Globálny dopyt po energií by mal podľa najnovšej štúdie DNV GL okolo roku 2030 začať klesať. Hoci obnoviteľné zdroje energie majú svoj podiel rýchlo zvyšovať, najvýznamnejší zdroj energie bude z kategórie fosílnych palív.
Celosvetová spotreba energií by sa mala zastabilizovať už v priebehu najbližších 13 rokov. Do polovice storočia má energetický sektor taktiež prejsť významnou dekarbonizáciou – obnoviteľné zdroje energie majú tvoriť takmer polovicu globálneho energetického mixu a emisie CO2 majú v sektore energetiky preto klesať ešte rýchlejším tempom než spotreba energie. Vyplýva to zo správy Energy Transition Outlook 2017. Celý materiál si stiahnete pomocou odkazu v závere článku.

Štúdiu vypracovala spoločnosť DNV GL, ktorá sa zameriava na risk management a poskytuje analytické služby pre ropný a plynárenský priemysel ako i pre sektor obnoviteľných zdrojov. Okrem globálnych predikcií analytici načrtli predpokladané trendy aj v rámci jednotlivých odvetví energetiky.
„Ako spoločnosť sme vystavený napospas radikálnym zmenám, ktoré nastanú vo všetkých častiach energetického reťazca a pre našich zákazníkov ako i pre nás je mimoriadne dôležité, aby sme rozumeli povahe a tempu týchto zmien,“ povedal Remi Eriksen, výkonný riaditeľ DNV GL.
Tretina elektriny z vetra
Obnoviteľné zdroje a fosílne palivá sa majú v polovici 21. storočia podieľať na produkcii energie približne v pomere 1:1. Kontinuálny rast obnoviteľných zdrojov budú podľa štúdie aj naďalej ťahať najmä veterná a solárna energia.
Postupný prechod k obnoviteľnej energií má zároveň sprevádzať trend klesajúcich nákladov na energie. Kým v súčasnosti sa svetové výdavky na energie pohybujú na úrovni asi piatich percent globálneho HDP, v roku 2050 má ísť už len o asi tri percentá. Náklady v sektoroch fotovoltiky a veternej energetiky majú pri zdvojnásobení kapacít klesnúť o 18%, respektíve 16%.
Veterná energia sa bude podľa štúdie DNV GL podieľať na globálnej produkcii primárnej energie v roku 2050 asi štrnástimi percentami. Podiel solárnej energie na výrobe primárnej energie analytici odhadli na 13%.

Z vetra bude zároveň podľa štúdie pochádzať až 36% všetkej vyrobenej elektriny, pričom elektrifikácia má v krajinách Afriky a Ázie v najbližších dekádach rýchlo napredovať. Dve tretiny veternej energie v roku 2050 budú podľa predikcie pochádzať z onshore fariem.
Dopyt po rope začne klesať
Svetový energetický sektor však bude aj napriek rozvoju obnoviteľných zdrojov v najbližších desaťročiach závislý od tradičných fosílnych palív. Aj v tomto sektore však podľa správy dôjde k významným zmenám.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.