INNOGY
DTE
INNOGY

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Na ministerstve hospodárstva objavili minulý týždeň Ameriku! Pravicová liberálna strana chce doprivatizovať Slovenské elektrárne! A ešte k tomu vraj škandalózne. No áno, máme to v programe a nehanbíme sa za to. Otázkou však je, či po bačovaní Smeru z elektrární ešte vôbec niečo ostane.

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Foto: Fotolia

Napokon ako sami upozornili, Slovensko je v Slovenských elektrárňach iba menšinový vlastník. Dovolím si ešte dodať, že jediné čo nám elektrárne za 13 rokov priniesli boli iba problémy, spory s talianskym akcionárom a dlhy.

Za celý ten čas nám z tejto spoločnosti nebol vyplatený ani cent z podielu na zisku, keďže so súhlasom Roberta Fica z roku 2006 bol tento celý používaný na dostavbu Mochoviec. Dostavbu, ktorú si Fico vydupal pod hrozbou zoštátnenia.

Z pôvodných 2,8 miliardy zhltla táto stavba takmer dvojnásobok a tento týždeň si Slovenské elektrárne vypýtali ďalších 270 miliónov eur.

Hodnota štátneho podielu sa vyparila

Odsunúť o ďalší takmer rok sa má aj spustenie tretieho mochovského bloku do prevádzky, ktoré malo byť podľa minuloročného prísľubu nového vedenia Slovenských elektrární v druhom kvartáli 2019, pričom úplne pôvodne v roku 2012. Sága Mochovce tak veľmi pripomína Ficovu diaľnicu do Košíc.

Čo je však ešte horšie, kým za privatizáciu 66% akcií Slovenských elektrární sme v roku 2005 dostali zaplatených 840 miliónov eur, hodnota zvyšných 34% sa pod rukami Ficom vedených vlád, ktoré tento podiel spravovali, doslova vyparila.

Dnes je majetok Slovenských elektrární kompletne založený a pokiaľ dôjde k ďalšiemu zaváhaniu pri dostavbe a spúšťaní tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, veritelia si bez váhania uplatnia svoje práva a Slovensko o svoj podiel buď definitívne príde, alebo si ho bude musieť späť za draho vykúpiť.

Karol GalekKarol Galek (SaS) | Foto: Energie-portal.sk

Z tohto pohľadu teda Slovenské elektrárne de facto Robert Fico a jeho vlády už dávno doprivatizovali, avšak bez akéhokoľvek úžitku pre Slovákov.

Žiga vystavil bianko šek

A aby to nebolo všetko, v situácii, ktorá by mala mať trestnoprávnu dohru, minulý rok v lete vystavil minister hospodárstva Peter Žiga všetkým akcionárom, manažmentu, riadiacim pracovníkom, členom predsedníctva ako aj dozorných rád bianko šek na čokoľvek čo sa udialo a udeje pri dostavbe.

Uvidíme či jeho podpis ochráni aj bývalého riaditeľa Slovenských elektrární, ktorého zadržali v pondelok na bratislavskom letisku. Okrem toho sa ale Žiga vzdal aj nároku na asi 500 miliónov eur, podradením pohľadávky štátneho podniku Vodohospodárska výstavba voči Slovenským elektrárňam.

Slovákov tak v rade čakajúcich veriteľov postavil až na jeho úplný koniec.

Pokiaľ dnes chce ministerstvo hospodárstva upozorňovať na bod z volebného programu strany Sloboda a Solidarita, ktorý mal na rozdiel od nekonečného tunelovania majetku Slovenských elektrární priniesť prospech a financie pre všetkých Slovákov, môžeme im za túto publicitu iba poďakovať.

A taktiež im treba zopakovať, že naše 34% vlastníctvo podielu v Slovenských elektrárňach je v dôsledku chybných rozhodnutí Roberta Fica a jeho vlád už iba teoretické.

Karol Galek
(Autor je poslancom NR SR za stranu SaS,
člen hospodárskeho výboru a tímlíder SaS pre energetiku)

Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Názory prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk. Foto v texte: archív Energie-portal.sk. 


Značky
Karol Galek

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zákon o podpore OZE poškodil niektorých výrobcov. Treba to napraviť

Zákon o podpore OZE poškodil niektorých výrobcov. Treba to napraviť

Akokoľvek boli niektoré dotácie prehnané, tak sa netýkali všetkých výrobcov. Prísnou sankciou zániku podpory o ne môžu prísť.

Anketa. Ako hodnotíte programové vyhlásenie vlády v oblasti energetiky?

Anketa. Ako hodnotíte programové vyhlásenie vlády v oblasti energetiky?

Nezávislé fungovanie ÚRSO, postupná deregulácia cien energií, dokončenie Mochoviec či ukončenie uhoľných dotácií. Čo hovoria na priority novej vlády odborníci z oblasti energetiky?

Tepelné čerpadlá a rekuperácia znížia spotrebu energie na vykurovanie až o 70 %

Tepelné čerpadlá a rekuperácia znížia spotrebu energie na vykurovanie až o 70 %

Od roku 2021 začne aj na Slovensku platiť legislatíva, ktorá bude od nových budov vyžadovať energetickú triedu A0. Tá sa podľa expertov nedá dosiahnuť bez vlastnej výroby energie.