No-DIG konferencia
TESLA
Belimo

Poplatky za odber vody sa rozšíria. Dotkne sa to aj energetiky

Ministerstvo navrhuje zaviesť spoplatnenie aj pri menších odberoch povrchovej či podzemnej vody.

vodárenstvo

Foto: Depositphotos

Poplatky za odber povrchových vôd z vodných tokov, rovnako ako poplatky za odbery podzemnej vody, by sa mali po novom uplatňovať aj pri menších množstvách.

Počíta s tým novela zákona o vodách, ktorú dnes (21. júla) Ministerstvo životného prostredia SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Materiál s viac ako sto novelizačnými bodmi obsahuje aj návrh, aby sa rozšírilo spoplatnenie užívania vôd.

Vo svojom súčasnom znení zákon o vodách hovorí, že odbery povrchových vôd z vodných tokov, rovnako ako odbery podzemných vôd, sú spoplatnené v množstve nad 15 000 m3 ročne alebo 1 250 m3 mesačne. Za odbery na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy sa platí pri odberoch v množstve nad 50 000 m3 ročne.

Po novom by tieto limity mali byť výrazne nižšie, takže spoplatnenie sa dotkne širšieho okruhu poplatníkov. Podobnú zmenu envirorezort navrhuje aj pri spoplatnení týkajúceho sa vypúšťania odpadových vôd.

Téme sa podrobnejšie venujeme vo veľkom článku na Voda-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring energetiky | 25. - 31. 5. 2026

Monitoring energetiky | 25. - 31. 5. 2026

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Pozvánka na konferenciu: H2SK FORUM 2026

Pozvánka na konferenciu: H2SK FORUM 2026

Podujatie prinesie detailný prehľad o aktuálnom stave a rozvoji európskych vodíkových údolí vrátane košického projektu EASTGATEH2V.

Monitoring energetiky | 18. - 24. 5. 2026

Monitoring energetiky | 18. - 24. 5. 2026

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

X
X
X
X