Emisie niektorých znečisťujúcich látok do ovzdušia medziročne stúpli, vyplýva z najnovšej Správy o stave životného prostredia v SR.
Energetika je stále najväčším producentom skleníkových plynov na Slovensku a objem emisií z nej medziročne vzrástol. Výrazne nahor išla tiež konečná spotreba energie a zvýšila sa aj energetická náročnosť slovenského hospodárstva.
Vyplýva to zo Správy o stave životného prostredia SR v roku 2018, ktorú vydalo Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP). Celú publikáciu si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Spotreba energie rástla
Konečná spotreba energií na Slovensku od roku 2005, odkedy ministerstvo a SAŽP Správy o stave ŽP vydávajú, dlhodobo klesá. V medziročnom porovnaní však vzrástla na najvyššiu úroveň od roku 2010.
Najviac energie na Slovensku v roku 2017 spotreboval priemysel, doprava a domácnosti. Sektor obchodu a služieb a pôdohospodárstvo sa na spotrebe energií podieľali relatívne menej.

Okrem celkovej spotreby energií rástla energetická náročnosť hospodárstva. Tá oproti 1990 významne klesla, stále sa však drží nad priemerom EÚ.
„Predpokladá sa dosiahnutie cieľa úspor energie do roku 2020 iba vo výške 84 % z celkového národného indikatívneho cieľa úspor energie v KES, definovaného v Akčnom pláne energetickej efektívnosti 2014 – 2020,“ píše sa v Správe.
Podiel zelenej energie klesol
Za celé obdobie od roku 2005 do 2017 sa podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) zvýšil podiel zo 6,7 % na 11,5 %. Ako sme však na Energie-portal.sk priniesli už začiatkom roka, podiel OZE u nás dva roky po sebe klesá. Splnenie národného cieľa 14 % podielu OZE podľa najnovšej Správy vzhľadom na tento trend „nie je zaručené.“
V sektore elektroenergetiky dosiahol podiel OZE v roku 2017 približne 21 %. „Najviac elektriny bolo vyrobenej vo vodných elektrárňach, z toho dôvodu je množstvo elektriny vyrobenej z OZE v SR závislé od vhodných hydrologických podmienok,“ uvádza sa v Správe. Práve suchom Slovenské elektrárne zdôvodňujú vlaňajší 20 % prepad v produkcii hydroelektrární.
Podiel energie z OZE pri výrobe tepla a chladu bol podľa Správy v roku 2017 na úrovni 9,8 %. Dominantný podiel v tomto segmente mala biomasa.
Za pozitívum Správa vyzdvihla, že až 80 % vyrobenej elektriny na Slovensku pochádza z bezuhlíkovej výroby, predovšetkým z jadrových elektrární. Ako ukazuje nasledujúci graf, jadrové elektrárne v roku 2017 vyrobili zhruba 55 % všetkej elektriny.

Najviac emisií pochádza z energetiky
Energetika je u nás naďalej najväčším producentom emisií skleníkových plynov, pričom celkový objem emisií skleníkových plynov z energetiky predvlani vzrástol. „V medziročnom porovnaní rokov 2016 – 2017 bol zaznamenaný nárast emisií skleníkových plynov z energetiky o 4,0 %, čo bolo spôsobené najmä zvýšením priemyselnej výroby a spotreby palív v službách,“ stojí v správe.
Energetický sektor podľa Správy v roku 2017 vypustil do ovzdušia celkovo 21 782,6 Gg CO2 ekvivalentu emisií skleníkových plynov, čo predstavovalo približne 50 % z celkového objemu emisií na Slovensku.
V porovnaní s rokom 1990 emisie energetiky klesli do roku 2017 o viac ako polovicu. Tento výrazný pokles emisií MŽP SR a SAŽP pripisujú najmä tomu, že vzrástol podiel služieb na tvorbe HDP, zvýšil sa podiel zemného plynu v palivovej základni a v energeticky náročných odvetviach došlo k štrukturálnym zmenám a poklesu spotreby energie.
Energetika je na Slovensku stále významným producentom emisií SO2, NOX, CO, NMVOC či tuhých častíc PM10 a PM2,5. V období rokov 2005 – 2017 však emisie týchto znečisťujúcich látok klesajú.
„Medziročný pokles o viac ako 7 % bol zaznamenaný pri emisiách PM10 (7,5 %), SO2 (7,2 %) a PM2,5 (7,1 %). V roku 2017 sa sektor energetiky podieľal na 48,5 % celkových emisií SO2 , 21,6 % NOX a 11,0 % NMVOC,“ zhrnula Správa.
Z celkovej produkcie odpadov sektor energetiky v roku 2018 zodpovedal za zhruba 10 %.
Emisie tuhých častíc hlavne z domácností
Napriek tomu, že celkové množstvo emisií znečisťujúcich látok do ovzdušia u nás klesá, kvalita ovzdušia podľa Správy zostáva jedným z najzávažnejších problémov v životnom prostredí. Envirostratégia 2030 ju dokonca definuje ako jeden z troch najväčších súčasných problémov na Slovensku.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.