Najviac zvyškového tepla, ktoré by mohlo nájsť ďalšie využitie, analýza odhalila na východe Slovenska.
Odpadové teplo z rôznych prevádzok a zariadení predstavuje prehliadaný zdroj. Ak by sa ho podarilo aspoň čiastočne využiť, Slovensko môže výrazne znížiť spotrebu zemného plynu a uhlia pri vykurovaní.
Taký je jeden zo záverov analýzy o potenciáli zvyškového tepla, ktorú dnes (26. júla) zverejnila agentúra GreenTalk. Z materiálu pre vás vyberáme to najdôležitejšie.
V článku sa dozviete:
- aké sú zdroje odpadového tepla v mestách,
- čo analýza hovorí o zvyškovom teple v priemysle,
- ako sa dá odpadové teplo uplatniť v praxi,
- aké technológie môžu poslúžiť pri jeho využívaní,
- koľko energetickej spotreby môže odpadové teplo pokryť,
- aký potenciál majú slovenské regióny,
- kde sa dá inšpirovať v zahraničí.
V mestách majú najväčší potenciál ČOV
Analýza okrem zhodnotenia slovenských podmienok pracuje s dátovými zdrojmi dvoch celoeurópskych štúdií o množstve nevyužívaného tepla z priemyslu, domácností a komerčných budov. Prvou z nich je štúdia využiteľnosti mestského odpadového tepla v krajinách únie pod hlavičkou projektu ReUseHeat. Druhou je analýza zvyškového tepla z priemyselných areálov v Európe vypracovaná v rámci projektu sEEnergies.
Potenciálne zdroje zvyškového tepla, ktoré by sa dalo ďalej uplatniť, analýza rozdeľuje do dvoch kategórií: mestá a priemysel.
„Mestské zvyškové teplo pochádza od siedmich hlavných skupín producentov. Patria sem datacentrá, stanice metra, potravinárske podniky, supermarkety, administratívne budovy, rezidenčné budovy a čistiarne odpadových vôd. Teplo je dostupné ako ohriaty vzduch z chladiacich jednotiek a odpadová teplá úžitková voda. Ich teplota sa pohybuje od 10 až po vyše 70 °C,“ konštatuje Ján Janošovský, hlavný autor štúdie.
Celkový tepelný potenciál mestského odpadového tepla na Slovensku vyčíslili na 9,9 miliónov GJ. Autori štúdie pritom analyzovali 924 zdrojov odpadového tepla na území Slovenska, z čoho 645 sa nachádzalo v blízkosti mestských vykurovacích sietí.
Viac ako polovicu dostupného tepla (56 %) predstavujú čistiarne odpadových vôd (ČOV). Zo zvyšných zdrojov mali najväčšie zastúpenie datacentrá (20 %) a supermarkety (17 %). Ak by sa brali do úvahy len zdroje v blízkosti vykurovacích sietí, energetický potenciál je na úrovni 8,5 mil. GJ.
V priemysle sú teploty vyššie
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.