Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Najväčšia solárna elektráreň na streche v Európe vznikne neďaleko Bratislavy

Automobilka Audi v spolupráci s E.ON-om postaví solárny park s výmerou 160-tisíc m2 a výkonom 12 MW v maďarskom Győri.

Najväčšia solárna elektráreň na streche v Európe vznikne neďaleko Bratislavy

Obrázok: Audi AG

Automobilka Audi pripravuje spolu so spoločnosťou E.ON solárny park na streche dvoch logistických centier s celkovou výmerou 160-tisíc štvorcových metrov v rámci areálu továrne v maďarskom Győri.

Podľa zverejnených informácií by malo ísť o najväčší solárny fotovoltický systém inštalovaný na strechách budov v Európe. Maximálny výkon systému je na úrovni 12 MW. Začiatok inštalačnej fázy sa predpokladá na august tohto roku, s výrobou zelenej energie by sa mohlo začať od začiatku budúceho roka.

Na streche logistických hál

V rámci spoločného projektu s E.ON poskytne automobilka k dispozícii strechy oboch logistických centier, pričom každá dosahuje výmeru 80-tisíc m2. Dodávateľ energií na nich inštaluje a zároveň bude prevádzkovať solárny park pozostávajúci z 35-tisíc slnečných modulov, ktoré by za jeden rok mali vyprodukovať viac ako 9,5 gigawatthodín elektrickej energie. To zodpovedá množstvu elektriny, ktoré za rok spotrebuje zhruba päťtisíc domácností. Vďaka slnečnej energii sa má znížiť objem emisií oxidu uhličitého vypúšťaných do ovzdušia o šesťtisíc ton.

Audi využíva aj geotermálnu energiu

“Zaviazali sme sa k ekonomickému využívaniu zdrojov a preto chceme udržať environmentálny dopad výroby na čo najnižšej úrovni. Zhruba 70 percent tepelnej potreby Audi Hungaria pokrýva klimaticky neutrálna geotermálna energia. Našim cieľom do budúcnosti je úplne CO2 neutrálna továreň. Výstavba solárneho parku je ďalším krokom k tomu pokiaľ ide o dodávky elektriny,” hovorí vo vyhlásení spoločnosti Achim Heinfling, predseda predstavenstva Audi Hungaria.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.