Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Potenciál OZE na Slovensku je dobre zmapovaný. Chýbajú informácie o reálnej využiteľnosti a kapacitách

Ak prestaneme plytvať energiou, optimalizovanú potrebu vieme pokryť kombináciou tepelných čerpadiel, soláru, fotovoltiky, či biomasy, tvrdí Juraj Zamkovský z organizácie Priatelia Zeme – CEPA.

Potenciál OZE na Slovensku je dobre zmapovaný. Chýbajú informácie o reálnej využiteľnosti a kapacitách

Foto: Dreamstime

Aké druhy obnoviteľnej energie môže konkrétny región na Slovensku využívať? V podstate každý zdroj, ktorý je k dispozícii a má to zmysel. Jednotný energetický mix pre všetky oblasti neexistuje. „Región na západe Slovenska má úplne iné možnosti využívania poľnohospodárskej biomasy, slnka, vody, vetra ako región napríklad v Kežmarku a okolí,“ uviedol v online webinári portálu Euractiv.sk Juraj Zamkovský z organizácie Priatelia Zeme-CEPA.

„Ak dokážeme znížiť energetickú potrebu, zbaviť ju plytvania, optimalizovanú potrebu vieme pokryť kombináciou obnoviteľných zdrojov – tepelných čerpadiel, solárnej termiky, fotovoltiky, poľnohospodárskej alebo drevnej biomasy.“

Aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek súhlasí, že najskôr sa treba zamerať na zníženie spotreby a potom hľadať spôsob jej pokrytia. Ako príklad uvádza elektráreň na hornej Nitre. Privádzač elektrického napätia zo Zemianskych Kostolian do Prievidze stráca vyše 20 % energie.

„Má význam elektráreň zachovávať a transformovať iba palivovú bázu, alebo radšej spraviť viacero lokálnych zdrojov? Energetickú efektívnosť by sme mali zohľadňovať ešte pred zvažovaním nových zdrojov.“

Potenciál obnoviteľnej energie na Slovensku je pomerne dobre zmapovaný. Z mapy slnečného svitu možno získať informácie o tom, kde a aká energia sa dá využiť. „Rozdiely medzi juhom a severom Slovenska nie sú veľké, do úrovne maximálne 15 %,“ vysvetľuje K. Galek. Veľmi presne je zmapovaný potenciál geotermálnej energie.

Viessmann rezerva

Podobná mapa existuje pre veterné podmienky, hoci sa zameriava skôr na lokalizáciu chránených areálov a vzdialenosti od budov a infraštruktúry. „Takto by sme vedeli využiť asi 4 % územia. To sa môže zdať málo, no v skutočnosti je to pomerne veľká plocha. Ale je na investoroch, aby posúdili miestne podmienky a potenciál.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Domácnosti, ktoré využívajú zemný plyn aj na vykurovanie, podľa prepočtov ÚRSO môžu ušetriť 125 eur ročne.

VIDEO: Predseda ÚRSO Andrej Juris o cenách plynu pre domácnosti v roku 2021

VIDEO: Predseda ÚRSO Andrej Juris o cenách plynu pre domácnosti v roku 2021

Domácnosti by mali od dodávateľov žiadať zľavu z maximálnych cien plynu, ktoré stanovil ÚRSO, hovorí Andrej Juris.

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

Expanzia a digitalizácia sietí na celom svete si počas nasledujúcej dekády bude vyžadovať podľa odhadu Medzinárodnej energetickej agentúry vyše 400 miliárd dolárov ročne.