Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Národnú cenu za dizajn dostali solárne obkladačky

Kachlička, ktorá má v sebe zabudovaný fotovoltický článok, vyrába elektrickú energiu a zároveň zdobí fasádu.

Národnú cenu za dizajn dostali solárne obkladačky

Nice Visions

V kategórii „Dizajn s pridanou hodnotou“ bol Národnou cenou za dizajn ocenený projekt s názvom Solar Tiles, ktorého autorom je Igor Žáček z dizajnérskeho štúdia Nice Visions.

„Solar Tiles je systém solárnych panelov novej generácie, ktorý sa hlási k tradícii keramických fasádnych obkladov. Fasádny systém bol navrhnutý pre stavebné riešenia, pri ktorých je vzhľad rovnako dôležitý ako výroba elektrickej energie,“ píše sa na stránke Slovenského centra dizajnu.

„Produkt je určený na masovú výrobu, jeho dizajn však poskytuje dostatočný priestor aj na úpravy podľa individuálnych požiadaviek. Solárny systém sa skladá z dvoch častí: fotovoltická (PV) obkladačka vyrába elektrickú energiu a chladiaca obkladačka s potlačou zvyšuje jej efektivitu.“

zdroj: Igor Žáček Nice Visions

Porota na projekte ocenila aplikáciu najnovšej technológie do už existujúceho typu produktu. „Ak sa úspešne dostane na trh, môže výrazným spôsobom ovplyvniť charakter využívania solárnej energie na budovách,“ tvrdia porotcovia.

Súčasná generácia fotovoltických výrobkov integrovaných do budov vyžaduje komplikované montážne konštrukcie a dostatočnú vzduchovú medzeru za solárnymi panelmi, aby bola zabezpečená ventilácia a redukcia tepla.

Igor Žáček však predstavuje kachličky, ktoré sa dajú aplikovať priamo na steny budovy. Drahý montážny systém je tým pádom nepotrebný, čo uľahčuje proces inštalácie a stena si navyše zachováva tenký vzhľad.

Za životný cyklus obkladačky sa jej cena niekoľkonásobne vráti. Dizajn bol inšpirovaný tradičnými portugalskými kachličkami azulejos, vďaka čomu je výrobok nielen funkčný, ale má aj estetickú hodnotu.

zdroj: Igor Žáček | Nice Visions

Národná cena za dizajn je ocenenie udeľované Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry SR. Názvy ocenených diel v rámci aktuálneho ročníka a mená ich autorov sú už známe, výber z prihlásených prác je na výstave finalistov prístupný pre verejnosť do začiatku decembra.


Mohlo by vás zaujímať

SAPI Sulíkovi: Zastavte konanie ÚRSO, ohrozené sú tisíce pracovných miest

SAPI Sulíkovi: Zastavte konanie ÚRSO, ohrozené sú tisíce pracovných miest

Konanie ÚRSO podľa SAPI najhoršie dopadne na bioplynové stanice, ktoré prevádzkujú poľnohospodárske družstvá.

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Ak ľudia začnú strácať prácu kvôli environmentálnej politike, aj politici si uvedomia, že systém EÚ ETS je kontraproduktívny, myslí si T. Forgáč.

ÚRSO šokuje: 104 výrobcov zelenej energie stráca podporu. Prídu o 200 miliónov eur

ÚRSO šokuje: 104 výrobcov zelenej energie stráca podporu. Prídu o 200 miliónov eur

Regulačný úrad tvrdí, že zánik práva na podporu vyplýva priamo zo zákona. ÚRSO preto v tejto veci nevedie nijaké konanie, ani nevydal žiadne rozhodnutie.