Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Podpora elektromobility na Slovensku ide opačným smerom, tvrdí SEVA

Slovenská asociácia pre elektromobilitu apeluje na systematickú a predvídateľnú podporu nákupu elektrických vozidiel ako aj rozširovania nabíjacích staníc.

Podpora elektromobility na Slovensku ide opačným smerom, tvrdí SEVA

Foto: Greenway

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) sa nazdáva, že Slovensko sa uberá opačným smerom v podpore elektromobility ako inde vo svete. Apeluje na systematickú a predvídateľnú podporu tak nákupu elektrických vozidiel ako aj rozširovania nabíjacích staníc. Či už vo forme predĺženia existujúcej podpory, v ktorej ostali nedočerpané prostriedky, alebo vytvorenia samostatnej schémy na najbližšie roky.

Práve koncom júna skončil dotačný program na podporu kúpy batériového alebo hybridného elektrického vozidla. Z alokovanej sumy päť miliónov eur sa vyčerpalo 3,4 milióna eur. Čiastočnou náhradou skončenej schémy má byť podpora samospráv v celkovom objeme jeden milión eur, ktorá by mala dostať na cesty 30 elektromobilov.

“SEVA víta, že podpora elektromobility je aj podľa odborníkov MŽP SR jedným zo systémových opatrení, ktorých cieľom je skvalitňovanie ovzdušia. Končiaca dotačná schéma umožnila nediskriminačným spôsobom registráciu (alebo rezerváciu) viac ako 800 áut počas jej 1,5-ročného trvania a ukázala, že na Slovensku je v tejto úvodnej fáze elektromobility dopyt po čistých vozidlách,” tvrdí Peter Ševce, riaditeľ SEVA.

Podľa neho vzniká nepríjemná situácia, kedy končí podpora práve v čase ďalšieho očakávaného rastu elektromobility, rozširovania ponuky elektrických modelov na trhu a rastu počtu nabíjacích staníc. “Aj vďaka takto formulovanej podpore sa na slovenské cesty okrem stoviek elektrických vozidiel s nulovými lokálnymi emisiami dostali aj zaujímavé koncepty, ako napríklad čisto elektrická taxi služba v Bratislave, ktoré ukazujú budúcnosť dopravy aj u nás.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Čerstvé čísla Eurostatu za prvý polrok 2018 ukazujú, že ceny elektriny na Slovensku zaťažujeme daňami a skrytými daňami relatívne vo väčšej miere, ako je priemer EÚ.