Zo všetkého plynu dovezeného do EÚ od začiatku roka 2023 pochádza z Ruska 8 %, ukazujú plynárenské dáta. Pri započítaní ruského LNG bol však podiel vyšší.
Štáty EÚ od začiatku roka 2023 do polovice júla importovali zemný plyn v celkovom objeme 175 miliárd metrov kubických (mld. m3). Dovoz skvapalneného zemného z tohto množstva predstavoval 40 %, zvyšok plynu sa do EÚ dostal plynovodmi z Nórska (29 %), Alžírska (10 %), Ruska (8 %) a Veľkej Británie (7 %).
Vyplýva to z najnovších dát európskeho združenia prepravcov plynu ENSTOG za prvých 29 týždňov tohto roka. Na čísla sme sa pozreli bližšie.
V článku sa dozviete:
- o koľko klesli dodávky ruského plynu od februára 2022,
- ako štáty EÚ nahrádzajú plyn z Ruska,
- ktoré štáty vlani a v tomto roku zvýšili dodávky do EÚ,
- ako sa zmenila štruktúra dovozu od roku 2021,
- odkiaľ štáty EÚ nakupujú LNG.
Dodávky z Ruska výrazne klesli
Zatiaľ čo v roku 2021 pritieklo z Ruska do EÚ viac ako 153 mld. m3, čo bolo 41 % celkového objemu importov EÚ, v minulom roku to bolo už len 67 mld. m3 (19 %).
V aktuálnom roku 2023 sa prepad Ruska v štatistike ešte viac prehlbuje. Z dát za prvých 29 týždňov tohto roka vyplýva, že ruský plyn prúdiaci plynovodmi do štátov EÚ tvorí okolo ôsmich percent celkových importov plynu do Únie.
Pokles ruských dodávok má viacero dôvodov. Na jednej strane ide o rozhodnutie Kremľa obmedziť dodávky plynu, časť krajín prestala plyn odoberať po tom, ako odmietli požiadavku na úhrady v rubľoch. Ďalším dôvodom je tiež úplné zastavenie dodávok cez poškodený plynovod Nord Stream I.
Ruský potrubný plyn v súčasnosti do Európy prúdi len dvomi trasami, a to plynovodom Turkish Stream a plynovodom Bratstvo cez Ukrajinu na Slovensko. Na rozdiel od plynu či uhlia sa spoločné sankcie EÚ zatiaľ dovozov ruského plynu nedotkli.
Pomohol najmä LNG a Británia
Výpadok ruských dodávok štáty Únie nahradili najmä dovozom skvapalneného zemného plynu (LNG).
Podiel na celkových dodávkach výrazne stúpol: kým v roku 2021 dovozy LNG predstavovali necelých 20 % celkového importu plynu do EÚ, vlani to bolo 34 % a za prvých 29 týždňov tohto roka viac ako 40 %.
V aktuálnej štatistike za rok 2023, ktorú na základe dát ENTSOG spracoval belgický inštitút Bruegel, ako druhý najväčší zdroj suroviny pre EÚ ďalej nasleduje potrubný plyn z Nórska. Zo všetkého plynu dovezeného do EÚ od začiatku aktuálneho roka (174,96 mld. m3), pritieklo plynovodmi z Nórska takmer 30 % (51,46 mld. m3).
S odstupom za Nórskom ďalej nasleduje Alžírsko, spomínané Rusko a Veľká Británia. Zvyšná časť plynu prišla plynovodmi z Azerbajdžanu a Líbye.
Odhliadnuc od veľkého nárastu LNG najvýraznejšie v absolútnych číslach od ruského útoku na Ukrajinu stúpli dodávky potrubného plynu zo Spojeného kráľovstva. Kým v roku 2021 predstavoval čistý dovoz plynu z Británie do EÚ iba 8,9 mld. m3, vlani to bolo 26,1 mld. m3.
Trend zvýšených dodávok plynu z Británie do EÚ pritom (s miernym poklesom) pokračuje aj v roku 2023. Kým za prvých 29 týždňov minulého roka sa do EÚ dostalo plynovodmi 13,7 mld. m3, v tomto roku to bolo 12,2 mld. m3. Pre porovnanie: v rovnakom období roka 2021 išlo len o 3,5 mld. m3.
Pre štáty EÚ tak môže byť potenciálne dôležité nedávne rozhodnutie britskej vlády. Tá ohlásila, že vydá stovky nových licencií na ťažbu plynu v Severnom mori.
LNG prichádza aj z Ruska
Štatistika ENTSOG zahŕňa v jednom „koši LNG“ dodávky skvapalneného z rôznych zdrojov. Podrobnosti o tom, z ktorých krajín prúdi LNG do EÚ priniesla správa Európskej komisie, ktorej sme sa na Energie-portal.sk podrobnejšie venovali tu.
V poslednom štvrťroku 2022 prichádzalo do EÚ najviac LNG z USA (36 %), druhým najväčším dodávateľom bol Katar (17 %), na treťom mieste bolo Rusko (16 %). S menšími podielmi ďalej nasledovali Nigéria (6 %), Alžírsko (6 %), Nórsko (5 %) či Trinidad a Tobago (3 %).
Znamená to, že po zohľadnení pôvodu LNG by bol podiel Ruska, ako aj Alžírska a Nórska vyšší. Podľa vyčíslenia publikovaného Radou EÚ tvoril ruský potrubný plyn spolu s dodávkami ruského LNG vlani takmer štvrtinu (24,7 %) celkových importov plynu do EÚ.
Pokiaľ by ruský podiel na európskych dovoz LNG zostal na úrovni okolo 16 % aj počas celého roka 2023, a ak by potrubná preprava ruského plynu zostala do konca roka na súčasnej úrovni, celkový podiel Ruska na importe všetkého plynu by dosahoval približne 14 - 15 %.
Zatiaľ čo plynovodná preprava ruského plynu vlani výrazne poklesla po tom, ako Rusko znížilo jeho dodávky, dodávky ruského LNG do EÚ vlani stúpli. Na rozdiel od ropy či uhlia štáty EÚ doposiaľ nezaviedli na importy ruského LNG žiadne obmedzenia. V posledných mesiacoch sa však o takomto kroku už v EÚ diskutuje.
Zostáva vám 7% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.