VSE
VSE
Belimo

Nová hokejová hala v Liptovskom Hrádku využíva odpadové teplo aj na vykurovanie

Spoločnosť VSE zabezpečovala technologické riešenie systémov chladenia, vykurovania, vetrania aj osvetlenia športovej haly.

Nová hokejová hala v Liptovskom Hrádku využíva odpadové teplo aj na vykurovanie

Foto: innogy Solutions

V Liptovskom Hrádku vyrástla minulý rok nová multifunkčná športová hala v areáli základnej školy. Investorom prvého Športového komunitného centra je Slovenský zväz ľadového hokeja, ktorý by chcel podobné športoviská otvárať aj v ďalších mestách Slovenska.

Dodávateľom technologických riešení projektu bola spoločnosť VSE v spolupráci s innogy Solutions. Energetici navrhli a dodali ľadovú plochu s rozmerom 20x40 metrov, systém chladenia a vykurovania, vetrania, odvlhčovania, ako aj osvetlenie a ozvučenie haly.

Športová hala, na ktorej prevádzke sa podieľa aj mesto Liptovský Hrádok, sa vyznačuje úspornými technológiami vrátane využívania odpadového tepla vznikajúceho pri výrobe chladu. Inteligentné osvetlenie zabezpečujú úsporné LED svietidlá s DALI reguláciou.

Samozrejmosťou je plne automatizovaný systém riadenia chladenia, vykurovania a odvlhčovania haly, ktorý možno nastaviť podľa potrieb zákazníka a diaľkovo riadiť. Športová hala je zároveň bezpečná, pretože systém chladenia nepotrebuje čpavok.

Hala v Liptovskom Hrádku je určená primárne pre mladých korčuliarov po väčšiu časť roka. Najteplejšie obdobie od mája do augusta, kedy ľadová plocha nie je k dispozícii, slúži záujemcom o in-line hokej, hokejbal a ďalšie športy.


Samotná ľadová plocha sa skladá z dvoch časí - trobkovníc. „Spodná časť ľadovej plochy slúži na vyhrievanie podložia, aby nedochádzalo k nežiadúcemu namŕzaniu podložia, čo by malo za dôsledok poškodenie ľadovej plochy. Vrchná časť ľadovej plochy slúži na vytváranie ľadu. Pri výrobe ľadu vzniká odpadné teplo, ktoré je ďalej spracovávané na vykurovanie zázemia zimného štadióna a na vykurovanie podložia pod ľadovou plochou,“ upresňuje Peter Okruhľanský, projektový manažér innogy Solutions.  

„Odpadové teplo, ktoré vzniká, využívame na topenie ľadu v snežnej jame, ohrev vody pre rolbu, ohrev úžitkovej vody alebo pri prebytku tepla aj na podlahové a radiátorové vykurovanie,“ približuje detaily dodaného riešenia Igor Psota, projektový manažér, ktorý celý projekt zastrešoval a dozerá na neho doteraz.

Inteligentné LED svietidlá s nízkou spotrebou elektriny

VSE inštalovala do haly inteligentné svietidlá s malou spotrebu elektriny, nízkym tepelným vyžarovaním a dlhou životnosťou. Ďalšiu energiu šetrí aj regulácia osvetlenia s možnosťou nastavenia konkrétnych svetelných scén, či ovládanie prostredníctvom senzorov.

„Osvetlenie ľadovej plochy je navrhnuté tak, aby spĺňalo požiadavky na osvetlenie, definované svetelno-technickou normou. Pri návrhu športovísk je veľmi dôležité riešiť okrem intenzity aj rovnomernosť osvetlenia. LED svietidlá boli navrhnuté tak, by spĺňali požiadavky pre intenzitu osvetlenia, ale mali tiež potrebnú charakteristiku optiky s potrebným indexom oslnenia,“ približuje pre Energie-portal.sk Peter Okruhľanský.

DALI regulácia poskytuje veľa možností pri nasvietení športoviska, v závislosti od toho, či ide o súťažné podujatie, tréning alebo servis. Nároky na osvetlenie sú vyššie počas zápasu ako tréningu. „Regulácia ponúka rôzne scenáre osvetlenia podľa využitia štadióna. Taktiež je možnosť vytvárať dynamické efektové scény, ktoré sú zaujímavé pre športoviská, kde vieme dynamicky rozblikať svietidlá pri nástupe hráčov, či góloch.“

Stmievateľné svietidlá s reguláciou zároveň šetria spotrebovanú energiu. „Vo všeobecnosti platí pravidlo, že pri inštaláciách s reguláciou osvetlenia dochádza k úspore približne 10 % oproti jednoduchej výmene konvenčného výbojkového osvetlenia za LED svietidlá bez regulácie. Regulácia ponúka väčšiu variabilitu ako osvetlenie, ktoré sa iba zapína a vypína,“ dodáva P. Okruhľanský.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nie každé odpadné teplo je obnoviteľné. Pomôže tepelné čerpadlo

Nie každé odpadné teplo je obnoviteľné. Pomôže tepelné čerpadlo

Fotovoltické panely vyrábajú z celkovej energie až 90 % odpadného tepla. Sú to vlastne panelové radiátory, vraví energetický audítor.

Pozvánka na konferenciu: Ochrana ovzdušia 2023

Pozvánka na konferenciu: Ochrana ovzdušia 2023

Medzinárodna konferencia sa uskutoční už v pondelok v príjemnom prostredí hotela Patria na Štrbskom Plese.

Pozvánka na konferenciu: FACILITY MANAGEMENT 2023

Pozvánka na konferenciu: FACILITY MANAGEMENT 2023

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia (SSTP) pozýva na 21. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční v čarokrásnom prostredí Vysokých Tatier.