VSDS
VSDS
INNOGY

Najstarším veterným elektrárňam v Nemecku sa končí štedrá podpora

Výkupné ceny pre prvé turbíny, garantované po dobu 20 rokov, sa chýlia ku koncu. Riešením má byť ich modernizácia. A pokračovanie podpory.

Najstarším veterným elektrárňam v Nemecku sa končí štedrá podpora

Foto: Energie-portal.sk

Vo viacerých krajinách Európy sú v prevádzke obnoviteľné zdroje energie, ktorým sa pomaly končí podpora cez výkupné ceny elektriny. Motorom zelenej energie je Nemecko, kde tzv. “energiewende” politika odštartovala začiatkom tisícročia. No plánovaná 20-ročná podpora sa chýli ku koncu.

Nemecká vláda teda rieši, ako ďalej s veternými elektrárňami, ktoré stratia nárok na dotáciu cez koncové ceny elektriny. Nová stratégia je založená na tzv. “repoweringu”, teda zmodernizovaní existujúcich starých elektrární – nahradením novými turbínami a uzatváraním PPA kontraktov.

Nemecko chce takto zachovať čo najviac existujúcej kapacity zdrojov veternej energie, čo má pomôcť pri zvyšovaní podielu OZE v spotrebe elektriny. Ten vzrástol v tomto roku na 50 %, pričom do roku 2030 má stúpnuť na 65 %. Tempo rastu však v ostatnom období spomalilo.

Najstaršie veterné elektrárne majú garantovanú oveľa vyššiu výkupnú cenu elektriny ako efektívnejšie novšie zdroje. Nemecku hrozí, že od 1. januára 2021 skončia výkupné tarify pre vnútrozemské veterné elektrárne s celkovým výkonom 4 GW. V nasledujúcich rokoch je to úbytok zhruba 2,3-2,4 GW ročne, celkovo 16 GW do roku 2025, informuje portál Clean Energy Wire.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inšpektori MAAE a EURATOM sú s jadrovými zariadeniami JAVYS spokojní, nenašli žiadne nedostatky

Inšpektori MAAE a EURATOM sú s jadrovými zariadeniami JAVYS spokojní, nenašli žiadne nedostatky

Jadrové zariadenia, ktoré JAVYS prevádzkuje v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, podľa zahraničných inšpektorov spĺňajú všetky predpísané požiadavky.

Štátne Lesy SR majú kompletne nové vedenie

Štátne Lesy SR majú kompletne nové vedenie

Po sérii výberových konaní sú už obsadené všetky najvyššie funkcie v podniku.

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Nulové domy sa nezaobídu bez výroby obnoviteľnej energie

Najväčší záujem je o fotovoltické panely na strechách. Integrácia fotovoltiky do fasády budov je investične náročnejšia, fasádna fotovoltika však poskytne väčší výkon a sčasti nahradí stavebný materiál.