Ryba smrdí od hlavy, ÚRSO od Babiša | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Názor Karola Galeka. Ryba smrdí od hlavy, ÚRSO od Babiša

Čo najviac škodí cenám elektriny na Slovensku? Túto otázku som ešte začiatkom tohto roku položil v spoločnosti, kde sa zišlo niekoľko energetikov. Odpoveď bola jednohlasná – „Regulácia“.

Názor Karola Galeka. Ryba smrdí od hlavy, ÚRSO od Babiša

Foto: Fotolia

Na doplňujúcu otázku „A aj niekto konkrétne?“, som však už dostal viacero mien. Od ministra hospodárstva Petra Žigu, cez poslanca Roberta Fica, až po predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka.

Pritom má iba ten posledný ako jediný na starosti reguláciu cien energií. A to dokonca zo zákona predpísaným spôsobom – nestranne a nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb.

Táto citácia moju spoločnosť evidentne pobavila a k politikom škodiacim cenám elektriny pribudli ďalšie mená. Oligarcha Jozef Brhel, riaditeľ Hornonitrianskych baní Peter Čičmanec či český premiér Andrej Babiš.

Úľava pre Duslo na dva pokusy

Keby sme išli ďalej do detailov, náš zoznam by bol samozrejme omnoho dlhší. Osobne ma, ale najviac zaujalo práve meno českého politika slovenského pôvodu. Na konkrétny príklad som nemusel dlho čakať.

V marci predložilo ÚRSO vyhlášku, podľa ktorej by štyri energeticky náročné podniky uvedené v prílohe mohli získať úľavu od platenia tarify za prevádzkovanie systému (TPS) až do výšky 95%. Celkovo malo ísť až o 140 miliónov eur.

Takúto úľavu pritom mali tieto podniky aj v minulosti. Od nového roka však platia nové pravidlá Európskej komisie, podľa ktorých by tam jeden z nich už nepatril – Babišove Duslo Šaľa.

Keď som na to upozornil, pán profesor Jahnátek prskal a obvinil ma z neodbornosti. Protiargumenty však nemal žiadne a vyhlášku pre istotu nepodpísal.

Karol Galek

Neprešiel ani mesiac a do parlamentnej podateľne s rovnakým zámerom, ako mala Jahnátkova vyhláška, prišiel poslanec za stranu Smer-SD Maroš Kondrót. Ten sa do zákona o regulácií rozhodol vložiť pravidlo, že na úľavu z platenia TPS budú mať nárok iba tí odberatelia, ktorí sú pripojení priamo do štátom vlastnenej prenosovej sústavy.

Úroveň pripojenia si ale pritom vie ovplyvniť iba málokto. Takéto ustanovenie by bolo diskriminačné voči všetkým, ktorí sú historicky bez možnosti zmeny pripojení do distribučných sústav. A teda by bolo v rozpore s európskymi pravidlami.

Rovnako by išlo o obchádzanie podmienky určenia nároku na úľavu podľa energetickej náročnosti podniku.

Babišov Kondrót, Kondrótov Babiš

No a pointa? Na Slovensku by Kondrótom predpísanú podmienku splnili opäť iba štyri podniky. Čuduj sa svete, opäť by medzi nimi figurovalo Duslo Šaľa.

Maroš Kondrót pritom už pred štyrmi rokmi pre Andreja Babiša pretlačil cez hospodársky výbor „pozmeňovák“, na základe ktorého jeho Duslo získalo nárok na takmer 60 miliónovú daňovú úľavu.

Nedávno sa tiež pokúsil rovnakým spôsobom presadiť okresanie protischránkového zákona, vďaka práve ktorému sa Európska komisia (EK) dostala k informáciám potrebným na začatie vyšetrovania Andreja Babiša za jeho konflikt záujmov pri rozdeľovaní eurofondov v Českej republike.

Na možnú korupciu, ako aj rozpor s európskym usmernením pre udeľovanie štátnej pomoci som upozornil v rámci parlamentnej rozpravy a spolu s Richardom Sulíkom na tlačovej besede.

Čo by teda znamenalo v praxi, ak by zákon prešiel? Babišove Duslo Šaľa by každý rok ušetrilo na platbách za TPS sedem miliónov eur a my všetci by sme sa na to poskladali v účtoch za elektrinu. Súčasne by nám takto diskriminačne nastavené pravidlo pre udelenie výnimky Európska komisia neschválila ako dovolenú štátnu pomoc a keďže by sa už zrejme poskytovala, začala EK by voči Slovensku konanie.

Toto by však už, ako jednu z nášľapných mín, riešila až ďalšia vláda. Skrátka, po Smere potopa, alebo čím „hůr tím líp“?

Otázky a odpovede

Zaujímavé však bolo aj dianie pred a po druhom čítaní. Pár dní pred tým, ako sa k zákonu otvorila rozprava, zrazu Ľubomír Jahnátek podpísal niekoľko mesiacov odloženú novelu o cenovej regulácií v elektroenergetike, ktorá zrejme iba čakala na úpravu zákona.

Súčasne ju ale na druhý deň opätovne otvoril ďalším zmenám. Žeby ďalší pokus, ak zákon náhodou neprejde? A ten veru neprešiel. Respektíve rozprava bude pokračovať na septembrovej schôdzi.

Už dnes je však zrejmé, že minimálne jeden koaličný partner ju odmieta podporiť.

Čo na to pán Kondrót? Okrem spŕšky invektív na moju osobu, odpovedal aj na pár otázok k zákonu pre denníkN. Asi najkrajšia odpoveď je táto: „Mne to posunulo ministerstvo hospodárstva, ale vypracovali to odborníci z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.“

A ďalej pokračoval: „Áno, ministerstvo hospodárstva a ÚRSO. ÚRSO mi vysvetľovalo, čo chce dať.“

Navyše, vo vlastnostiach dokumentov k zákonu sa skutočne objavilo meno Borisa Baloga, riaditeľa odboru právnych služieb na ministerstve hospodárstva. Reálny problém však budú mať iba na ÚRSO. Tak ako som uviedol už na začiatku, regulačný úrad musí konať nestranne a nezávisle. Ak teda Kondrót ukázal prstom na ÚRSO, tak tam to zrejme nepísali z dlhej chvíle. A keďže zo zákona je zjavné, pre koho mala byť výnimka určená, rovnako možno predpokladať, že pre Babišove modré oči táto iniciatíva tiež nevznikla.

Zmysel nezmyslov

Na ministerstve a obzvlášť na ÚRSO samozrejme Kondrótove tvrdenia popreli. Napokon ,čo iné im ostáva, ak za porušenie nestrannosti a nezávislosti v konaní Úradu má vláda povinnosť jeho predsedu odvolať. Tančeky, ktoré museli predviesť, aby tam strana Smer dostala svojho politického nominanta sa im už druhý krát určite nechce absolvovať.

V súčasnom rozhádanej koalície by im už zrejme ani nikto ďalší neprešiel.

Napriek tomu, tak ako, keď sa niekto dozvie o trestnom čine, má povinnosť ho oznámiť na polícií, tak aj politik, ak sa dozvie o porušení zákona, má povinnosť to riešiť. Podnet na začatie konania o odvolaní profesora Jahnátka z funkcie predsedu ÚRSO, ktoré som podal na vládu, je tak jedným z logických krokov.

Premiér Peter Pellegrini moje podanie označil za nezmysel a mne neostáva nič iné než súhlasiť. Napokon, aký má zmysel pre spotrebiteľa, skladať sa oligarchovi na sedemmiliónové úľavy z cien elektriny?

Aký má zmysel držať si ostatných odberateľov s nárokom na úľavu ako rukojemníkov? Jediný zmysel to môže mať pre Babiša a ľudí, ktorí takýto zákon pripravili.

Ak sám predkladateľ Maroš Kondrót dal od zákona ruky preč a ukázal prstom na ÚRSO, potom za takéto závažné porušenie nezávislosti v rozhodovaní a konaní úradu má vláda jedinú možnosť.

Som preto rád, že aj Peter Pellegrini priznal nezmyselné správanie sa svojho bývalého kolegu a verím, že v záujme všetkých spotrebiteľov elektriny bude čo najskôr konať.

Politické zásahy do cien elektriny počas troch vlád Smeru dnes spôsobujú problémy nielen domácnostiam, ale najmä podnikom. Aj kvôli dotovaniu uhlia, kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) a obnoviteľných zdrojov (OZE), ktoré preniesli politici v plnej výške na plecia spotrebiteľov dnes krváca US Steel, onedlho to môžu byť aj ďalší.

Ak jediným riešením bude individuálna pomoc, bude to mať za následok lavínu. Čo takto radšej prejsť na systémové riešenia? Z TPS vyňať dotovanie výroby elektriny domáceho uhlia, pre OZE zaviesť viaczdrojové financovanie a pre prirodzené monopoly transparentnú reguláciu? No a hlavne, papierovo nezávislý regulačný úrad urobiť naozaj nezávislým!

A keďže ryba smrdí od hlavy, tá čo visí na háčiku politikov a oligarchov, tak musí ísť dole.

Karol Galek
(Autor je poslancom NR SR za stranu SaS,
členom Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti
a tímlídrom pre energetiku strany Sloboda a solidarita.)


Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Názory prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk. Foto v texte: Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Sú to nové výdavky aj stratené príležitosti. Zastropovanie energií nie je zadarmo

Komentár. Sú to nové výdavky aj stratené príležitosti. Zastropovanie energií nie je zadarmo

Raz je to nová daň, inokedy dotácia. Cenové stropy sa realizujú rôznymi spôsobmi. Každý z nich ale má svoje náklady aj nezamýšľané dôsledky. Tu sú štyri príklady.

Tomáš Rajčan: Trh s elektrinou funguje, ceny odrážajú výkonovú nerovnováhu

Tomáš Rajčan: Trh s elektrinou funguje, ceny odrážajú výkonovú nerovnováhu

Zabezpečiť výkonovú rovnováhu sústavy nebude možné bez plynových elektrární, ukazuje analýza.

Kto a z čoho zaplatí „garantované“ ceny energií? Štát má iba dve možnosti

Kto a z čoho zaplatí „garantované“ ceny energií? Štát má iba dve možnosti

Miliardy eur na garantované ceny elektriny a plynu pre spotrebiteľov vláda nevyčaruje, musí ich odniekiaľ zobrať.