tak spotrebu 280 tisíc domácností. Historický zápis ide predovšetkým na vrub zvýšeného využívania prečerpávacích zdrojov pri stabilizácii sústavy, ktorá je často zaťažovaná produkciou zo zahraničných i domácich ťažko predikovatelných obnoviteľných zdrojov.

Medzi prečerpávacími elektrárňami ČEZ tradične dominovali Dlhé Stráně I, ktoré za prvých šesť mesiacov roka vyrobili 390,6 miliónov kWh. Nasledovali Dalešice s 240,1 miliónmi kWh a Štechovice II s 33,6 miliónmi kWh. Produkcia všetkých troch prečerpávacích elektrární by stačila na pokrytie polročnej spotreby viac ako 500 tisíc domácností.

Vzhľadom k priebežnému zvyšovaniu kapacít obnoviteľných zdrojov v blízkom zahraničí (najmä v Nemecku), ale aj v Českej republike – a potrebe vykrývať ich kolísavú produkciu – bude dôležitosť prečerpávacích elektrární v tuzemskej energetickej sústave v budúcnosti stále stúpať.

Zdroj: ČEZ


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Poliaci predĺžia cenový strop na energie, zavedú energetické šeky

Poliaci predĺžia cenový strop na energie, zavedú energetické šeky

Aj u susedov pokračuje „dočasná“ mimoriadna regulácia cien energií. Maximálna regulovaná cena sa zvýši, ohrozeným domácnostiam štát preplatí poukážky.

Má stáť v Jaslovských Bohuniciach, stavať chce štát. Čo vieme o novom jadrovom zdroji

Má stáť v Jaslovských Bohuniciach, stavať chce štát. Čo vieme o novom jadrovom zdroji

Pred tromi rokmi sa kvôli projektu menil atómový zákon, predošlá vláda chcela položiť základy novej atómky v roku 2023.

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Ako obmedziť zápach z prevádzok? Ministerstvo hľadá spôsob regulácie

Na MŽP pôsobí pracovná skupina, ktorá zvažuje možnosti legislatívnej úpravy zápachu, uviedla Mária Machaj z odboru ochrany ovzdušia.