INNOGY
INNOGY
INNOGY

NKÚ: Mochovce sa predražujú a meškajú aj pre zlyhanie štátu

Predchádzajúce vedenia ministerstva hospodárstva nereagovali adekvátne na zistenia kontrol.

NKÚ: Mochovce sa predražujú a meškajú aj pre zlyhanie štátu

Foto: Energie-portal.sk

Zdražovanie takmer šesťmiliardovej dostavby tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce, ako aj jej meškanie, spôsobili rezervy vo fungovaní spoločnosti Slovenské elektrárne, ale aj nedostatočná koordinácia medzi súkromným investorom a štátom.

Významné riziká sú tiež v neúčinnom využívaní kontrolných mechanizmov zo strany štátu. Konštatuje to Národný kontrolný úrad vo svojej správe z výsledku kontroly, ktorú zaslala na prerokovanie výboru pre hospodárstvo Národnej rady SR. Závažné zistenia z kontroly boli úradom odstúpené aj orgánom činným v trestnom konaní.

Prvú kontrolu uskutočnil NKÚ už pred piatimi rokmi. „Ak by Slovenské elektrárne a ich akcionár – ministerstvo hospodárstva – adekvátne reagovali na naše odporúčania z roku 2015, viaceré dnešné závažné zistenia by nevznikli“, konštatuje podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Chýbajúca reálna kontrola zo strany štátu

Úrad pripomína najmä skutočnosť, že ministerstvo hospodárstva ako vlastník 34 % akcií tejto spoločnosti si dodnes neuplatnilo nomináciu na post riaditeľa interného auditu elektrární a svojou nečinnosťou tak znížilo vplyv štátu pri výkone akcionárskych práv. NKÚ nenašiel ani žiadne stanoviská alebo odporúčania zástupcov štátu k identifikovaným nedostatkom.

Kontrolóri upozorňujú, že majetková účasť štátu v Slovenských elektrárňach znamená aj spolupodieľanie sa na ručení záväzkov spoločnosti. “Štát znáša možné riziká, ktoré by mohli súvisieť so splatnosťou záväzkov v prípade neúspechu tohto významného investičného projektu. Dôsledky prípadnej výzvy na okamžitú splatnosť záväzkov môžu mať pre Slovenskú republiku a jej ekonomiku vážne dopady v podobe zvýšeného tlaku na verejné financie, či vedenia právnych sporov.”

Minister hospodárstva Richard Sulík už nedávno uviedol, že Slovenské elektrárne „technicky vzaté v defaulte už sú. Ale do 9. decembra sa nemá ešte nič stať a je tam šanca, že príde k dohode. Musia sa medzi sebou dohodnúť súkromní akcionári, ale medzi nimi, zdá sa, je takáto dohoda ťažká.“

Slovenské elektrárne sú akciovou spoločnosťou s 34 % vlastníctvom štátu a väčšinou akcií vlastnenou skupinami EPH (Energetický a průmyslový holding, a.s.)  a ENEL (Enel Produzione SpA) , prostredníctvom  spoločnosti Slovak Power Holding BV (66 % podiel v SE).

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

 • akú časť z celkového objemu zazmluvnených nákladov NKÚ skontroloval a prečo existuje riziko ešte výraznejších škôd
 • aké nedostatky kontrola objavila
 • prečo už teraz je rentabilita projektu dostavby výrazne nižšia oproti predpokladu
 • čo malo najväčší vplyv na navyšovanie rozpočtu
 • ako sa predlžovanie dostavby prejavuje na funkčnosti dodaných komponentov
 • koľko elektrickej energie sa vlani spotrebovalo pri výstavbe blokov v Mochovciach
 • čo odporúča NKÚ
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.