Najväčší odberatelia plynu v EÚ chcú vyhovieť Rusku pri platbách za dodávky | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Najväčší odberatelia plynu v EÚ chcú vyhovieť Rusku pri platbách za dodávky

Podľa predstaviteľa Európskej komisie je na rozhodnutí energetických spoločností, ako budú uplatňovať podmienky zmlúv o dodávkach ruského plynu.

Najväčší odberatelia plynu v EÚ chcú vyhovieť Rusku pri platbách za dodávky

Foto: Depositphotos

  • Aktuality |  28.04.2022 |  Martin Rojko

Veľké európske energetické spoločnosti sa pripravujú na používanie nového spôsobu platby za ruský plyn. To umožní vyhovieť podmienkam Kremľa, požadujúceho platby v rubľoch, a zároveň ostať v súlade s prijatými sankciami EÚ aj platnými kontraktmi a platby odosielať v eurách.

“Distribútori plynu v Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a Slovensku plánujú otvoriť účty v rubľoch v Gazprombank vo Švajčiarsku, aby vyhoveli požiadavke Ruska na platby v tejto mene,” uvádza denník The Financial Times.

Medzi týmito spoločnosťami majú byť dvaja najväčší dovozcovia plynu do EÚ: nemecký Uniper a rakúska OMV. Rokovania medzi týmito spoločnosťami a Gazpromom sa vraj s blížiacimi sa termínmi splatnosti kontraktov o dodávkach zintenzívnili.

Medzi veľkých dovozcov plynu patrí aj talianska skupina Eni, ktorá podľa denníka stále zvažuje možnosti. Čas má do konca mája, kedy musí zaplatiť za ďalšiu dodávku plynu.

Ruský prezident Vladimír Putin nariadil koncom marca, že nákupcovia plynu z tzv. “znepriatelených” krajín, teda celej Európskej únie, si musia pre platby za plyn založiť bankové účty v cudzej mene aj rubľoch. Gazprombank, na ktorú sa sankcie nevzťahujú, zároveň realizuje konverziu.

Dovozcovia plynu v Poľsku a Bulharsku odmietli tento spôsob platby a Rusko im tento týždeň zastavilo dodávky. Podľa podpredsedu Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa je najmä na jednotlivých spoločnostiach, ktoré majú podpísané kontrakty s Gazpromom, ako si podmienky vysvetľujú a uplatňujú. Vyzval na rešpektovanie týchto zmlúv.  

Dodávky plynu na Slovensko aj platby realizuje štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel podľa zmluvných podmienok s Gazpromom. “SPP má uhradené všetky svoje záväzky a úhrada týchto záväzkov bola aj akceptovaná ruskou stranou,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

„Nepodceňujeme túto situáciu, hlavným cieľom SPP je bezpečnosť dodávok priemyselným odberateľom ako aj domácnostiam,“ zdôraznil Richard Prokypčák, podpredseda predstavenstva SPP. Ako dodal, plynárenský podnik je pripravený na rôzne scenáre a intenzívne komunikuje aj s inými dodávateľmi plynu. 


Mohlo by vás zaujímať

Spoločnosť JAVYS neprekročila v roku 2022 žiaden z emisných limitov

Spoločnosť JAVYS neprekročila v roku 2022 žiaden z emisných limitov

Množstvá emisií znečisťujúcich látok zo zdrojov znečisťovania ovzdušia a vypustených skleníkových plynov (CO2) boli porovnateľné s predchádzajúcimi rokmi.

Monitoring energetiky | 22. - 26. 3. 2023

Monitoring energetiky | 22. - 26. 3. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Ročná správa JAVYS nezaznamenala v roku 2022 žiadnu vážnu udalosť

Ročná správa JAVYS nezaznamenala v roku 2022 žiadnu vážnu udalosť

Na pracoviskách spoločnosti JAVYS sa v roku 2022 nevyskytla žiadna radiačná nehoda, ani radiačná havária.