Nemocnica zrealizovala rozsiahlu energetickú modernizáciu bez vlastných financií. Investíciu dodávateľovi postupne splatia úspory.
Rozsiahly zdravotnícky komplex, ktorý treba vykurovať 300 dní v roku. Budovy a zariadenia so štatútom národnej kultúrnej pamiatky. Zúfalo zastaraná vykurovacia technika, obrovské straty pri rozvode tepla. A to všetko v rukách štátnej inštitúcie, ktorá nemá vlastné prostriedky na miliónovú investíciu do obnovy.
To boli len niektoré z výziev, s ktorými sa musela popasovať energetická modernizácia sanatória vo Vyšných Hágoch. Ako to celé prebiehalo a čo sa podarilo? Boli sme sa pozrieť na výsledok.
Fotogaléria
Ústavu garantujú úspory, zmluva je na 10 rokov
Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie (NÚTPCHaHCH) vybudovali za prvej Československej republiky v 30. rokoch minulého storočia. Časť vykurovacieho systému dosluhovala až dodnes práve z tohto obdobia.
„Národný ústav je postavený v nadmorskej výške zhruba 1100 m, a tak v priebehu roka kúri približne 300 dní, zabezpečiť tepelný a hygienický štandard pre pacientov je veľmi dôležitá úloha,“ priblížil riaditeľ nemocnice Jozef Poráč.
„Vzhľadom na veľkosť objektu a rozsiahly areál bol prirodzený záujem po mojom nástupe do národného ústavu v roku 1999 o riešenie energetických úspor. Za celé toto obdobie sa realizovalo množstvo projektov a technických opatrení s cieľom znížiť energetickú náročnosť. Prirodzeným vyústením tejto snahy bola realizácia rekonštrukcie tepelného hospodárstva a práčovne, ktoré boli dávno po zenite svojej životnosti,“ povedal.
Zľava: Naďa Hartmann a Jozef Poráč | Foto: Energie-portal.sk
Do rekonštrukcie sa NÚTPCHaHCH chcel pustiť už pred dekádou. Dodávateľ, ktorý vedy uspel vo verejnom obstarávaní, však z projektu napokon vycúval. Pre nemocnicu bolo najväčšou výzvou zaistiť financovanie rozsiahlej modernizácie. Rozhodli sa preto pre riešenie, pri ktorom nepotrebovali vstupný kapitál.
Modernizáciu tepelného hospodárstva a opatrenia energetickej efektívnosti tu realizovala skupina ESCO Slovensko s garanciou dosahovania naplánovaných úspor na energiách. Znamená to, že investíciu budú de facto splácať úspory v najbližších rokoch.
„Možnosť zrealizovať tento projekt s využitím našich energetických služieb pre zdravotnícke zariadenie je významným projektom pre našu skupinu ESCO Slovensko, lebo môže byť dobrým príkladom, ako šetriť náklady pre zdravotníctvo bez vstupných investícií, ktoré práve v tomto sektore chýbajú,“ uviedla generálna riaditeľka ESCO Slovensko Naďa Hartmann.
Foto: NÚTPCHaHCH / Hagy.sk
Zmluva medzi ústavom a spoločnosťou e-Dome, ktorá je od roku 2019 súčasťou skupiny ESCO Slovensko, bola podpísaná na 10 rokov. Okrem samotnej rekonštrukcie a modernizácie zahŕňa aj energetický manažment, ktorý zabezpečí priebežné vyhodnocovanie dosahovanej úspory a monitoring prevádzky energetických zariadení.
„Tento projekt je dobrým príkladom, keď štát nemusí pri obnove nemocnice využívať verejné zdroje, ako sú dotácie z eurofondov alebo plánu obnovy. Rekonštrukciu technológie zafinancuje poskytovateľ garantovaných energetických služieb a vlastník budovy ju spláca z peňazí, ktoré ušetrí na účtoch za energie,“ vysvetlil generálny riaditeľ eDome Juraj Šebo.
„Zároveň GES poskytovateľ garantuje tieto úspory na celé zmluvné obdobie. Toto je jedna z najkratších ciest k energetickej udržateľnosti a dosiahnutiu čo najvyššej miery energetickej efektívnosti oproti iným riešeniam,“ podotkol generálny riaditeľ eDome Juraj Šebo.
Pribudli menšie kotolne
Spoločnosť e-Dome má so zdravotníckymi zariadeniami už bohaté skúsenosti. Formou garantovanej energetickej služby (GES) realizovali napríklad projekty v nemocniciach v Trebišove, Svidníku, Rimavskej Sobote či Vranove nad Topľou.
„Naším doposiaľ najväčším projektom, a to finančne aj rozsahom opatrení, bola štátna nemocnica v Nových Zámkoch. Túto obnovu sme dokončili v roku 2021,“ priblížila technická riaditeľka spoločnosti Paulína Izáková. O dovtedy najväčšom projekte energetických úspor na Slovensku sme pred dvomi rokmi podrobnejšie informovali aj na Energie-portal.sk.
Po Nových Zámkoch nasledoval projekt vo Vyšných Hágoch. Napriek tomu, že všetky zdravotnícke projekty realizujú formou garantovaných energetických služieb, každý z projektov je podľa P. Izákovej niečím špecifický.
V prípade Vyšných Hágov však bolo špecifík hneď niekoľko. Jednak to boli vysokohorské klimatické podmienky, lokalita v chránenom území v Tatranskom národnom parku, ako aj historická hodnota ústavu. „Zariadenie bolo vybudované v 30. rokoch minulého storočia a nie len objekty, ale aj v nich použité technológie patria medzi národné kultúrne podmienky. Rekonštrukcia preto musela brať ohľad aj na tento fakt. Pôvodnú technológiu sme zachovali na jej mieste,“ objasnila.
Paulína Izáková | Foto: Energie-portal.sk
„V pôvodnej centrálnej kotolni boli parné kotly, ktoré boli energeticky veľmi málo efektívne a zbytočne predimenzované. Vyrábala sa tu para, ako aj vykurovacia voda pre vykurovanie jednotlivých objektov, ako aj teplá úžitková voda, ktorá bola distribuovaná do jednotlivých objektov dlhými podzemnými rozvodmi. Vyriešili sme to tým, že centrálnu kotolňu sme zrekonštruovali a mierne decentralizovali,“ povedala.
Hlavným zdrojom na výrobu tepla sú po novom veľké kondenzačné plynové kotly v budove pôvodnej kotolne. Okrem toho menšie nové kotolne vybudovali aj v objektoch práčovne a patológie. Pribudli tiež nové vyvíjače pary.
Dvojmiliónovú investíciu splatia úspory
Projekt energetických úspor, ktorý spoločnosť e-Dome pre NÚTPCHaHCH vypracovala v rokoch 2021 a 2022, tvorili dve základné opatrenia. Prvým bola rekonštrukcia tepelného hospodárstva, druhou rekonštrukcia práčovne. Zatiaľ čo v prvom prípade projekt priniesol úsporu zemného plynu, výsledkom rekonštrukcie práčovne je významná úspora elektriny.
Zdroj: e-Dome
Ročná úspora takto zrealizovaných opatrení podľa prepočtov odborníkov dosiahne minimálne 260 000 eur. Možným scenárom však je i to, že úspora bude vo finančnom vyjadrení ešte vyššia. „Zmluvne bola určená referenčná cena zemného plynu aj elektrickej energie. V prípade plynu bola cena stanovená na približne 43 eur/MWh, pri elektrine 147 eur/MWh. To je fixne stanovené na 10 rokov.“
„Reálna finančnú úspora asi bude vyššia vzhľadom na vysoké ceny energií,“ podotkol riaditeľ ústavu J. Poráč.
Celú realizáciu projektu, ktorý vyšiel na 1 913 304 eur (s DPH), riešili s garanciou dosiahnutia úspor, teda podobne ako cez GES. Táto garancia a prevzatie zodpovednosti dodávateľom tak umožní nemocnici splácať vynaložené náklady na rekonštrukciu až z dosiahnutých energetických úspor.
Ročná úspora energie predstavuje 2 760 339 kWh na zemnom plyne a 217 361 kWh na elektrickej energii, pričom národný ústav zníži ročnú produkciu emisií o 643 ton.
Spoločnosť ESCO Slovensko je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.