Národnú cenu za dizajn dostali solárne obkladačky | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Národnú cenu za dizajn dostali solárne obkladačky

Kachlička, ktorá má v sebe zabudovaný fotovoltický článok, vyrába elektrickú energiu a zároveň zdobí fasádu.

Národnú cenu za dizajn dostali solárne obkladačky

Nice Visions

V kategórii „Dizajn s pridanou hodnotou“ bol Národnou cenou za dizajn ocenený projekt s názvom Solar Tiles, ktorého autorom je Igor Žáček z dizajnérskeho štúdia Nice Visions.

„Solar Tiles je systém solárnych panelov novej generácie, ktorý sa hlási k tradícii keramických fasádnych obkladov. Fasádny systém bol navrhnutý pre stavebné riešenia, pri ktorých je vzhľad rovnako dôležitý ako výroba elektrickej energie,“ píše sa na stránke Slovenského centra dizajnu.

„Produkt je určený na masovú výrobu, jeho dizajn však poskytuje dostatočný priestor aj na úpravy podľa individuálnych požiadaviek. Solárny systém sa skladá z dvoch častí: fotovoltická (PV) obkladačka vyrába elektrickú energiu a chladiaca obkladačka s potlačou zvyšuje jej efektivitu.“

zdroj: Igor Žáček Nice Visions

Porota na projekte ocenila aplikáciu najnovšej technológie do už existujúceho typu produktu. „Ak sa úspešne dostane na trh, môže výrazným spôsobom ovplyvniť charakter využívania solárnej energie na budovách,“ tvrdia porotcovia.

Súčasná generácia fotovoltických výrobkov integrovaných do budov vyžaduje komplikované montážne konštrukcie a dostatočnú vzduchovú medzeru za solárnymi panelmi, aby bola zabezpečená ventilácia a redukcia tepla.

Igor Žáček však predstavuje kachličky, ktoré sa dajú aplikovať priamo na steny budovy. Drahý montážny systém je tým pádom nepotrebný, čo uľahčuje proces inštalácie a stena si navyše zachováva tenký vzhľad.

Za životný cyklus obkladačky sa jej cena niekoľkonásobne vráti. Dizajn bol inšpirovaný tradičnými portugalskými kachličkami azulejos, vďaka čomu je výrobok nielen funkčný, ale má aj estetickú hodnotu.

zdroj: Igor Žáček | Nice Visions

Národná cena za dizajn je ocenenie udeľované Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry SR. Názvy ocenených diel v rámci aktuálneho ročníka a mená ich autorov sú už známe, výber z prihlásených prác je na výstave finalistov prístupný pre verejnosť do začiatku decembra.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Mimoriadny odvod sa má vzťahovať už na obdobie od 1. decembra. Zákon smeruje do NR SR v skrátenom konaní.