Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Názor. Svet neodchádza od fosílnych zdrojov. Nemôže a nemal by

Obnoviteľné zdroje nepoháňajú spoločnosť a ani tak skoro nebudú. A nie sú to politici ani “chamtivý kapitalizmus”, ktoré by bránili tejto utopickej vízii, píše ekonóm.

Názor. Svet neodchádza od fosílnych zdrojov. Nemôže a nemal by

Foto: Depositphotos

Až 85 % energie, ktorú ľudstvo používa, pochádza zo spaľovania palív. Sú to rastliny, stromy a živočíchy z dávnej aj nedávnej minulosti. Spaľovanie je to, čo poháňa ľudskú civilizáciu.

Ak by sme počúvali iba kázanie našich energetických pánov, nadobudli by sme veľmi odlišný dojem o svete. Veterné turbíny poháňajú elektromobily, solárne panely a batérie obrovských kapacít prinášajú teplo a svetlo do našich domovov. Špinavá ropa a čmúdiace uhlie sú na odchode, prichádzajú zelené, čisté a inteligentné stroje.  

Vôbec to nie je pravda. Obnoviteľné zdroje nepoháňajú spoločnosť a ani tak skoro nebudú. A nie je to politika ani výsledok “chamtivého kapitalizmu”, ktoré by bránili tejto utopickej vízii.

Najskôr si trochu upracme v pojmoch. Energia nie je to isté ako elektrina. Elektrina je sekundárny zdroj energie, pochádzajúci z primárnych zdrojov – spaľovania alebo otáčania turbín. To vyššie uvedené číslo 85 % sa týka využívania energie.

Bombastické čísla v médiách o obrovskom raste a expanzii obnoviteľných zdrojov hovoria o elektrine, ktorá je iba časťou všetkej energie používanej vo svete (zhruba 20 %). Ropa, uhlie a plyn v doprave, vykurovaní, výrobe hnojív a stavebníctve zatieňujú symbolické množstvo solárnych panelov, ktoré si ľudia vďaka podpore štátov inštalujú na strechy.

Solárne panely a veterné turbíny pokrývajú iba malú časť potrebnej elektriny, ale neriešia veľké energetické požiadavky. Naproti tomu sú fosílne palivá energeticky bohaté, spoľahlivé, dokážu sa spustiť v čase potreby a ľudstvo dokázalo výborne vyriešiť ich skladovanie a prepravu.

Spaľovanie uhlíka nemožno iba tak stopnúť

Sme civilizácia poháňaná fosílnymi palivami. Technický a vedecký pokrok, kvalita života a prosperita závisia od spaľovania obrovských množstiev fosílneho uhlíka. Nemôžeme jednoducho opustiť túto kriticky dôležitú súčasť života počas pár desaťročí, nieto ešte rokov.   

Napriek tomu hovoriace hlavy Západu ešte viac posilňujú svoje zelené sny a vo fosílnych palivách zrazu vidia nepriateľa. Spoza pohodlných stolov médií, vykurovaných a elektrifikovaných zemným plynom, sa ľahko hovorí: “Nastáva nová realita. Musíme ešte rýchlejšie dosiahnuť úplnú elektrifikáciu 100 % obnoviteľnou energiou a zeleným vodíkom (Andreas Kluth, Bloomberg).

John Cassidy nám v New Yorkeri povedal, že musíme “zabrániť budúcim Putinom, aby sa svet stal energetickým rukojemníkom – aspoň jeden cenný výsledok tragédie na Ukrajine.”

Isabel Schnabelová z Európskej centrálnej banky vo svojom prejave vzývala obnoviteľnú energiu: “Každý inštalovaný solárny panel, každá postavená vodná elektráreň a každá veterná turbína pripojená do siete, nás posúvajú o krok bližšie k energetickej nezávislosti a zelenšej ekonomike…”

Naša závislosť na fosílnych zdrojoch energie sa nielen považuje za riziko pre planétu, ale čoraz viac je vnímaná ako hrozba pre národnú bezpečnosť a hodnoty slobody a demokracie. Našťastie, Schnabelová riadi iba tlačiareň na peniaze v eurozóne.

Pridáva sa aj nemecký minister financií Christian Lindner, ktorý sa nás snaží presvedčiť, že obnoviteľná elektrina je “energiou slobody”. Akosi mu ale uniká, že výroba obnoviteľnej elektriny v Nemecku vyžaduje obrovské objemy ruského plynu, ropy a ďalších komodít. Oceľ a cement, potrebné pre veterné turbíny, sa vyrábajú z uhlia. Nehovoriac o extrémnom teple, ktoré je potrebné na tvarovanie ocele a železa.

Jedna turbína spotrebuje tisícky kilogramov niklu a ďalšie vzácne nerasty z nie čistých zdrojov. Obrovské stavby vysoké stovky metrov stavajú stroje, ktoré poháňa nafta.

V momente, ako sa veľké množstvo obnoviteľných zdrojov pripojí do elektrickej siete, cena elektriny stúpa a nie klesá. Ich závislosť na premenlivom počasí vyžaduje zálohovanie tepelnými elektrárňami, ktoré sú poháňané uhlím alebo zemným plynom. Čím viac obnoviteľných zdrojov pridáte, tým viac plynu potrebujete.

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. Gajdar15.05.2022 (21:44)
    Dobry den, V prevzatom článku, nie je ani jeden dôvod prečo nemôžeme odísť od fosílnych palív.
  2. Gajdar15.05.2022 (21:45)
    Prekladateľ článku by si mal overiť zdroj, napríklad na https://mediabiasfactcheck.com/mises-daily/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Energetické komunity spájajú výrobcov a odberateľov elektriny. Môžu byť výhodnejšie ako batérie

Energetické komunity spájajú výrobcov a odberateľov elektriny. Môžu byť výhodnejšie ako batérie

Ak bude možné zdieľať elektrinu, ktorá je lacnejšia ako dodávka zo siete, aj na Slovensku vzniknú stovky energetických spoločenstiev, myslí si riaditeľ SAPI.

Spojili kotly, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Ako vyzerá nové vykurovanie Hornej Nitry (+VIDEO)

Spojili kotly, slnečné kolektory a tepelné čerpadlá. Ako vyzerá nové vykurovanie Hornej Nitry (+VIDEO)

Je to jeden z najväčších počinov v ére moderného slovenského teplárenstva, hovorí odborník.

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Zo Slovenska každý mesiac smerujú do Ruska stovky miliónov eur. Hlavnú časť tvoria dovozy surovín.