Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Názor Karola Galeka. Korupcia v účtoch za elektrinu a útek Roberta Fica na Ústavný súd

O mesiac uplynú dva roky, čo sme na prokuratúru podali viacero trestných oznámení kvôli kauze vysokých cien energií. Účty za elektrinu vtedy v niektorých prípadoch skokovo narástli aj o 300 %.

Názor Karola Galeka. Korupcia v účtoch za elektrinu a útek Roberta Fica na Ústavný súd

Foto: Fotolia

Jedno z našich podozrení sa týkalo zneužitia peňazí určených na kontrolu distribučných spoločností a ich majetku. Jeho hodnota tvorí významnú časť koncovej (vašej) ceny energií. Táto dovtedy ale nebola nijako overená a preto začalo zisťovanie, či si regulované monopolné spoločnosti tento majetok zahŕňajú v pravdivej výške.

Skutok sa nestal

Suma 1,8 milióna eur, ktorú na to dostal pridelenú Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), však bola následne zvláštnym spôsobom rozdaná rôznym znaleckým firmám spriazneným s vtedajším riaditeľom Jozefom Holjenčíkom.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorý pred dvoma rokmi dostal naše oznámenie na stôl, žiaľ, nezistil nič protizákonné a ani korupčné. Dankovským štýlom "ctrl+c, ctrl+v" skopíroval vyjadrenie ÚRSO a odkázal nám, že skutok sa nestal.

Prekvapením pre nás preto bola prvého februára medializovaná informácia o tom, že na konanie ÚRSO si posvietili aj na Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ) a na rozdiel od vyšetrovateľa z NAKA, porušení zákona našli hneď niekoľko:

  • obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní;
  • nepreukázanú využiteľnosť znaleckých posudkov;
  • neefektívnosť vynaložených prostriedkov;
  • výber znalcov a konzultantov bez súťaže;
  • priebeh kontroly v rozpore so zákonom;
  • vytváranie politického tlaku na papierovo nezávislé ÚRSO

Žeby predsa?

Holjenčík je však už preč a na jeho mieste sedí Ľubomír Jahnátek. Ten hodil kompletnú vinu na Holjenčíka a spol. a správu NKÚ prijal bez pripomienok. Tým nielenže potvrdil všetky závažné zistenia, ale vo veci podal vlastné trestné oznámenie.

Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako si s tým vyšetrovateľ poradí tentoraz. Na stole totiž bude mať vedľa seba naše trestné oznámenie spred dvoch rokov, ktoré zamietol na základe vyjadrenia ÚRSO a vedľa neho identické trestné oznámenie v tej istej veci, ktoré ten istý úrad podáva sám na seba.

Ponúka sa otázka: čo Ľubomír Jahnátek robil posledný rok a pol? Pokútne Holjenčíkove vyhlášky, podľa ktorých prebieha cenová regulácia, nahradili pôvodné, ktoré však vychádzajú z neovereného a starého majetku distribučných spoločností.

To je niečo podobné, ako keď si v reštaurácii objednáte argentínsky steak a vy by ste radi vedeli, či to náhodou nie je poľské hovädzie.

Inšpekcia, od ktorej očakávate odpoveď, však strčí hlavu do piesku. A to aj napriek tomu, že súčasné vedenie ÚRSO pod vedením politického nominanta strany SMER má oproti Holjenčíkovi každoročne v rozpočte o viac ako jeden milión eur navyše!

Karol Galek

Detašované pracovisko ÚRSO na úrade vlády

A kto na všetky prieťahy a nekonanie najviac doplatí? Tak ako vždy. My všetci, tentoraz v úlohe spotrebiteľa energií.

No snáď sa raz dočkáme potrestania všetkých vinníkov a odškodnenia. Toto zrejme už nikdy nebude finančné, no mohlo by byť aspoň morálne.

Potrestaní by však mali byť všetci, ktorých sa správa NKÚ týka. Okrem Jozefa Holjenčíka, samoodstúpeného predsedu ÚRSO je tu ešte niekto, kto v rozpore so zákonom ovplyvňoval nezávislý úrad a zneužitých 1,8 milióna eur im priklepol.

Touto osobou nie je nikto iný ako Robert Fico, dlhoročný priateľ a až do poslednej chvíle obhajca Jozefa Holjenčíka.

Keď sa pozrieme do histórie, tak bol to práve Robert Fico, kto si z cien energií urobil politickú agitku. Ceny energií boli tým lepidlom, na ktoré Smer lákal voličov najmä z radov chudobnejších domácností a dôchodcov.

ÚRSO sa tak stal v rozpore so zákonom len detašovaným pracoviskom úradu vlády. Ficove pohŕdanie zákonom a právom sa prejavilo aj v cenách energií a jeho súčasnú snahu dostať sa na ústavný súd považujem iba za spôsob, ako sa aj v tomto prípade vyhnúť trestnému stíhaniu.

Otvorená regulácia ako dohľad pre každého

Napokon, bol Robert Fico osobne, čo sa 25.10.2015 na tlačovke posadil vedľa Jozefa Holjenčíka a verejne mu tých 1,8 milióna eur prisľúbil. Ľuďom za to sľuboval nižšie ceny energií opak sa však stal pravdou. Následne sa vôbec nehanbil ľudí z billboardov zavádzať o „stabilných cenách energií“.

Dnes ale už všetci vieme, že tieto sú na Slovensku vďaka strane SMER-SD a politickým zásahom iba stabilne vysoké. Samotné poplatky s nimi súvisiace tak máme na Slovensku jedny z najvyšších v Európe a suverénne najvyššie v regióne.

Už v minulosti sme navrhovali riešenia, vďaka ktorým by sa Ficove politické zásahy do cien energií odstránili a priemerná domácnosť by tak len na elektrine ročne ušetrila 80 eur.

V súvislosti s netransparentným konaním ÚRSO sme pred rokom prišli s myšlienkou tzv. otvorenej regulácie. Vďaka nej by si každý jeden spotrebiteľ vedel skontrolovať oprávnenosť poplatkov, ktoré si v cenách energií nárokujú regulované spoločnosti bez konkurencie na trhu.

Vzhľadom k zisteniam NKÚ a pretrvávajúcej neschopnosti ÚRSO konať transparentne, takéto riešenie na najbližšej schôdzi navrhneme opäť.

Karol Galek
(Autor je poslancom NR SR za stranu SaS,
člen hospodárskeho výboru a tímlíder SaS pre energetiku)

Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Názory prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk. Foto v texte: archív Energie-portal.sk.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Názor Karola Galeka. Po Ficovi ostanú v Slovenských elektrárňach iba dlhy a tunely

Na ministerstve hospodárstva objavili minulý týždeň Ameriku! Pravicová liberálna strana chce doprivatizovať Slovenské elektrárne! A ešte k tomu vraj škandalózne. No áno, máme to v programe a nehanbíme sa za to. Otázkou však je, či po bačovaní Smeru z elektrární ešte vôbec niečo ostane.

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Veterné elektrárne podľa Trumpa spôsobujú rakovinu. Čo na to vraví veda?

Americký prezident pobúril verejnosť po tom, čo vyhlásil, že hluk z veterných turbín spôsobuje rakovinu. Proti jeho tvrdeniam stoja jeho politický odporcovia, médiá i vedecký výskum.

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Výnosy z predaja emisných povoleniek rastú s cenou. Ako s nimi štát naloží?

Nové pravidlá pri používaní príjmov z aukcií kvót zvyšujú podiel schém štátnej pomoci. Envirorezort chce viac vracať naspäť podnikom.