Prieskum mapoval aj pohľady ľudí na diverzifikáciu dodávok plynu a znižovanie závislosti od Ruska.
Popularita obnoviteľných zdrojov energie (OZE) aj využívania jadrovej energie je na Slovensku na vzostupe. Ak by si obyvatelia mohli vybrať zdroj, ktorý je podľa nich najdôležitejší pri úspešnom prechode na energetiku s minimálnym množstvom emisií skleníkových plynov, zvíťazili by slnečné elektrárne. S veľkým odstupom ďalej nasledujú jadrové a veterné elektrárne.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonala agentúra ACRC na prelome júna a júla. Objednávateľmi prieskumu boli Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) a Slovenské elektrárne. Práve prevádzkovateľ jadrových elektrární realizoval aj v roku 2015, vďaka čomu bolo možné porovnať zmenu nálad medzi respondentmi v priebehu ostatných siedmich rokov.
V článku sa dozviete:
- ktoré zdroje energie respondenti označili za najperspektívnejšie pri dekarbonizácii,
- čo povedali o zdražovaní energií v dôsledku podpory OZE,
- ako ľudia na Slovensku vnímajú diverzifikáciu dodávok plynu.
Agentúra ACRC prieskum uskutočnila od 21. júna do 12. júla 2022 formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 812 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu Slovenska vo veku od 15 do 69 rokov z pohľadu pohlavia, veku, vzdelania, veľkostných kategórií sídel a krajského členenia. Prieskum telefonickým dopytovaním zároveň prebehol aj na vzorke 504 a 506 respondentov žijúcich v okolí jadrových elektrární v Mochovciach (EMO) a Jaslovských Bohuniciach (EBO).
Kompletné výsledky prieskumu si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Biomasa a geoterm pohoreli
Jedna z hlavných otázok prieskumu bola zameraná na odklon od fosílnych palív a dekarbonizáciu energetiky. Obyvatelia Slovenska by si na znižovanie emisií vybrali najmä solárne elektrárne (38 %), po ktorých nasledujú jadrové elektrárne (17 %), veterné (16 %) a vodné elektrárne (16 %). Až na chvoste skončili geotermálna energia (7 %) a spaľovanie biomasy (6 %).
Zdroj: SFPA
Energetický expert Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Karel Hirman však dodáva, že práve geotermálna energia má na Slovensku doposiaľ veľký nevyužitý potenciál, a to najmä v oblasti vykurovania. Potenciál geotermu v jednotlivých regiónoch krajiny sme na Energie-portal.sk podrobnejšie zmapovali tu.
Ďalším zo zistení prieskumu je, že ľudia žijúci v 20-kilometrovom okolí jadrových elektrární vnímajú situáciu diametrálne odlišne, pričom 43 % z nich vidí na prvom mieste v boji s klimatickou zmenou jadrovú energiu. Slnečná energia je s odstupom na druhom mieste s 24 % a veterná na treťom s 18 %.
Z prieskumu tiež vyplýva, že polovica respondentov by chcela znížiť výrobu elektriny z uhlia, no až 32 % respondentov by výrobu z uhlia zachovalo a 18 % dokonca zvýšilo.
Zostáva vám 57% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.