Problémom sú prepravné poplatky a ďalšie bariéry na vnútornom trhu EÚ, ktoré predražujú dovozy LNG.
Rusko-ukrajinský kontrakt o preprave plynu, ktorý umožňuje tok plynu cez Ukrajinu na Slovensko, ku koncu tohto roka vyprší. Ukrajinská strana už od vlaňajška avizuje, že k jeho predĺženiu zrejme nepristúpi.
Nad vecou však stále visí otáznik. Teoreticky sú v hre rôzne možnosti, ktoré riešia národní prepravcovia plynu aj vlády. Postoje štátov EÚ sa ale rôznia.
O téme rokovali ministri zodpovední za energetiku na tohtotýždňovom zasadnutí Rady EÚ. Slovensko zastupoval štátny tajomník MH SR Kamil Šaško.
Okrem dodávkach ruského plynu sa na Rade EÚ hovorilo aj nekoordinovaných poplatkoch, ktoré krajinám ako Slovensko predražujú dovozy. Ruský plyn nie je síce lacnejší ako surovina z iných zdrojov, aj platby Gazpromu sa odvíjajú od burzy. Lenže prepravu skvapalneného plynu (LNG), ktorý cestou na Slovensko prechádza cez viacero štátov EÚ, zaťažujú vyššie prepravné poplatky.
Niektorí za, niektorí proti
Rada EÚ v tlačovej správe vydanej po pondelňajšom rokovaní konštatuje, že ministri si „vymenili názory na aktuálnu situáciu,“ najmä čo sa týka bezpečnosti dodávok a prípravy na budúcu zimu. „Mnohí ministri vyzvali na postupné ukončenie dovozu ruského plynu,“ konštatuje Rada EÚ.
K hlasom, podľa ktorých štáty EÚ nie sú odkázané na ruský plyn, sa pripojil napríklad český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. Predĺženie rusko-ukrajinského tranzitného kontraktu považuje za nepravdepodobné.
„Závislosť na ruskom plyne mala byť pre Putina nástrojom na vydieranie s cieľom odradiť nás od podpory Ukrajiny. Tak ako v mnohých ďalších ohľadoch ale zlyhal. Bez ruského plynu sa zaobídeme,“ uviedol J. Síkela na sociálnej sieti X (predtým Twitter).
Kriticky sa k dovozom z Ruska stavajú tiež pobaltské štáty. Litovská delegácia vyzvala Európsku komisiu, aby predložila potrebné legislatívne návrhy k tomu, aby sa určili lehoty na postupné ukončenie dovozu plynu, vrátane LNG z Ruska. A to najneskôr do 1. januára 2027.
Pozícia Bratislavy sa líši. A možnými spojencami môžu byť iné dva susedné štáty. „Slovensko preto iniciovalo trojstranné rokovania s ministrami Rakúska a Maďarska v záujme hľadania možného riešenia. Krajiny sa dohodli na technických rokovaniach medzi expertmi a Európskou komisiou. Slovensko má v tejto otázke jednoznačnú pozíciu,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR vo vlastnej tlačovej správe.
Zástupca Slovenska sa na rokovaní vyslovil za to, aby tok ruského plynu medzi Užhorodom a Veľkými Kapušanmi nezastal. „Som presvedčený, že okrem pokračovania diverzifikácie dodávok plynu a realizácie opatrení na znižovanie spotreby je potrebné vyvinúť úsilie na zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu aj po roku 2024,“ povedal štátny tajomník Šaško.
Aktuálnej pozícii Slovenska podľa MH SR pomáha nové plynovodné prepojenie s Poľskom, zvýšenie kapacity reverzných tokov plynu z Čiech a Rakúska, ako aj avizované navýšenie prepravy v smere z Maďarska. Na druhej strane zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu rezort považuje „z krátkodobého hľadiska kľúčové nielen pre zabezpečenie bezpečnosti dodávok plynu na Slovensko, ale aj pre stabilitu cien na trhu s plynom.“
Ako je to s poplatkami
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.