Domácnosti si zrejme v budúcom roku za energie priplatia. Viacerí dodávatelia pre Energie-portal.sk potvrdili, že regulačnému úradu navrhujú zvýšiť regulované ceny elektriny aj zemného plynu.
Ceny elektriny a plynu na európskych energetických trhoch v tomto roku výrazne rastú. Plyn navyše začal zdražievať netradične skoro pred zimou.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) u nás reguluje koncové ceny elektriny a plynu pre domácnosti a malé firmy. Keďže dodávatelia energií práve úradu podávajú cenové návrhy pre budúci rok, pýtali sme sa ich, zmapovali sme medzi nimi, ako sa budú meniť ceny elektriny a plynu na Slovensku.
Tlak na ceny plynu je silný
Zemný plyn podľa dominantného dodávateľa, SPP, musí v budúcom roku nevyhnutne zdražieť. Argumentuje tým, že ÚRSO pri určení cien za dodávku plynu vychádzal z priemernej ceny plynu na burze, ktorá je dnes vyššia o takmer 20 %.
„Ak porovnáme aktuálne ceny plynu (teda nie priemerné) na energetickom trhu s cenami z ktorých URSO vychádzal pri určovaní cien za dodávku plynu na rok 2017, potom je nárast viac ako 50 %. Vzhľadom na tieto skutočnosti je tlak na úpravu regulovaných cien za dodávku plynu na Slovensku veľmi silný,“ zhrnul hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Aké konkrétne ceny plynu pre domácnosti a malé firmy SPP navrhol regulátorovi, plynárenský podnik prezradiť nechcel.
Ceny plynu vyššie o 6 až 8 %
Plyn v budúcom roku určite zdražie aj podľa ďalšieho z dodávateľov, innogy Slovensko. Podľa konateľa spoločnosti Miroslava Kullu sa pod rast cien plynu na veľkoobchodnej burze podpísal hlavne nárast cien ropy na svetových trhoch a globálny dopyt po energiách.
„Pri nezmenených ostatných parametroch očakávame nárast koncovej ceny v rozsahu od 6 do 8 %. Výška koncovej ceny bude závisieť od vývoja ďalších zložiek ceny, ktoré ju tvoria, a samozrejme od rozhodnutia ÚRSO,“ povedal Kulla pre Energie-portal.sk.
Keďže koncová cena porastie, dodávateľ domácnostiam odporúča venovať sa energetickej efektívnosti. Niekoľko jednoduchých zmien môže mať podľa Kullu na šetrenie a znižovanie spotreby oveľa väčší dopad ako cena energií.
„Pritom nejde o obmedzovanie sa, vypínanie kúrenia a podobne,“ doplnil Kulla. Jednou z možností ako zvyšovať efektívnosť je aj energetické poradenstvo, ktoré na Slovensku poskytujú viacerí dodávatelia.
Elektrina drahšia aj o 10 %
V prípade elektriny je vývoj veľmi podobný. Cena elektriny na pražskej burze prudko rastie, medziročne vzrástla o takmer 30 %. Za rastom ceny komodity na burze stojí niekoľko faktorov. Globálny dopyt po energiách, nárast podielu OZE, ceny emisných povoleniek pre uhoľné elektrárne či cena ropy.
Východoslovenská energetika očakáva, že sa to odzrkadlí aj v cene elektriny pre domácnosti a malé podniky na budúci rok.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.