Skomplikovali ste nám situáciu, odkazuje predseda ÚRSO Juris spoločnosti OKTE. Minimalizovali sme riziká a škody, hovorí riaditeľ OKTE Bikár.
Stiahnutie jedného z dodávateľov elektriny a plynu zo slovenského trhu, ktoré je aktuálne horúcou témou pre jeho odberateľov, štát aj dodávateľov energií, vnímajú Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) v jednom ohľade rozdielne.
Kým podľa regulátora bol postup OKTE neočakávaný a situáciu skomplikoval, OKTE argumentuje tým, že svoje kroky koordinoval s dotknutými subjektmi a podarilo sa mu eliminovať škody. Riaditeľ OKTE v reakcii pre Energie-portal.sk zároveň uvádza, že ÚRSO prijal žiadosť Slovakia Energy o zrušenie povolenia na podnikanie v elektroenergetike už 30. septembra.
V článku sa dozviete:
- čo ÚRSO kritizuje na ukončení zmluvy medzi OKTE a Slovakia Energy,
- prečo postup OKTE podľa Andreja Jurisa regulátorovi skomplikoval situáciu,
- ako odôvodňuje konanie OKTE jeho riaditeľ Miloš Bikár,
- aké škody sa podľa Miloša Bikára podarilo OKTE minimalizovať.
ÚRSO sa rýchlo koniec zmluvy nepozdáva
Odchod spoločnosti Slovakia Energy zo slovenského trhu dodávok elektriny a plynu mohol byť podľa predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andreja Jurisa hladší. Regulačný úrad vníma situáciu tak, že OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou) ukončil zmluvu o zúčtovaní odchýlky s týmto dodávateľom neočakávane a prirýchlo.
„Týmto krokom spoločnosť OKTE, a.s. skomplikovala ÚRSO možnosť dôsledne a v adekvátnom časovom horizonte posudzovať žiadosť Slovakia Energy o zrušenie podnikania, najmä s ohľadom na maximálne možné zmiernenie dopadov na dotknutých odberateľov,“ povedal A. Juris.
O ukončení zmluvy o zúčtovaní odchýlky so Slovakia Energy OKTE verejne informoval 8. októbra. O deň nato, v sobotu 9. októbra, dovtedajší odberatelia Slovakia Energy prešli do režimu dodávateľov poslednej inštancie (DPI).
„ÚRSO musí zároveň s poľutovaním konštatovať, že spoločnosť OKTE, a.s. neočakávane, už 7. októbra 2021, dohodou ukončila Zmluvu o zúčtovaní odchýlky so subjektom Slovakia Energy, s.r.o., čím de facto okamžite ukončila podnikanie Slovakia Energy, s.r.o., a presunula zákazníkov Slovakia Energy z režimu regulovaných cien do režimu cien dodávky poslednej inštancie,“ uviedol regulátor v tlačovej správe.
„ÚRSO napriek tomu naďalej rokuje v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR s príslušnými dodávateľmi poslednej inštancie, aby odberatelia Slovakia Energy pocítili dopady tejto zmeny čo najmenej.“
OKTE: Minimalizovali sme škody
V spoločnosti OKTE vnímajú celú situáciu odlišne. „Ako zodpovední hospodári sme v OKTE konali tak, aby sme minimalizovali riziká, škody a finančnú expozíciu dotknutých subjektov,“ reagoval na otázku Energie-portal.sk predseda predstavenstva a riaditeľa OKTE Miloš Bikár. „To sa podarilo a Slovakia Energy neostala OKTE nič dlžná.“
OKTE k tomuto kroku podľa M. Bikára pristúpil koordinovane spolu s prevádzkovateľmi regionálnych distribučných sústav, s ktorými mala Slovakia Energy uzatvorené zmluvy. V prípade distribučiek išlo o rámcové distribučné zmluvy, v prípade OKTE to bola zmluva o zúčtovaní odchýlky.
Ako zároveň M. Bikár zdôrazňuje, k ukončeniu zmluvy s OKTE došlo na základe žiadosti Slovakia Energy, iniciátorom tohto kroku nebol OKTE. Dodávateľ energií pritom podľa šéfa OKTE deklaroval stratu schopnosti dodávať elektrinu do odberných miest vo svojom portfóliu.
„Ešte predtým, dňa 30. septembra 2021 ÚRSO prijal žiadosť od Slovakia Energy o zrušenie povolenia na podnikanie v elektroenergetike, v rozsahu podnikania: dodávka elektriny a o zrušenie povolenia na podnikanie v plynárenstve, v rozsahu podnikania: dodávka plynu,“ podotkol M. Bikár.
„Následne, po koordinácii s dotknutými subjektmi, bol zabezpečený bezproblémový a plynulý prechod zákazníkov k určeným dodávateľom poslednej inštancie a plnenie všetkých s tým spojených povinností v zmysle príslušných legislatívnych pravidiel,“ uviedol M. Bikár v reakcii na našu otázku.
Týmto aktom sa podľa riaditeľa OKTE podarilo zabezpečiť minimalizáciu škôd pre jednotlivých účastníkov trhu, napríklad v podobe nákladov na odchýlku či záväzkov Slovakia Energy voči účastníkom trhu. Zároveň sa takto podľa M. Bikára minimalizovalo riziko prerušenia dodávky elektriny pre koncových spotrebiteľov.
„Odberateľom Slovakia Energy, s.r.o., v súčasnosti plynie trojmesačná lehota, vyplývajúca zo všeobecne záväzných právnych predpisov, v ktorej majú možnosť výberu nového dodávateľa elektriny,“ uzavrel M. Bikár.
Zostáva vám 0% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.