VSE
VSE
Belimo

Pápež František dostal papamobil na vodíkový pohon. Jeho dojazd zrejme nevyužije

Najbližšia vodíková čerpacia stanica sa nachádza ďalej, ako je dojazd vodíkového auta.

vodíkové auto

Pápež František si od japonských biskupov a zástupcov Toyoty preberá papamobil na vodíkový pohon / Foto: Toyota

Japonská Toyota, ktorá ako jedna z mála svetových automobiliek vsádza na vodíkový pohon osobných automobilov, získala reklamu na nečakanom mieste. Vodíkové vozidlo tejto značky pribudlo do flotily pápežských papamobilov.

Špeciálne upravené vodíkové auto Toyota Mirai pápežovi Františkovi darovali Japonská biskupská konferencia a zástupcovia Toyoty. 

„Pápež František má o globálne environmentálne témy veľký záujem, podelila sa oň aj vo svojej encyklike Laudatio si´ v roku 2015,“ uviedla Toyota s tým, že darované vozidlo podľa názoru spoločnosti „sa dobre hodí k pápežovej vízii.“

Auto prejde 500 km na 5 kg vodíka

Pohon vozidla zabezpečujú palivové články, ktoré vyrábajú elektrickú energiu vďaka chemickej reakcii vodíka a kyslíka. Elektromotor následne vyrobenou energiou poháňa predné kolesá.

Vodíkový papamobil dosahuje výkon 114 kW (155 koní). Auto meria na dĺžku 5,1 metra a nakoľko je upravené špeciálne pre potreby pápeža, na výšku má až 2,7 metra.

LED osvetlenie a bohaté presklenie vyvýšenej časti vozidla má umožniť, aby veriaci na pápeža pri prejazde papamobilu dobre videli. Nastupovanie do vozidla pápežovi umožňujú vysúvateľné schodíky.

Nadstavba vozidla nie je konštruovaná aerodynamicky, nakoľko vozidlo má slúžiť iba na krátke presuny hlavy katolíckej cirkvi medzi veriacimi. Dojazd tohto vodíkového auta, ktorý Toyota deklaruje na úrovni 500 kilometrov, teda pápež František pravdepodobne nevyžije.

Využívanie papamobilu na vodíkový pohon však bude pravdepodobne limitovať dostupnosť paliva. Do nádrže vozidla sa síce zmestí päť kilogramov vodíka, pričom naplnenie nádrže trvá len okolo piatich minút, no v blízkosti Vatikánu aktuálne nie je v prevádzke žiadna čerpacia stanica na vodík.

Najbližšie vodíkové čerpačky v Taliansku sa podľa portálu Mobilitah2.it nachádzajú v Alpách a na Sicílii. Vzdialenosť k týmto čerpacím staniciam z Vatikánu je však dlhšia ako 500-kilometrový dojazd papamobilu. K 31. decembru tohto roka by však mala pribudnúť vodíková čerpadla v 225-kilometrov vzdialenom Neapole aj v samotnom Ríme.

„Dúfame pritom, že CBCJ (Japonská konferencia biskupov - pozn. red.) zabezpečila k vozidlu aj nevyhnutnú vodíkovú stanicu alebo aspoň že sa v blízkosti Vatikánu nachádza takáto stanica, aby bolo možné vozidlo využívať minimálne v „domácom“ prostredí,“ reagoval Juraj Bakša z portálu Teslamagazín.sk.

Pápež už auto vyskúšal

Japonská automobilka vyrobila šepciálne upravené vodíkové auto v dvoch exemplároch už vlani. Ako informuje portál VaticanNews.va, pápež sa jednom z vodíkových vozidiel už viezol.

„Pápež František ich použil pri návšteve Japonska v novembri 2019, ktorá mala motto „Chráň každý život“. Jedno z vozidiel sa teraz stane súčasťou vatikánskeho autoparku."

Výskumu technológie vodíkových palív sa japonská automobilka venuje už viac ako dve desaťročia. V roku 2015 uviedla na trh Mirai ako svoje prvé elektrické auto na vodíkový pohon.

Vlani Toyota predstavila jeho druhú generáciu, ktorá ukázala výrazný posun vpred, okrem iného o tretinu dlhší dojazd. Viac sa dočítate na Energie-portal.sk v tomto článku. Ďalšie texty o vodíkových autách, vodíkových pohonoch a využívaní vodíka v energetike nájdete tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X