INNOGY
INNOGY
SPP - Distribúcia

Používanie elektromobilu na Slovensku je takmer najdrahšie v Európe

Spoločnosť LeasePlan porovnávala celkové náklady na vlastníctvo a prevádzku automobilov v 21 krajinách Európy. Prečo sú elektromobily na Slovensku tak nevýhodné?

Používanie elektromobilu na Slovensku je takmer najdrahšie v Európe

Foto: Fotolia

Spoločnosť LeasePlan v týchto dňoch vydala svoj každoročný Car Cost Index, porovnávajúci výdavky na vlastníctvo a prevádzku všetkých typov automobilov v 21 európskych krajinách. Najnovšia analýza ukázala, že jazdenie na elektromobiloch sa stáva nákladovo porovnateľným v niekoľkých európskych krajinách, najmä vďaka znevýhodňovaniu vozidiel so spaľovacím motorom.  

Elektromobily porovnateľné s benzínom na severe EÚ

Náklady na používanie elektromobilov sú nižšie ako pri autách so spaľovacím motorom v Nórsku a Holandsku. V Belgicku a Veľkej Británii sa rozdiel v celkových nákladoch rýchlo znižuje. Ostatné krajiny Európy ešte čaká dlhá cesta, kým sa elektromobily stanú nákladovo porovnateľnými s benzínovými a naftovými vozidlami.

Celkové náklady tvoria položky ako cena paliva, znižovanie hodnoty po kúpe vozidla, dane, poistenie a údržba. Jednotlivé náklady sú priemerom za prvé tri roky od kúpy vozidla a analýza predpokladá ročne najazdených 20-tisíc kilometrov. Porovnávané boli modely automobilov BMW i3, Ford Focus (Eletric), Hyundai Ioniq, Nissan Leaf, Open Corsa, Renault Clio, Renault Zoe, Smart Fortwo, Volkswagen (e)Golf a VW Polo.

Náklady na elektromobily sa výrazne líšia podľa krajín. V Poľsku vlastníctvo a prevádka elektrifikovaného auta vyjde mesačne na 448 eur, v Taliansku až na 761 eur. Európsky priemer je 616 eur. Najlacnejšou krajinou pre používanie benzínového auta je Rumunsko.   

Vysoké znehodnocovanie ceny elektromobilov po kúpe

Najvyššiu nákladovú položku pre motoristov predstavuje znehodnocovanie ceny vozidla. Inak povedané, je to tak trochu skrytý, nepriamy výdavok. Väčšina vodičov si ho často uvedomí až v momente predaja svojho ojazdeného vozidla. Predstavuje rozdiel medzi pôvodnou kúpnou cenou a predajnou, ktorá je vždy nižšia. Pri elektromobiloch ešte viac než tradičných autách.

Keďže cena elektromobilov je vyššia než benzínových alebo naftových automobilov, väčší je tiež rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou cenou v budúcnosti. No postupným znižovaním kúpnej ceny by hodnota depreciácie mala klesať, zatiaľ čo úspory na palive budú zachované.

“Depreciácia predstavuje kúpnu cenu mínus odhadovanú cenu jazdeného auta v budúcnosti. Závisí od lokálnych podmienok, ako sú dane, trh s ojazdenými vozidlami a ďalšie. Preto také rozdiely medzi krajinami,” ozrejmuje spôsob výpočtu pre Energie-portal.sk Samantha Chiene z LeasePlan.   

SR je takmer najdrahšia pre vodičov elektromobilov

Nie príliš radostná správa pre fanúšikov elektromobilových tátošov na Slovensku. Vlastniť a prevádzkovať elektromobil u nás je značne

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pôvod spaľovanej biomasy ÚRSO nekontroluje, podnet ochranárov rieši SOI

Pôvod spaľovanej biomasy ÚRSO nekontroluje, podnet ochranárov rieši SOI

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) má kvôli podnetu, ktorý jej postúpil regulačný úrad, preveriť pôvod biomasy v dotovaných zariadeniach v Bardejove a Topoľčanoch.

Skupina ČEZ vlani zarobila takmer o polovicu menej. Prepustí 500 zamestnancov

Skupina ČEZ vlani zarobila takmer o polovicu menej. Prepustí 500 zamestnancov

Medziročný prepad čistého zisku Skupina ČEZ vysvetľuje najmä mimoriadnymi príjmami v predošlom roku 2017.

Rozvodná sieť osvetlenia v Trnave je na elektromobilitu kapacitne pripravená

Rozvodná sieť osvetlenia v Trnave je na elektromobilitu kapacitne pripravená

Dlhodobý plán radnice je rozmiestniť v meste 50 nabíjačiek s výkonom 20 kW, vysokokapacitné by mali stavať súkromné firmy.