Otepľovanie zhorší kvalitu ovzdušia. Znásobia sa prachové častice aj škodliviny z rastlín | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Otepľovanie zhorší kvalitu ovzdušia. Znásobia sa prachové častice aj škodliviny z rastlín

Vedci skúmali, ako bude zvyšujúca sa teplota planéty vplývať na znečistenie ovzdušia časticami PM2,5.

Otepľovanie zhorší kvalitu ovzdušia. Znásobia sa prachové častice aj škodliviny z rastlín

Foto: Pexels

Rastliny budú produkovať čoraz viac emisií

Vedci z Kalifornskej univerzity v Riverside v novej štúdii skonštatovali, že ak teploty globálne narastú o 4 °C v porovnaní so stavom pred priemyselnou revolúciou, o 14 % sa zvýšia škodlivé emisie, ktoré sa uvoľňujú z rastlín, a tiež emisie prachových častíc. Na rozdiel od iných štúdií v tomto výskume nebol zohľadnený nárast znečistenia ovzdušia spôsobený ľudskou činnosťou.

Hlavný autor štúdie James Gomez vysvetľuje, že s tímom neskúmali antropogénne emisie, ktoré prispievajú k znečisteniu ovzdušia, keďže tie dokážeme ovplyvniť, napríklad prechodom na elektromobilitu. Vedec však zároveň dodáva, že táto zmena nemusí zmierniť znečistenie ovzdušia, ku ktorému budú pri otepľovaní planéty čoraz viac prispievať rastliny a prach.

Štúdia, ktorá sa venuje zhoršovaniu kvality ovzdušia v dôsledku prírodných zdrojov emisií, bola publikovaná vo vedeckom časopise Communications Earth & Environment. Výskumníci v nej predpovedajú, že približne dve tretiny budúceho znečistenia budú pochádzať z rastlín.

James Gomez uvádza, že všetky rastliny neustále produkujú chemikálie nazývané prchavé organické zlúčeniny, ktoré sú nám známe napríklad v podobe vône čerstvo pokoseného trávnika alebo zrelej jahody.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Aj cenovo zvýhodnená elektrina bude do roku 2027 postupne zdražovať. Poverený minister Hirman hovorí o motivácii k úsporám.

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pravidlá trhu s elektrinou čaká doposiaľ najkomplexnejšia reforma. Regulačného úradu sme sa pýtali na podrobnosti.