Spoločnosť LeasePlan porovnávala celkové náklady na vlastníctvo a prevádzku automobilov v 21 krajinách Európy. Prečo sú elektromobily na Slovensku tak nevýhodné?
Spoločnosť LeasePlan v týchto dňoch vydala svoj každoročný Car Cost Index, porovnávajúci výdavky na vlastníctvo a prevádzku všetkých typov automobilov v 21 európskych krajinách. Najnovšia analýza ukázala, že jazdenie na elektromobiloch sa stáva nákladovo porovnateľným v niekoľkých európskych krajinách, najmä vďaka znevýhodňovaniu vozidiel so spaľovacím motorom.
Elektromobily porovnateľné s benzínom na severe EÚ
Náklady na používanie elektromobilov sú nižšie ako pri autách so spaľovacím motorom v Nórsku a Holandsku. V Belgicku a Veľkej Británii sa rozdiel v celkových nákladoch rýchlo znižuje. Ostatné krajiny Európy ešte čaká dlhá cesta, kým sa elektromobily stanú nákladovo porovnateľnými s benzínovými a naftovými vozidlami.
Celkové náklady tvoria položky ako cena paliva, znižovanie hodnoty po kúpe vozidla, dane, poistenie a údržba. Jednotlivé náklady sú priemerom za prvé tri roky od kúpy vozidla a analýza predpokladá ročne najazdených 20-tisíc kilometrov. Porovnávané boli modely automobilov BMW i3, Ford Focus (Eletric), Hyundai Ioniq, Nissan Leaf, Open Corsa, Renault Clio, Renault Zoe, Smart Fortwo, Volkswagen (e)Golf a VW Polo.
Náklady na elektromobily sa výrazne líšia podľa krajín. V Poľsku vlastníctvo a prevádka elektrifikovaného auta vyjde mesačne na 448 eur, v Taliansku až na 761 eur. Európsky priemer je 616 eur. Najlacnejšou krajinou pre používanie benzínového auta je Rumunsko.
Vysoké znehodnocovanie ceny elektromobilov po kúpe
Najvyššiu nákladovú položku pre motoristov predstavuje znehodnocovanie ceny vozidla. Inak povedané, je to tak trochu skrytý, nepriamy výdavok. Väčšina vodičov si ho často uvedomí až v momente predaja svojho ojazdeného vozidla. Predstavuje rozdiel medzi pôvodnou kúpnou cenou a predajnou, ktorá je vždy nižšia. Pri elektromobiloch ešte viac než tradičných autách.
Keďže cena elektromobilov je vyššia než benzínových alebo naftových automobilov, väčší je tiež rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou cenou v budúcnosti. No postupným znižovaním kúpnej ceny by hodnota depreciácie mala klesať, zatiaľ čo úspory na palive budú zachované.
“Depreciácia predstavuje kúpnu cenu mínus odhadovanú cenu jazdeného auta v budúcnosti. Závisí od lokálnych podmienok, ako sú dane, trh s ojazdenými vozidlami a ďalšie. Preto také rozdiely medzi krajinami,” ozrejmuje spôsob výpočtu pre Energie-portal.sk Samantha Chiene z LeasePlan.
SR je takmer najdrahšia pre vodičov elektromobilov
Nie príliš radostná správa pre fanúšikov elektromobilových tátošov na Slovensku. Vlastniť a prevádzkovať elektromobil u nás je značne
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.